Skip to main content
search
Aktualności

Amerykańska delegacja z wizytą w gminie Zielonki

By 7 czerwca 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 czerwca 2022 przez KB

6 czerwca do gminy Zielonki przyjechali reprezentujący miasto Camas, w stanie Waszyngton – Lloyd Halverson z małżonką. Goście wraz z wójtem gminy Zielonki Bogusławem Królem oraz radną gminy Zielonki Romaną Toft, zwiedzili m.in. Szkołę Podstawową w Przybysławicach, dawną szkołę w Korzkwi obecnie pełniącą rolę ośrodka tymczasowego dla uchodźców z Ukrainy, Bibliotekę Publiczną w Zielonkach wraz z Izbą Regionalną oraz remizę strażacką OSP Zielonki.

Na początku wizyty zaprezentowano Szkołę Podstawową w Przybysławicach, po której gości oprowadzała dyrektor szkoły Regina Styn wraz z wicedyrektor Katarzyną Nogieć. Goście obejrzeli m.in. basen oraz halę sportową wraz ze ścianką wspinaczkową, pomieszczenia lekcyjne oraz salę komputerową z drukarkami 3D. Nowoczesny budynek szkolno-przedszkolny o powierzchni 6,8 tys. m2 został udostępniony 1 września 2021 roku. Jego budowa trwała nieco ponad 2 lata i kosztowała ponad 40 mln zł. Większość kosztów pokryła gmina Zielonki ze swojego budżetu, a około 12 proc. pochodziło z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dawna szkoła w Korzkwi stała się tymczasowym domem dla uchodźców z Ukrainy, którzy wiosną musieli uciekać ze swojego kraju przed wojną. O tym jak wygląda pomoc dla gości ze wschodniej granicy opowiadał Paweł Grabka, wicedyrektor szkoły, koordynujący prace ośrodka na zlecenie gminy wraz z Kingą Sorbian. Miejsce to, wspólnymi siłami samorządu gminy Zielonki, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców i wolontariuszy przygotowano na potrzeby ukraińskich gości. W podziękowaniu za gościnę panie przygotowały poczęstunek, a młodzież tu mieszkająca zagrała i zaśpiewała.

– Jesteście światłem w tych trudnych czasach – mówił Lloyd Halverson o bezinteresownej pomocy i życzliwości, udzielanej uchodźcom przez Polaków.

W drodze do Zielonek, goście zatrzymali się w Pękowicach przy terenie rekreacyjnym. To tu w „Domku pod Słoneczkiem” powstała „Zaczytana Biblioteka”. Liczy ona ponad 300 książek dla dzieci, z których można korzystać w otoczeniu bajkowych ilustracji.

W Zielonkach państwo Halverson spacerowali, po powstałym przeszło 15 lat temu Parku Wiejskim w Zielonkach, a później zwiedzali gminną Bibliotekę Publiczna oraz powstałą w 2014 roku Izbę Regionalną. Joanna Rosa opowiedziała o zgromadzonych w Izbie Regionalnej w Zielonkach pamiątkach i eksponatach. Są tu m.in. obrazy malarki naiwnej Katarzyny Gawłowej, wyszywane gorsety sprzed stu lat i ręcznie haftowane koszule, skrzynie wianne  oraz dewocjonalia.

O swojej pracy opowiedzieli strażacy-ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonkach wraz z komendantem gminnym OSP Zielonki Janem Palimąką. Sporym zainteresowaniem cieszyły się wozy strażackie, w tym wiekowy, ale świetnie utrzymany Mercedes Benz Unimog/Rosenbauer  z 1976 roku.

Wspólna kolacja, w której uczestniczyła również wiceprzewodnicząca rady gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik  była okazją do wzajemnego poznania i wymiany samorządowych doświadczeń.

KB

Galeria zdjęć

Na zdjęciach delegacja z Ameryki odwiedzająca szkołę w Przybysławicach, Korzkwi, Bibliotekę Publiczną w Zielonkach oraz remizę strażacką w Zielonkach.

Close Menu
 
25 maja 2024
Skip to content