Skip to main content
search
Relacje

Bibickie zapusty

By 17 lutego 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 17 lutego 2015 przez admin

bibice1

W Bibicach 15 lutego reaktywowano stary, zapomniany już zwyczaj Zapustów. Oj, działo się! Były zabawne przyśpiewki, tańce i swawole. Ale było i na poważnie – ostatkowe szaleństwa poprzedzono przedstawieniem w wykonaniu uczniów ZS w Bibicach i prelekcją poświęconą zwyczajom ostatkowym. Wszystko to można było obejrzeć na kolejnym już przygotowanym przez Koło Integracji Bibic wieczorze.

Przywrócić zapusty Bibicom postanowiła Krystyna Sikora, która wyszukiwała stare przyśpiewki zapustowe z Małopolski i namówiła koleżanki (i kilku panów:) z Koła Integracji Bibic do przygotowania występu. Józef Plewniak natomiast podzielił się wiedzą i pomógł w przygotowaniu repertuaru grupy śpiewaczej. A występujący aktorzy – amatorzy dali z siebie wszystko. I chyba czas to rzec – w Bibicach narodziła się grupa, lepsza niż niejeden ze znanych nam kabaretów. Świetne teksty wyśpiewywane przez grupę nawiązywały nie tylko do tradycji, ale i współczesności:
Pozwólcie Państwo poruszyć na scenie
Drażliwy problem, jakim jest uzależnienie.
Pewnie bym o nim nie mówił nikomu
Gdyby nie to, że mam ten problem w domu
Mam żonę Mańkę; nie pali, nie pije,
Ale ostatnio jakby w innym świecie żyje.
A to najgorsze, że wszystko z winy mej,
Na imieniny laptopa dałem jej.
Bo moja żona, a niech to cholera
Uzależniła się od komputera.
Kiedy o drugiej w nocy zegar smętnie tyka,
Ona serfując w Internecie myszką klika. (…)”
Wcześniej można było obejrzeć ciekawe przedstawienie o Stanisławie Wyspiańskim, w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół w Bibicach, przygotowane pod opieką Magdaleny Badury i Elizy Emerli.
Ostatkowe harce poprzedziło jeszcze solidne przygotowanie merytoryczne – prelekcja Mariusza Zielińskiego, dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach, który opowiedział o zapustnych zwyczajach.
Na koniec nie zabrakło słodkości – harcownicy częstowali pączkami i chrustem, wśród nich uwijała się i Lidia Maria Jedlińska, prezeska stowarzyszenia. A wśród szczelnie wypełnionej co do ostatniego krzesła widowni nie zabrakło ks.proboszcza Jana Przybockiego, wójta gminy Zielonki Bogusława Króla, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Mirosława Golanki, radnych: Renaty Kosno, Antoniego Banasia i Leszka Basty.
MKF

Więcej zdjęć w ALBUMIE.

 

bibice2

bibice3

bibice4

bibice5

 

Close Menu
 
16 kwietnia 2024
Skip to content