Skip to main content
search
Aktualności

Betlejem polskie Lucjana Rydla w Zielonkach

By 7 stycznia 2025No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 stycznia 2025 przez Marek Skiba

28 grudnia 2024 roku minęło 120 lat od premiery spektaklu „Betlejem polskie” Lucjana Rydla. Zaledwie kilka dni od tej rocznicy, parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach, przy współpracy z sołectwem Zielonki, CKPiR w Zielonkach oraz gminą Zielonki, wystawiła spektakl w hali sportowej w Zielonkach.

„Betlejem polskie” i Lucjan Rydel są niezwykle związani z parafią w Zielonkach. Rydel, od 1901 roku, mieszkał wraz z żoną w dworku w Toniach. W tamtym czasie miejscowość należała administracyjnie do zieloneckiej parafii. Sam spektakl to widowisko jasełkowe, nawiązujące do wydarzeń ewangelicznych. Znajdują się w nim liczne nawiązania patriotyczne, opowiadające o historii Polski. Z tych powodów sztuka ta była niegdyś niezwykle popularna.

Przedstawienie w Zielonkach w adaptacji i reżyserii Zenona Olecha bogate było w nawiązania, których pierwotnie nie było w oryginale. Przywołano m.in. poezję Karola Wojtyły, nie zabrakło postaci Pucheroków jako elementu charakterystycznego naszej gminy oraz Chochoła z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Akcja tego ostatniego toczyła się kilka wsi dalej, a sam Stanisław Wyspiański w ostatnich miesiącach swojego życia zamieszkiwał w Węgrzcach.

Funkcję drugiego reżysera pełniła siostra Damaris Pawłowska, za scenografię i kostiumy odpowiadała Elżbieta Ciępka, a koordynatorem i pomysłodawcą spektaklu była Anna Sieńko. Na scenie wystąpiło ponad 150 osób, a wśród nich m.in. Jurajska Kapela Folklorystyczna pod kierownictwem Jana Regulskiego, Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata, chór męski przy parafii N.N.M.P. w Zielonkach, Schola Cantorum pod batutą Piotra Szczerby, projektowy chór dziecięcy oraz chór Fermata pod batutą Anny Roj, grupa taneczna oraz profesjonalni aktorzy – Maciej Konopiński, Maciej Małysa, Katarzyna Gajdarska-Wallin i Sławomir Śmiałek.

– To przedstawienie nie tylko pozwoliło nam po raz kolejny przeżyć to, co działo się w Betlejem, ale pokazało coś bardzo ważnego. To, że na bazie naszej tradycji, to co zrobili nasi rodzice i dziadkowie 40 lat temu, mogliśmy uczestniczyć w czymś pięknym. We wspólnym projekcie realizowanym przez rodowitych mieszkańców, ale i tych, którzy w ciągu ostatnich lat przybyli do Zielonek – mówiła Anna Sieńko, koordynator spektaklu.

– Na dzisiejszym spektaklu mogliśmy się poczuć jakbyśmy byli w teatrze albo jakby teatr przyjechał do Zielonek – mówił Mirosław Golanko, wójt gminy Zielonki. – Myślę, że Lucjan Rydel byłby dziś zaskoczony tym, jak pięknie oddaliście to, co chciał w tym przedstawieniu zawrzeć – podsumował.

Spektakl nie mógłby się odbyć bez zaangażowania mieszkańców oraz licznych sponsorów i wsparcia finansowego Gminy Zielonki i Powiatu Krakowskiego.

Podczas wydarzenia eksponowana była również szopka autorstwa Józefa Madeja, która w 2022 roku zdobyła II miejsce, w kategorii szopki duże, w konkursie organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Szopka ta również nawiązuje do tradycji związanych z gminą Zielonki takich jak Herody czy Pucheroki.

 

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Close Menu
 
18 stycznia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content