Skip to main content
search
Relacje

7. Międzyszkolny Turniej Szachowy

By 27 lutego 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2016 przez admin

DSC04699Gminny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Zielonkach we współpracy z Małopolskim Związkiem Szachowym zorganizował  już  7 edycję międzyszkolnych rozgrywek w królewskiej grze w gminie Zielonki. W tym roku w turnieju zagrało ze sobą  58 uczestników ze wszystkich gminnych szkół oraz z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwał sędzia Mariusz Mroziński z Komisji ds. Szachów w Szkole w Polskim Związku Szachowym.

Zawodnicy rozgrywali swoje partie podzieleni na 4 grupy wiekowe. Każda grupa grała osobno i miała odrębną klasyfikację punktową.  Skład poszczególnych par typowany był przez  program komputerowy, który kojarzył uczestników  według liczby uzyskanych  przez nich punktów.  Jeżeli w klasyfikacji końcowej kilku uczestników zdobyło tę samą punktację, wyżej był ten, który miał w rozgrywkach trudniejszych przeciwników. Grupy szkolne:  kl I-III, kl IV-VI oraz gimnazjaliści grali ze sobą w 5 rundach po 15 minut .  
A oto czołowe lokaty w poszczególnych kategoriach wiekowych turnieju:
Kategoria 5-6 lat:
 I miejsce: Miłosz Obirek,
 II miejsce: Tymon Obirek,
 III miejsce: Antoni Siwiec, wszyscy z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach.
 Kategoria klasy I- III szkoła podstawowa:
 I miejsce: Dawid Gołda z Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej
 II miejsce: Łukasz Górak z Zespołu Szkół w Bibicach
 III miejsce: Kamil Zontek z Zespołu Szkół w Zielonkach
 IV miejsce Szymon Nowakowski ze Szkoły Podstawowej w Owczarach
 Kategoria klasy IV- VI szkoła podstawowa:
 I miejsce: Konrad Ciborowski z Zespołu Szkół w Zielonkach
 II miejsce: Maciej Pazur z Zespołu Szkół w Zielonkach
 III miejsce: Karol Wróbel z Zespołu Szkół w Bibicach
 IV miejsce: Aleksandra Cichoń z Zespołu Szkół w Bibicach
 Kategoria gimnazjum:
 I miejsce: Bartosz Dudek z Zespołu Szkół w Korzkwi
 II miejsce Filip Warmusz z Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej
 III miejsce: Bartosz Sioła z Zespołu Szkół w Korzkwi
 IV miejsce: Mariusz Łakomy z Zespołu Szkół w Bibicach
Młodsi laureaci otrzymali dyplomy, statuetki  oraz nagrody książkowe, a gimnazjaliści oprócz dyplomów i statuetek, bony podarunkowe do wykorzystania w sieci EMPIK.
Takie turnieje jak dzisiejszy  są bardzo ważne,  to okazja by pokazać dzieciom ciekawą stronę szachów. Szachy to przecież sport, rywalizacja, emocje i forma samorealizacji. Przy okazji można wyłowić talenty. Na takich turniejach rozpoczynają się wielkie kariery szachowe. Szkoły zaczynają dostrzegać, ze szachy są dobrym narzędziem edukacyjnym. Realizujemy w Polskim Związku Szachowym projekt „Edukacja przez szachy w szkole” Szkolę nauczycieli w 3 województwach, w samej Małopolsce udało się w ubiegłym roku przeszkolić 200 nauczycieli – komentował Paweł Mroziński, główny sędzia turnieju.
Wprowadzeniu i upowszechnianiu gry w szachy,  w naszych szkołach, przedszkolach  przyświecało kilka celów. Jest to dobry pomysł na zajęcia,  przy okazji dzieci osiągają wiele korzyści, uczą się dodatkowych umiejętności, kształtuje się u nich zdolność logicznego myślenia, przewidywania, ćwiczy się pamięć, koncentracja, cierpliwość, a  pośrednio poprzez te zajęcia może udało się skłonić rodziców do wspólnego spędzenia czasu z dzieckiem – mówił wójt Bogusław Król.
We wszystkich przedszkolach i szkołach na terenie gminy dzieci i młodzież ma możliwość uczestnictwa w zajęciach warcabowo-szachowych, ponadto szkoła w Owczarach od września 2015 r uczestniczy we wspomnianym wyżej  projekcie Polskiego Związku Szachowego  „Edukacja przez szachy w szkole” Są to obowiązkowe lekcje szachów dla uczniów klasy pierwszej, jedna godzina tygodniowo. Dzieci dostają oceny, które będą włączone do oceny opisowej na świadectwie. Szkoła uzyskała od Polskiego Związku Szachowego materiały do prowadzenia zajęć, podręczniki oraz szkolenia dla nauczycieli.
KŁK

Więcej zdjęć tutaj:

 

 

DSC04657
DSC04664DSC04653
DSC04672
DSC04709
DSC04724
DSC04954
DSC04964
DSC04977

 

 

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content