Skip to main content
search
Relacje

Bezpromilowo – sprzęt dla policji, smakołyki dla kierowców

By 10 września 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 10 września 2014 przez admin

DSCN1922

 

Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele z Zielonek głośno wypowiedzieli się przeciwko prowadzeniu pojazdów po spożyciu alkoholu. Akcję połączono z przekazaniem policji nowego alkomatu od gminy Zielonki. 8 września pod Urzędem Gminy kierowcy byli kontrolowani, ale i suto obdarowani upominkami. Pasażerów natomiast poproszono o zwracanie uwagi czy podróżują z trzeźwym kierowcą.

W poniedziałek rano cała społeczność Zespołu Szkół w Zielonkach ubrana w odblaski; nie tylko obowiązkowe, ale mogące uratować życie na drodze; udała się w głośnym korowodzie do centrum Zielonek, by rozpocząć happening. Wcześniej hasłami „Bezpromilowo” powitali rodziców wiozących dzieci do szkoły.
Kampania społeczna „No promil – no problem”, zainaugurowana przed sześciu laty, odbywa się z udziałem gminy Zielonki za sprawą pełnomocnika wójta gminy ds. przeciwdziałania uzależnieniom Tomasza Gubały. Znak „zakaz promilowania” można spotkać w całej Małopolsce. W gminie Zielonki, przy aktywnym udziale zieloneckiego Zespołu Szkół, jest konsekwentnie powtarzana, a z roku na rok nabiera rozmachu.
W akcji wzięło udział sześcioro funkcjonariuszy policji z komisariatu w Zielonkach wraz z szefem – komendantem nadkom. Włodzimierzem Gamratem. Policjanci badali trzeźwość kierowców, a młodzież obdarowywała ich wypiekami w postaci babeczek, jabłkami, balonikami, nalepkami itp. Tym razem pamiętano szczególnie o współpasażerach, rozdano tzw. „deklarację pasażera”, który może wpłynąć na kierowcę, żeby nie jechał pod wpływem alkoholu.  
Wielokrotnie kierowca pod wpływem alkoholu nie wie już co robi wsiadając za kierownicą, dobrze żeby pasażer zapobiegł temu nawet zabierając kluczyki – mówi Tomasz Gubała.
Młodzież z Zespołu Szkół miała kierowcom dużo do powiedzenia za pomocą sugestywnych transparentów, z których „Piwo to złe paliwo”, „Nietrzeźwe gagatki trafiają za kratki”, „Piłeś, nie jedź. Zobacz co możesz stracić” to tylko przykłady. Uczniów przybyłych ze swoimi nauczycielami i dyrektor Bożeną Nowak wspierali w akcji wójt gminy Bogusław Król, sołtys Zielonek i radny gminy Władysław Orzechowski, Marzena Gadzik-Wójcik z rady sołeckiej, komendant gminny OSP Jan Palimąka wraz ze strażakami.
Kierowcy samochodów dużych i małych oraz motocykliści okazali się jechać zgodnie z przepisami, ale, jak podkreśla komendant, dzięki takim akcjom świadomość społeczna jest coraz większa. – Kierowcy szczególnie po dniach weekendowych korzystają z możliwości zbadania alkomatem na komendzie, ustawiają się kolejki – dowiadujemy się od komendanta Gamrata.
Na koniec wydarzenia wzbił się w górę tęczowy balon na ogrzane powietrze, tym razem szczęśliwie nie zahaczając o antenę na budynku gminy.
Akcja z udziałem komisariatu w Zielonkach była też okazją do zaprezentowania działania nowego profesjonalnego alkotestu do badania trzeźwości kierowców. Urządzenie nie wymaga wymiany ustników, wystarczy dmuchnąć w jego kierunku. Nowy sprzęt sfinansowany z budżetu gminy Zielonki jest w posiadaniu komisariatu policji w Zielonkach. Nowy alkotest – analizator wydechu – kosztował gminę 2.200 zł. Gmina wsparła funkcjonariuszy również fotoradarem – laserowym miernikiem prędkości za prawie 20 tys. zł.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

 

bezprom
DSCN1899
DSCN1935
DSCN1945
Close Menu
 
17 czerwca 2024
Skip to content