Skip to main content
search
Aktualności

Budowa szkoły i przedszkola w Przybysławicach – rozbudowa bazy oświatowej w gminie Zielonki

By 18 czerwca 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 18 czerwca 2021 przez admin

Budowa szkoły i przedszkola w PrzybysławicachPowstający budynek oświatowy w Przybysławicach w gminie Zielonki ma 3,6 tys. m² powierzchni użytkowej, w tym basen i salę sportową ze ścianką wspinaczkową. Budynek mieścić będzie szkołę podstawową i przedszkole.

Dla szkoły zaplanowano: 18 klas lekcyjnych, salę komputerową oraz bibliotekę z mediateką, świetlicę, szatnie oraz pomieszczenia dla nauczycieli i administracji szkoły, będzie też aula szkolna i jadalnia z pełnym zapleczem kuchennym. Skrzydło przedszkola pomieści 4 sale przedszkolne, jadalnię oraz pomieszczenia dla nauczycieli i pokój pracy indywidualnej z dzieckiem. Budynek będzie miał również patio. Na zewnątrz powstanie ogrodzone boisko oraz plac zabaw dla dzieci, parking, jak również układ komunikacyjny wraz dwoma zjazdami: z drogi wojewódzkiej i gminnej.

Koszt budowy obiektu oświatowego w Przybysławicach w gminie Zielonki to 40 mln zł, większość finansowania pochodzi  z budżetu gminy Zielonki, inwestycję gminy Zielonki dofinansowano z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 5 120 078 zł. Budowę rozpoczęto w maju 2019 r., planowany termin zakończenia prac, według umowy, nastąpi w lipcu 2021 r.  Wykonawcą jest wybrana w przetargu firma KARTEL S.A. Aktualnie trwają prace wykończeniowe w budynku szkoły i przedszkola w Przybysławicach oraz prace przy zagospodarowaniu całego otoczenia obiektu – budowie boiska, placu zabaw, dojazdów. 1 września 2021 r. dzieci rozpoczną w Szkole Podstawowej w Korzkwi z siedzibą w Przybysławicach rok szkolny. Tutaj film przedstawiajacy szkołę.

Gmina Zielonki ma ponad 23,5 tys. mieszkańców i od lat jedno z najwyższych sald migracji w Małopolsce. W gminie funkcjonuje 5 szkół podstawowych, w roku szkolnym 2020/2021 uczęszcza do nich 2242 uczniów, a każdego roku w szkołach przybywa średnio kolejnych 140 uczniów. Najwięcej dzieci uczy się w szkołach podstawowych w Bibicach (877 uczniów) i Zielonkach (812 uczniów).

Co ważne, od 2017 r. gmina Zielonki na rozbudowę bazy oświatowej wydała ok. 70 mln złotych, były to 3 inwestycje: rozbudowa dwóch największych szkół podstawowych w gminie o dodatkowe człony z basenami: w Bibicach (10 sal lekcyjnych, basen, sala widowiskowo-teatralna) i Zielonkach (8 sal lekcyjnych, basen, sala widowiskowo-teatralna) oraz budowa szkoły i przedszkola w Przybysławicach.
Do nowego budynku oświatowego w Przybysławicach przeniesie się Szkoła Podstawowa w Korzkwi im. Jerzego Kukuczki, w roku szkolnym 2021/2022 uczyć się w niej będzie ponad 330 uczniów, a w skrzydle przedszkola – 100 przedszkolaków.

Gmina Zielonki nie tylko zapewnia swoim uczniom świetną bazę oświatową, ale i wysoki poziom nauczania w szkołach – od lat jej uczniowie osiągają najwyższe wyniki w Małopolsce z egzaminów zewnętrznych na koniec etapów nauczania. Działania te zostały docenione wyróżnieniami w Ogólnopolskim Programie Certyfikacji „Samorządowy Lider Edukacji” nadawanymi przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego samorządom szczególnie aktywnym w dziedzinie rozwoju oświaty. Gmina Zielonki otrzymała 5 takich wyróżnień, w tym wyróżnienie nadzwyczane, ostatnie w 2020 roku.

 

 

Przybysławice szkola w tle
ścianka wspinaczkowa w budowanej szkole w Przybysławicach
4. SP Przybyslawice korytarz2 wizualizacja
3. SP Przybyslawice korytarz wizualizacja
Szkoła Podstawowa w Zielonkach
Szkoła Podstawowa w BIbicach
IMG 4426

 

Zdjęcia przedstawiają trzy obiekty oświatowe w gminie Zielonki: w budowie szkołę z przedszkolem w Przybysławicach oraz szkoły podstawowe w Zielonkach i Bibicach.

 

Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content