Skip to main content
search
Aktualności

100-lecie odzyskania niepodległości w szkołach w Korzkwi, Zielonkach, Bibicach i Owczarach

By 14 listopada 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 listopada 2018 przez admin

szkola1We wszystkich placówkach oświatowych w gminie Zielonki uroczyście świętowano 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Krzewienie patriotyzmu, wspólne śpiewanie pieśni – to przykłady działań w tych uroczystych dniach. Na pamiątkę uczniom zostanie publikacja od Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji. Książeczki „Zjednoczeni w Niepodległej” z ciekawostkami o niepodległości również w naszej małej ojczyźnie, gminie Zielonki, i z zadaniami do rozwiązania dla dzieci z rodzicami przekazał dla uczniów do wszystkich szkół dyrektor CKPiR Marek Płachta. Mamy to szczęście cieszyć się niepodległością, pokojem, oddajemy hołd tym, którym to zawdzięczamy, a na przyszłość podejmujemy pracę i naukę, by ten dar zachować.

Święto Niepodległości u przedszkolaków z Zielonek obchodzone było 8 listopada. Tego dnia dzieci odświętnie ubrane, z flagami świętowały recytując wiersze i śpiewając pieśni patriotyczne.
Już 100 lat mamy niepodległą Polskę. Wolność nie jest nam dana  raz na zawsze – trzeba ją strzec, pielęgnować, zawsze zdobywać od nowa – mówiła Kinga Dziedzic, dyrektor Samorządowego Przedszkola w Zielonkach.
Dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach wraz z nauczycielami przygotowały na tę okazję program upamiętniający Święto Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu Polski, a później każda z grup przestawiła swój program artystyczny. Prócz recytowanych wierszy, nie zabrakło wzruszających pieśni patriotycznych tj. „Marsz Pierwszej Brygady”, czy żołnierska pieśń “Białe róże”. Jak pielęgnować wartości patriotyczne, jak przekazywać je najmłodszym?  Poprzez opowieści i rozmowy rodziców, dziadków. Najlepszym tego przykładem był występ dziadka i wnuka – łączący pokolenia. Dzięki wspólnemu śpiewaniu, opowiadaniu o historii, tradycji – uczymy miłości do ojczyzny od małego.
Wieczorem, także 8 listopada w Szkole Podstawowej w Korzkwi odbyła się Wieczornica Patriotyczna z udziałem uczniów, rodziców oraz korzkiewskiej społeczności. Zebranych gości powitała Regina Styn, dyrektorka korzkiewskiej szkoły. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Adam Duliński – radny kadencji 2014-2018, Aleksander Tabor – sołtys Przybysławic, Paweł Grabka -kierownik Ośrodka Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji w Korzkwi, prof. Maciej Kledzik – badacz historii, który podczas zajęć z młodzieżą gimnazjalną przeprowadził lekcję o przeszłości. Roman Heil, syn Edwarda Heila wojennego komendanta krakowskich Szarych Szeregów opowiedział o czasach wojennych i o tym, że należy się cieszyć i doceniać wolność tak ciężko wywalczoną.  
W pierwszej części wybrani uczniowie z klas VIII zaprezentowali spektakl słowno-muzycznym, do którego przygotowały ich Agnieszka Kapel, Joanna Błocka oraz Renata Madej. W drugiej części uroczystości patriotyczne utwory zaprezentowała Orkiestra Korzkiew pod batutą Michała Kwiatkowskiego. Nie tylko zagrała, ale także zaśpiewała wspólnie z korzkiewską publicznością, a kilka utworów tj. „Białe róże” zaśpiewała Ola Majka, solistka zespołu Fermata, działającego przy Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.
9 listopada uroczystą akademią i wieczornicą Szkoła Podstawowa w Zielonkach uczciła 100-lecie odzyskania niepodległości. Uczniowie przygotowali montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem Beaty Zygmuntowicz, Kuba Bubak zaprezentował film, w którym m.in. uczniowie zieloneckiej szkoły wypowiadają się na temat patriotyzmu. Chór Mezzoforte pod kierunkiem Ewy Adamczyk wykonał pieśni patriotyczne, zwieńczeniem był polonez w wykonaniu uczniów do kompozycji Wojciecha Kilara, znanej z filmu „Pan Tadeusz”, do którego uczniów przygotowała Aneta Dragosz. Późnym popołudniem chór Nutki oraz pierwszoklasiści zaprosili swoich najbliższych na montaż słowno-muzyczny i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod hasłem „Dla Niepodległej”. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali się w przygotowanych na tę okoliczność etiudach tanecznych.
Uroczysta akademia 9 listopada w szkole w Bibicach to m.in. wspólne odśpiewanie pieśni legionowych, a na koniec hymnu państwowego, do którego akompaniował na akordeonie Krzysztof Lepiarczyk, nauczyciel szkoły, a zarazem radny gminy Zielonki. Wśród wielu pomysłów na uczczenie niepodległości znalazło się i śpiewanie młodych bibiczan w tramwaju patriotycznym 11 listopada 2018 r. W akcji organizowanej przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w ramach projektu Młodzież Pamięta, uczestniczyli po raz trzeci.  Uczniowie wzięli udział również w 70. Krakowskiej Lekcji Śpiewania na Rynku Głównym w Krakowie pod hasłem „Radosna Niepodległości” z Lochem Camelot.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Owczarach świętowała nie tylko 100-lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, ale i 130. rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, międzywojennego wicepremiera, właściciela dworu w Owczarach i patrona miejscowej szkoły. Był pokaz filmu poświęconego E. Kwiatkowskiemu, autorstwa Anny Mączki; występy uczniów i pieśni patriotyczne – w wykonaniu zarówno absolwenta szkoły Norberta Kociarza, jak i śpiewane wspólnie przez zgromadzonych.

MKF, IO, KB

szkola2

szkola3

szkola4

szkola5

szkola6

szkola7

szkola8

DSC04974

DSC04993

Close Menu
 
25 kwietnia 2024
Skip to content