Skip to main content
search
Aktualności

50-lecie nadania szkole w Bibicach imienia Stanisława Wyspiańskiego

By 17 stycznia 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 stycznia 2020 przez admin

1DSC05387 M15 stycznia 2020 r., czyli w dzień urodzin artysty, Szkoła Podstawowa w Bibicach świętowała 50. rocznicę nadania imienia Stanisława Wyspiańskiego.  Wśród gości był m.in. Ryszard Mól, absolwent szkoły z 1954 r., który – jak zażartował – został wywołany przez dyrektor Annę Górkę do tablicy, by opowiedzieć o rodzinie Stanisława Wyspiańskiego na podstawie relacji swoich rodziców, których dom odwiedzali żona wieszcza Teodora i jego syn Stanisław. Było też barwne uczniowskie przedstawienie o dożynkach w domu Wyspiańskiego oraz ciekawa wystawa o śladach Wyspiańskiego w Węgrzcach.

Gości jubileuszu nadania szkole imienia młodopolskiego artysty Stanisława Wyspiańskiego, który ostatnie miesiące swojego życia spędził w sąsiednich Węgrzcach, powitała dyrektor szkoły Anna Górka. Poprosiła też Ryszarda Mola o wspomnienia – historia jego rodziny splata się bowiem nie tylko z historią szkoły w Bibicach (stryj pana Ryszarda był bowiem pierwszym dyrektorem szkoły w Bibicach w latach 1952-1967), ale zawiera epizody licznych spotkań z rodziną Stanisława Wyspiańskiego, a nawet samego marszałka Józefa Piłsudskiego.  Opowieść zawierała ciekawe anegdoty, jak tę o poznaniu Teodory z domu Pytko i Stanisława Wyspiańskiego – jak przekazała żona wieszcza matce pana Ryszarda, ze Stanisławem poznali się w jej rodzinnej wsi Konary, gdzie on był na plenerze malarskim, a ona wypasała gęsi. Teodora chcąc przeskoczyć przez rzeczułkę podciągnęła suknię i pokazała zgrabne nogi, którymi zachwycił się artysta. 

W przygotowanie bogatej części artystycznej zaangażowali się liczni nauczyciele i uczniowie – była prezentacja multimedialna poświęcona artyście i szkole, jak również piękne przedstawienie, muzyka na żywo i krakowiak w wykonaniu najmłodszych uczniów. Wielu uczniów ubrało się w ten dzień odświętnie – ale nie w strój galowy, a krakowski. Na szkolnych korytarzach można było obejrzeć wystawę okolicznościową, na którą składały się:  makiety przedstawiające szkołę wykonane przez uczniów, zdjęcia z kronik szkolnych oraz artykułów prasowych poświęcone artyście i szkole.

Wśród gości uroczystości byli m.in.: wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko i jego zastępczyni Marzena Gadzik-Wójcik (która wystąpiła w młodopolskiej stylizacji) oraz inni radni gminy; dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonkach Anna Soblik, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński i proboszcz parafii w Węgrzcach Wojciech Warzecha.

2DSC05352 M
3DSC05358 M
4DSC05351 M
5DSC05373 M
6DSC05419 M
DSC05374 M
DSC05429 M
DSC05448
DSC05457 M
DSC05459 M
DSC05471 M
 Więcej zdjęć: tutaj
Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content