Skip to main content
search
Aktualności

Agloekspressy od 30 sierpnia i inne zmiany w kursowaniu autobusów MPK w gminie Zielonki

By 21 lipca 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 21 lipca 2021 przez admin

autobusOd 30 sierpnia gmina Zielonki wraz z miastem Kraków i gminą Michałowice uruchamia przyspieszone linie aglomeracyjne, które mają kursować w godzinach szczytu porannego i popołudniowego co 15 minut, a po godzinach szczytu oraz w weekendy i święta co 30 minut. Po terenie gminy Zielonki kursować będą dwa takie agloekspressy – jeden drogą krajową nr 7 (Michałowice UG – Kraków os. Podwawelskie), drugi drogą wojewódzką nr 794 Kraków-Skała (Owczary Pętla – Kraków Nowy Kleparz). Datę uruchomienia linii Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie wraz z gminami Zielonki i Michałowice wyznaczyli tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego 2021/2022. Zwiększając częstotliwość kursowania komunikacji zbiorowej we współpracy z miastem Kraków, Gmina Zielonki chce poprawić jakość dojazdu swoim mieszkańcom do szkół, uczelni i pracy.

Aglomeracyjna linia przyspieszona nr 307 kursować będzie po trasie: Michałowice Urząd Gminy (Park&Ride), ulicami Jana Pawła II w Michałowicach, Graniczną w Michałowicach, Woli Zachariaszowskiej i Bibicach; następnie drogą krajową nr 7, czyli ul. Warszawską przez Bibice i Węgrzce; a w Krakowie: Aleją 29 Listopada, Alejami Trzech Wieszczów, ul. M. Konopnickiej, przez Rondo Grunwaldzkie do pętli na os. Podwawelskim (ICE). Agloekspress współfinansowany będzie przez gminy po terenie których kursuje, czyli: Michałowice, Zielonki i miasto Kraków.
Aglomeracyjna linia przyspieszona nr 337 zastąpi istniejącą linię aglomeracyjną o numerze 237 Owczary Pętla – Kraków Krowodrza Górka, kursować będzie: z pętli w Owczarach po terenie gminy bez zmian, czyli drogą wojewódzką Kraków – Skała przez: Brzozówkę, Przybysławice, Januszowice, Trojanowice i Zielonki, a w Krakowie ulicami: Pachońskiego, Prądnicką do pętli Nowy Kleparz. Po wybudowaniu krakowskiego odcinka Trasy Wolbromskiej trasa agloekspressu nr 337 zostanie skorygowana – na ostatnim odcinku kursował będzie Trasą Wolbromską. Agloekspress  nr 237 współfinansowany będzie przez gminy po terenie których kursuje, czyli przez gminę Zielonki i miasto Kraków.

Aglomeracyjne linie przyspieszone na terenie gmin Zielonki i Michałowice obsłużą wszystkie przystanki, natomiast na terenie Krakowa zatrzymają się na wybranych przystankach. W związku z wprowadzeniem agloekspressu nr 337 Owczary Pętla – Kraków Nowy Kleparz konieczne będzie wprowadzenie korekt na linii aglomeracyjnej nr 207 do Trojanowic, tzn. uzupełnienie jej o kursy wieczorne i weekendowe – w godzinach zgodnych z obecnie zapewnianą przez linię nr 237 obsługą przystanku „Trojanowice Pętla”. W związku z uruchomieniem agloekspressu nr 307 Michałowice UG – Kraków os. Podwawelskie, gmina Michałowice wprowadzi też korekty na trasie linii aglomeracyjnej 257.
Gmina Zielonki we współpracy z Zarządem Transportu Publicznego w Krakowie jest też gotowa do uruchomienia nowej linii aglomeracyjnej nr 290 przez os. Łokietka w Zielonkach. Jednak w związku z przedłużającym się remontem ul. Łokietka w Krakowie, uruchomienie tej linii opóźnia się. Ze względu na planowane wkrótce zamknięcie w Krakowie ul. Łokietka, tymczasowo przez os. Łokietka w Zielonkach skierowane zostaną autobusy linii aglomeracyjnych 220 i 240, a uruchomienie nowej linii 290 możliwe będzie dopiero po zakończeniu remontu ul. Łokietka w Krakowie i powrocie linii 220 i 240 na swoje stałe trasy.

Zwiększając częstotliwość kursowania linii aglomeracyjnych i uruchamiając nowe linie we współpracy z miastem Kraków, Gmina Zielonki ma na celu poprawę jakości dojazdu transportem zbiorowym do szkół, uczelni i pracy mieszkańcom; zapewnienie atrakcyjnej alternatywy dla dojazdu własnym samochodem – co wpisuje się w ideę zrównoważonego transportu. Liczymy na to, że zwiększenie częstotliwości kursowania komunikacji zbiorowej wpłynie na podjęcie decyzji o rezygnacji z samochodu i wyborze autobusu, co powinno upłynnić ruch, zmniejszyć korki na drogach dojazdowych do i z miasta, spowodowane licznymi budowami i remontami dróg: m.in. Północnej Obwodnicy Krakowa, wiaduktu kolejowego wraz z układem drogowym w Batowicach, dróg powiatowych w ciągu od Węgrzc do Batowic, Al. 29-Listopada, ul. Łokietka i linii tramwajowej na północy Krakowa.

W 2020 r. na zapewnienie transportu zbiorowego, czyli 17 linii dziennych aglomeracyjnych i 2 nocnych kursujących po terenie gminy Zielonki, do gminy Kraków z budżetu gminy Zielonki przekazano 2,87 mln zł. W 2021 r., w związku z uruchomieniem dwóch agloekspressów kwota ta jeszcze wzrośnie; trwa szacowanie kosztów.

Close Menu
 
27 maja 2024
Skip to content