Skip to main content
search
Aktualności

12 rocznica śmierci Marka Nawary

By 25 maja 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 25 maja 2023 przez TN

12 lat temu zmarł Marek Nawara – pierwszy wójt gminy Zielonki, marszałek Małopolski i parlamentarzysta, który swoją wieloletnią pracą zbudował podwaliny nowoczesnego samorządu terytorialnego w Polsce.

Po pierwszych wolnych wyborach samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990, rada gminy Zielonki powierzyła Markowi Nawarze funkcję wójta. Stanowisko to sprawował do 1998 roku. Przez ten czas zapisał się w historii naszej gminy jako bardzo dobry organizator, ale też człowiek wrażliwy, bardzo zaangażowany w sprawy lokalne, który potrafi przekonać społeczność do swoich pomysłów. Po trudnych czasach komunizmu gmina potrzebowała sprawnego gospodarza, który dokona reform. Marek Nawara stanął na wysokości zadania. Zreformował służbę zdrowia, poprzez wprowadzenie lekarzy rodzinnych, niemal od podstaw stworzył infrastrukturę oświatową, zreformował też infrastrukturę techniczną i telekomunikacyjną.

W latach 1997-1998 był posłem na Sejm III kadencji, a w latach 1998-2002 i 2006-2010 sprawował funkcję marszałka województwa małopolskiego, gdzie współtworzył kierunki rozwoju regionu. W 2005 roku w uznaniu wybitnych zasług dla demokracji i rozwoju samorządności Marek Nawara został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 r. przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także tytuł honorowego Wójta Gminy oraz pośmiertnie Złoty Medal za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Dzieło Marka Nawary jest z nami wciąż obecne. Fundacja założona przez jego żonę Monikę Karlińską-Nawarę wspiera inicjatywy społeczne, gospodarcze i kulturalne, a także oddolne inicjatywy obywatelskie.

Na fotografii Marek Nawara, (fundacjamarkanawary.org).

Zdjęcie Marka Nawary

Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content