Skip to main content
search
Ogłoszenia

Borelioza

By 12 maja 2020No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 12 maja 2020 przez admin

Praca i życie na wsi narażają człowieka na zwiększony kontakt z kleszczami, które choć niewielkie są nosicielami wielu groźnych chorób. Najczęściej przyczyniają się do zarażenia boreliozą i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Borelioza to bardzo groźna choroba atakująca wiele narządów, przebiegająca wieloetapowo, a każda z jej faz daje inne objawy.

PAMIĘTAJ:
– jeżeli podejrzewasz u siebie ugryzienie przez kleszcza, zaobserwowałeś np. rumień wędrujący, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi!
– kleszcze produkują specjalną wydzielinę, która ma działanie znieczulające. Wpuszczają ją do rany razem z chorobotwórczymi mikroorganizmami;
– po każdym powrocie do domu np. z lasu ,łąki czy pola należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Szczególnie uważnie trzeba obejrzeć miejsca najczęściej wybierane przez kleszcze- tj. zgięcia łokci, kolan, pod pachami, w pachwinie i za uszami.
Jeżeli mimo stosowania odpowiedniej odzieży i środków odstraszających znajdziemy kleszcza wbitego w skórę, należy go prawidłowo i szybko usunąć. Oto kilka prostych zasad:
TAK:
    • Uchwyć kleszcza pęsetą  lub specjalnym przyrządem tuż przy skórze, możliwie najbliżej główki;
    • Pociągnij lekko, ale zdecydowanie i prostopadle do skóry, wyciągając kleszcza;
    • Dokładnie obejrzyj wyciągniętego pasożyta, sprawdzając czy nie został rozerwany (ma główkę i odnóża);
    • Zgnieć kleszcza i dokładnie umyj ręce.
    • Przemyj miejsce po ukąszeniu środkiem dezynfekującym a następnie przez kilka dni obserwuj czy nie pojawia się opuchlizna lub rumień;
NIE:
    • Nie smaruj kleszcza tłuszczem, masłem czy jakąkolwiek inną substancją;
    • Nie przypalaj kleszcza, nie podrażniaj go;
    • Nie łap kleszcza w najgrubszym miejscu, za odwłok (może to spowodować oderwanie odwłoka i pozostawienie główki w skórze)
    • Nie wykręcaj , nie szarp na boki.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, pojawienia się rumienia lub innych niepokojących objawów, zgłoś się do lekarza. Pamiętaj: czym później zdiagnozowana choroba tym dłuższe i trudniejsze leczenie.

                     Anna Berkowicz                      
Oddział Regionalny
Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie

Close Menu
 
24 września 2023
Skip to content