Skip to main content
search
Relacje

Archeologia w praktyce

By 14 marca 2014No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 14 marca 2014 przez admin

archeologia3

 

W trakcie prac związanych z budową placu zabaw i boiska w Dziekanowicach natrafiono na obiekty archeologiczne.  Archeolodzy odkryli m.in. cmentarzysko rzędowe wczesnośredniowieczne oraz  pozostałości osady z kultury trzcinieckiej, z wczesnej epoki brązu. Za zgodą osób prowadzących badania m.in. Macieja Nowaka uczniowie z gminy Zielonki mieli okazję poczuć się jak odkrywcy i w praktyce poznać pracę archeologa.

Tę jedyną w swym rodzaju okazję postanowiono wykorzystać też do edukacji młodzieży – dla uczniów gimnazjalnych szkół zorganizowano wycieczki na teren objęty badaniami.
Archeologia ma służyć ludziom – mówił Maciej Nowak prowadzący warsztaty.
Zgodnie z procedurami przed rozpoczęciem prac związanych z gminną inwestycją przeprowadzono archeologiczne badania wyprzedzające. Tym bardziej, że pierwsze wzmianki dotyczące odkryć na tym terenie pochodzą z 1914 roku. Jak się okazało odnalezione wykopaliska pochodzą z trzech różnych okresów – epoki zlodowacenia, wczesnej epoki brązu oraz średniowiecza.
Podczas oprowadzania młodzież mogła dowiedzieć się o zwyczajach związanych z pochówkiem oraz zobaczyć znalezione w grobowcach przedmioty. Wśród nich były fragmenty noża, miedziany pierścionek, bransoletka oraz krzemienny grot. Cennym znaleziskiem jest denar krzyżowy ze srebra wybijany w Saksonii w Niemczech.  Przy jednym z odkrytych grobów znaleziono biżuterię w postaci kabłączka skroniowego. Była to okrągła ozdoba z jednym końcem zwiniętym w tzw. uszko, którą przyczepiano do założonej na głowę opaski, chusty lub czepka.
Obok cmentarzyska znajdowała się osada z okresu 1800-1600 pne – z tego samego okresu co słynna Troja. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć jamy trapezowe używane jako ziemne spiżarnie, w których archeolodzy znaleźli skorupy naczyń oraz krzemienny grot strzały.
Podczas prac odkryto także kliny mrozowe, najstarsze ślady lodowca pochodzące sprzed 12-13 tysięcy lat.
Chętnych do aktywnego włączenia się w lekcję nie brakowało. Młodzież mogła się przekonać ile siły i cierpliwości wymaga praca archeologa. Było to też źródło praktycznej wiedzy z takich przedmiotów jak historia, geografia, biologia, matematyka, a także wychowanie fizyczne.
To świetny pomysł, niezwykła okazja, aby uczniowie z bliska  mogli zobaczyć jak wygląda praca archeologa. Przekonać się, ile wymaga wysiłku, aby historię odkryć i poznać – mówi Regina Adamska, wicedyrektor Zespołu Szkół w Korzkwi i nauczycielka historii i dodaje : Fascynujące dla młodzieży  jest to, że te odkrycia są na terenie gminy w której mieszkają. Nie wszystkie dzieci mają szansę zobaczyć stanowisko archeologiczne w rzeczywistości.
KB

Więcej zdjęć w ALBUMIE.

archeologia

archeologia2

archeologia1

Close Menu
 
29 lutego 2024
Skip to content