Skip to main content
search
Aktualności

Odwiedź Wirtualne Muzeum Pucheroka!

By 24 marca 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 24 marca 2022 przez KB

10 kwietnia w Niedzielę Palmową na bibickim rynku będzie można zobaczyć pucheroki i posłuchać ich oracji podczas Gminnego Przeglądu Pucheroków. W oczekiwaniu na to wydarzenie zapraszamy na stronę internetową muzeumpucheroka.pl. Wirtualne Muzeum Pucheroka powstało dzięki grantowi z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2021” pozyskanemu przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Projekt pn. „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków”  został zrealizowany przy współpracy z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Wirtualnemuzeum.pl jest skarbnicą wiedzy, w której zgromadzone są informacje – dokumenty źródłowe, filmy, zachowane artefakty  i fotografie ukazujące ten unikalny zwyczaj. Dzięki nim dziś  każdy może w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie korzystać z wiedzy zebranej w jednym miejscu, a baza wiedzy jest stale rozbudowywana.

Obecnie w zasobach muzeum jest ponad sto dwadzieścia obiektów związanych z tym przedwielkanocnym zwyczajem. Znajdziemy tu rekwizyty obrzędowe pochodzące z Muzeum Etnograficznego np. czapka i laska pucherokowa pochodząca z 1939 roku, która została przekazana w darze do Muzeum Etnograficznego przez nauczyciela z Zielonek – Jana Kantego Karkoszkę, fragmenty z kronik regionalisty Henryka Banasia z Bibic, maszynopis Ireny Łopuszańskiej z Muzeum Etnograficznego w Krakowie z 1961 roku, zawierający opis rozmowy z 90-letnim Maciejem Rożkiem, mieszkańcem Węgrzc na temat zwyczaju. W wirtualnych zbiorach znajdują się także archiwalne fotografie z corocznych przeglądów pucherokowych, archiwalne artykuły o Pucherokach z Wiadomości Lokalnych Gminy Zielonki, filmy oraz materiały promocyjne związane ze zwyczajem tj. gra planszowa „Pucheroki” czy maskotka Pucherok.
– Mam nadzieję, że stałymi  użytkownikami portalu będą mieszkańcy gminy Zielonki – zarówno ci mieszkający tu od wielu pokoleń, jak i ci, którzy od niedawna wybrali tę gminę jako „swoje miejsce na ziemi”. Liczę, że portal stanie się punktem wyjścia do  dalszych, także prywatnych  poszukiwań.  Przywróci pamięć o  tych pucherokach, o których ślady wspomnień zachowały się w muzealnych obiektach, na archiwalnych zdjęciach. Może użytkownicy zainspirują się i przeglądną  domowe archiwa, porozmawiają ze starszymi członkami rodziny, a później podzielą się efektami swoich poszukiwań z twórcami portalu? To jeszcze czas, by rozpoznać na archiwalnych fotografiach pucheroków z lat 40, 50, 60, 70… W ten sposób każdy będzie mógł  się stać współtwórcą Muzeum Pucheroków! – mówi Beata Skoczeń-Marchewka, współtwórczyni muzeum, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie. Jeśli macie Państwo zdjęcia związane z pucherokami, prosimy o przesyłanie ich na adres: muzeumpucheroka@zielonki.pl.
– I jeszcze jedna refleksja: zwyczaj  Pucheroków przetrwał dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu lokalnych działaczy oraz pracowników Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji, którzy organizując przeglądy, konkursy, współpracując ze szkołami i przedszkolami,  nie pozwalają  by zwyczaj zaginął. Będzie jednak  istniał tak długo, jak długo mieszkańcy gminy będą sami  świadomi wartości jaką jest kultywowanie tej tradycji. Zaangażowanie w zachowanie pamięci o Pucherokach – także przez wzbogacanie zasobów Wirtualnego  Muzeum Pucheroków –  jest jednym ze sposobów zachowania tradycji – dodaje Beata Skoczeń-Marchewka.
Wirtualne Muzeum Pucheroka pomoże  ochronić i zachować ciągłość tradycji, która jest wyjątkowa, pozwoli także na promocję naszej Krainy Pucheroków poza terenami, na których zwyczaj jest jeszcze kontynuowany.
Po więcej informacji na temat tego projektu w specjalnej zakładkce „Wirtualne Muzeum Pucheroka”. Projekt „Gmina Zielonki – w krainie Pucheroków!” dofinansowano ze środków MKDNiS pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w wysokości 25 000 zł. Składał się z trzech elementów: konkursu plastycznego „W krainie Pucheroków”, Wirtualnego Muzeum Pucheroka oraz  publikacji dla dzieci “I Ty zostań Pucherokiem” książeczki pełnej zagadek, kolorowanek i łamigłówek, dostępnej w wersji papierowej i elektronicznej.
KB

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content