Skip to main content
search
Aktualności

Biegli by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

By 28 lutego 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 28 lutego 2017 przez admin

bieg26 lutego 62 zawodników wzięło udział w drugim Biegu Tropem Wilczym w Bibicach. Uczestnicy z gminy Zielonki, Krakowa, gmin sąsiadujących i różnych części Polski m.in. z Miechowa, Sosnowca, Wieliczki – biegli w szczytnym celu. Ideą biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963. Imprezę zorganizowało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach wraz z Fundacją Wolność i Demokracja.

Bieg w Bibicach jest częścią ogólnopolskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Fundacja Wolność i Demokracja po raz piąty zaprosiła do udziału w biegu pamięci odbywającym się równocześnie w wielu miejscach w Polsce. Pierwszy bieg odbył się w 2013 roku w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego i wzięło w nim udział 50 uczestników. Z roku na rok zwiększa się liczba uczestników i miast, w których organizowane są biegi. W ubiegłym roku było to 40 tys. uczestników ze 160 miast w Polsce i za granicą. Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Dla uczestników biegu w naszej gminie przygotowano dwa dystanse: 1963 m oraz 5000 m, a trasa przebiegała ulicami: Lipową, Dworską, Wrzosową, Leszczynową, drogami o nawierzchni asfaltowej i szutrowej. Krótszy dystans miał charakter symboliczny – nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, ps. Lalek, który zginął 21 października 1963 roku. Na tym dystansie biegło 33 uczestników, a na dłuższym 29.
Organizatorem biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja oraz Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach i Piotr Pątko, mieszkaniec Bibic. Dzięki niemu bieg odbył się po raz pierwszy tu w Bibicach i myślę, że warto te tradycję kontynuować – mówił Marek Płachta, dyrektor CKPiR.
W biegu na dystansie 5000 m zwyciężył Jan Kaleta, drugi przybiegł Stanisław Jabłoński, a trzeci był Jarosław Kamiński. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Sylwia Bartoszuk, druga na metę dobiegła Anna Sierant-Hohendorff. Zwycięzcą na dystansie 1963 m został Szymon Wasil, drugie miejsce zajął Maciej Rękas, a trzecie Mateusz Feliński. Najszybszą wśród kobiet na krótszym dystansie okazała się 13-letnia Jagoda Wąs, druga dobiegła Karolina Bartoszuk, a trzecia Melania Grzesik. Najstarszym uczestnikiem biegu był Marek Pancewicz, a najmłodszą Wiktoria Herdzik.
Na mecie każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal. Zwycięzcy oraz najmłodszy i najstarszy uczestnik biegu otrzymali zestaw gminnych gadżetów oraz dyplom.
To jest mój trzeci bieg, w którym biorę udział. Pierwszy raz jako uczestnik biegu w Bochni, a kolejne dwa w Bibicach. Cieszę się że z roku na rok impreza się rozwija – mówił Piotr Pątko.
KB
Wyniki biegu na: 5 km oraz 1963 m.
Galeria zdjęć: TUTAJ.

Bieg wilcz2

Bieg wilczy1

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content