Skip to main content
search
Relacje

Bibice malowane akrylem

By 31 maja 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 31 maja 2016 przez admin

DSCN9558„Wieś akrylem malowana” – to tytuł wystawy obrazów bibickiej malarki Haliny Banaś, której wernisaż zainaugurował 29 maja powstanie stałej Wystawy Historii Bibic w roku jubileuszowym 850-lecia wsi. Dla artystki i jej gości wystąpił zespół Bibiczanie przygotowujący na wrzesień przedstawienie „Wesele bibickie”.

Spośród kilkudziesięciu prac 10 obrazów malowanych akrylem artystka ofiarowała Komitetowi Obchodów 850-lecia Bibic na stałe. Przedstawiają one charakterystyczne jeszcze nie tak dawno dla wsi chaty, kultywowany wciąż zwyczaj Pucheroków, oddają miłość bibiczan do krakowskiego stroju.
Tematem, który szczególnie jest bliski Halinie Banaś, jest Małopolska, jej krajobrazy, szczególnie góry, zabytki. Na obrazach przedstawiła przykładowo zamek w Pieskowej Skale czy dworek Jana Matejki w Boleniu. Urzekły ją również piękne okolice, widok z okna. Obrazy według niej prezentują się najlepiej w prostych, drewnianych ramach.
Jestem bardzo wzruszona, że Bibice w 850-lecie otrzymało tak piękna salę i moja skromna wystawa jest pierwszą imprezą, która się w tej pięknej sali odbywa – mówiła Halina Banaś do licznie przybyłych gości wernisażu.
Andrzej Strojek, mieszkaniec Bibic, przedstawił życiorys i zainteresowania Haliny Banaś, mieszkającej w Bibicach od 33 lat. – Chętnie odwołuje się do impresjonistów, używając ciepłego połączenia światła i kolorów, barwy akrylowe w pełni to oddają – wyjaśniał. Swoje wystawy artystka prócz Bibic miała już w bibliotece wojewódzkiej i Domu Śląskim w Krakowie, w Centrum Kultury w Zielonkach i na zamku w Korzkwi. – Nie mam wykształcenia plastycznego, jestem samoukiem. Kiedy zaczęłam malować? Oczywiście na emeryturze, bo wszyscy wiemy, że wtedy dysponujemy wolnym czasem, a ludziom starszym patrzenie z okna nie wystarcza – mówi o sobie artystka.
Halinie Banaś podziękowano brawami, kwiatami: od sołtysa Bibic Tadeusza Łyska, wielu przyjaciół – sąsiadów pani Haliny – bibiczan, a również i z dalekiej Badenii-Wirtembergii. Gratulowali: regionalista i piewca bibickiej tradycji Henryk Banaś z małżonką Marią, ksiądz proboszcz bibickiej parafii Jan Przybocki, radny gminy Antoni Banaś, dyrektor Centrum Kultury Marek Płachta, dyrektor biblioteki Mariusz Zieliński i wielu innych miłych artystce gości. Pani Halina jest również zaprzyjaźniona z sąsiednimi Węgrzcami – z Dyskusyjnym Klubem Książki w węgrzeckiej bibliotece, gdzie również wiszą jej obrazy. Z Węgrzc przyjechały na wernisaż bibliotekarz Anna Gzyl oraz przewodnicząca Koła Seniora Zofia Kot.
Piosenki ludowe zaśpiewał zespół Bibiczanie z towarzyszeniem kapeli z Owczar pod kierownictwem Jana Regulskiego. Bibiczanami kieruje Józef Plewniak i przygotowuje ich do wystawienia we wrześniu przedstawienia „Wesele bibickie” podczas centralnych obchodów 850-lecia Bibic.
Wystawę obrazów w pomieszczeniu po OSP, które przeniosło się do nowej siedziby, można obejrzeć po wcześniejszym umówieniu się u sołtysa Tadeusza Łyska pod nr tel. 601 132 206. Dyrektor Biblioteki Mariusz Zieliński użyczył gablot wystawowych, w których można podziwiać archiwalne zdjęcia ofiarowane przez bibiczan.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN9427
DSCN9451
DSCN9482
DSCN9513
DSCN9544
Close Menu
 
15 lipca 2024
Skip to content