Ostatnia aktualizacja 17 stycznia 2020 przez admin
15 stycznia 2020 r., czyli w dzień urodzin artysty, Szkoła Podstawowa w Bibicach świętowała 50. rocznicę nadania imienia Stanisława Wyspiańskiego. Wśród gości był m.in. Ryszard Mól, absolwent szkoły z 1954 r., który – jak zażartował – został wywołany przez dyrektor Annę Górkę do tablicy, by opowiedzieć o rodzinie Stanisława Wyspiańskiego na podstawie relacji swoich rodziców, których dom odwiedzali żona wieszcza Teodora i jego syn Stanisław. Było też barwne uczniowskie przedstawienie o dożynkach w domu Wyspiańskiego oraz ciekawa wystawa o śladach Wyspiańskiego w Węgrzcach.
Gości jubileuszu nadania szkole imienia młodopolskiego artysty Stanisława Wyspiańskiego, który ostatnie miesiące swojego życia spędził w sąsiednich Węgrzcach, powitała dyrektor szkoły Anna Górka. Poprosiła też Ryszarda Mola o wspomnienia – historia jego rodziny splata się bowiem nie tylko z historią szkoły w Bibicach (stryj pana Ryszarda był bowiem pierwszym dyrektorem szkoły w Bibicach w latach 1952-1967), ale zawiera epizody licznych spotkań z rodziną Stanisława Wyspiańskiego, a nawet samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Opowieść zawierała ciekawe anegdoty, jak tę o poznaniu Teodory z domu Pytko i Stanisława Wyspiańskiego – jak przekazała żona wieszcza matce pana Ryszarda, ze Stanisławem poznali się w jej rodzinnej wsi Konary, gdzie on był na plenerze malarskim, a ona wypasała gęsi. Teodora chcąc przeskoczyć przez rzeczułkę podciągnęła suknię i pokazała zgrabne nogi, którymi zachwycił się artysta.
W przygotowanie bogatej części artystycznej zaangażowali się liczni nauczyciele i uczniowie – była prezentacja multimedialna poświęcona artyście i szkole, jak również piękne przedstawienie, muzyka na żywo i krakowiak w wykonaniu najmłodszych uczniów. Wielu uczniów ubrało się w ten dzień odświętnie – ale nie w strój galowy, a krakowski. Na szkolnych korytarzach można było obejrzeć wystawę okolicznościową, na którą składały się: makiety przedstawiające szkołę wykonane przez uczniów, zdjęcia z kronik szkolnych oraz artykułów prasowych poświęcone artyście i szkole.
Wśród gości uroczystości byli m.in.: wójt gminy Zielonki Bogusław Król, przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko i jego zastępczyni Marzena Gadzik-Wójcik (która wystąpiła w młodopolskiej stylizacji) oraz inni radni gminy; dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonkach Anna Soblik, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Marek Płachta, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach Mariusz Zieliński i proboszcz parafii w Węgrzcach Wojciech Warzecha.
Więcej zdjęć: tutaj |