Skip to main content
search
Drogi i Komunikacja

Agloekspressy oraz zmiany w kursowaniu autobusów MPK w gminie Zielonki

By 21 lipca 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 21 lipca 2021 przez admin

autobusGmina Zielonki wraz z miastem Kraków i gminą Michałowice planuje uruchomienie agloekspressów, które mają kursować w godzinach szczytu porannego i popołudniowego (czyli od godz. 6.00 do 8.00 i od 14.00 do 18.00) co 15 minut, a po godzinach szczytu co 30 minut.  W soboty i święta kursy też odbywać się będą co 30 minut. Po terenie gminy Zielonki kursować będą dwie takie linie aglomeracyjne – jedna drogą krajową nr 7, druga drogą wojewódzką nr 794 Kraków-Skała. Datę uruchomienia linii Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie wraz z gminami Zielonki i Michałowice wyznaczyli na 30 sierpnia – tuż przed nowym rokiem szkolnym.

Agloekspress nr 307 kursować będzie po trasie: Michałowice Urząd Gminy, ulicami Jana Pawła II w Michałowicach, Graniczną w Bibicach, następnie drogą krajową nr 7, czyli ul. Warszawską przez Bibice i Węgrzce, a w Krakowie: Aleją 29 Listopada, Alejami Trzech Wieszczów, ul. M. Konopnickiej, przez Rondo Grunwaldzkie do pętli na os. Podwawelskim (ICE). Agloekspress współfinansowany będzie przez gminy po terenie których kursuje, czyli: Michałowice, Zielonki i miasto Kraków.
Agloekspress nr 337 zastąpi istniejącą linię aglomeracyjną o numerze 237 Owczary-Kraków Krowodrza Górka, kursować będzie: z pętli w Owczarach po terenie gminy bez zmian, czyli drogą wojewódzką Kraków-Skała przez: Brzozówkę, Przybysławice, Januszowice, Trojanowice i Zielonki, a w Krakowie ulicami: Pachońskiego, Prądnicką do pętli Nowy Kleparz. Po wybudowaniu krakowskiego odcinka Trasy Wolbromskiej trasa agloekspressu nr 337 zostanie skorygowana – na ostatnim odcinku kursował będzie Trasą Wolbromską. Agloekspress  nr 237 współfinansowany będzie przez gminy po terenie których kursuje, czyli przez gminę Zielonki i miasto Kraków.

Agloekspressy poza granicami miasta obsłużą wszystkie przystanki, natomiast na terenie Krakowa zatrzymają się na wybranych przystankach. W związku z wprowadzeniem agloekspressu nr 337 Owczary – Kraków Nowy Kleparz konieczne będzie wprowadzenie korekt na linii aglomeracyjnej nr 207 do Trojanowic, tzn. uzupełnienie jej o kursy wieczorne i weekendowe – w godzinach zgodnych z obecnie zapewnianą przez linię nr 237 obsługą przystanku „Trojanowice Pętla”. W związku z uruchomieniem agloekspressu nr 307 Michałowice UG – Kraków os. Podwawelskie, gmina Michałowice może wprowadzić też korekty na obecnych liniach aglomeracyjnych 257 i 277.
Jeśli zaś chodzi o planowaną nową linię aglomeracyjną nr 290 przez os. Łokietka w Zielonkach to gmina Zielonki jest gotowa do jej uruchomienia. Jednak w związku z przedłużającym się remontem ul. Łokietka w Krakowie, jej uruchomienie opóźnia się. Ze względu na mające nastąpić wkrótce zamknięcie ul. Łokietka w Krakowie, tymczasowo przez os. Łokietka w Zielonkach skierowane zostaną autobusy linii aglomeracyjnych 220 i 240, a uruchomienie nowej linii 290 możliwe będzie dopiero po zakończeniu remontu ul. Łokietka w Krakowie i powrocie linii 220 i 240 na swoje stałe trasy.

Zwiększając częstotliwość kursowania komunikacji zbiorowej, uruchamiając nowe linie we współpracy z miastem Kraków, Gmina Zielonki chce poprawić możliwość dojazdu do szkół, uczelni i pracy mieszkańcom. Liczymy na to, że zwiększenie częstotliwości kursowania komunikacji zbiorowej wpłynie na podjęcie decyzji o rezygnacji z samochodu i wyborze autobusu, co powinno upłynnić ruch, zmniejszyć korki na drogach dojazdowych do i z miasta, szczególnie uciążliwe ostatnio, bo spowodowane licznymi budowami i remontami dróg (m.in. Północna Obwodnica Krakowa, wiadukt w Batowicach, drogi powiatowe w Węgrzcach-Batowicach, al. 29-listopada, ul. Łokietka, rondo na ul. Jasnogórskiej) i linii tramwajowej na północy Krakowa.

W 2020 r. na zapewnienie transportu zbiorowego (17 linii dziennych aglomeracyjnych i 2 nocnych kursujących po terenie gminy Zielonki)  z budżetu gminy Zielonki do gminy Kraków przekazano 2,87 mln zł. W związku z uruchomieniem dwóch agloekspressów w 2021 roku będzie to jeszcze więcej, trwa szacowanie kosztów.

Close Menu
 
25 lipca 2024
Skip to content