Skip to main content
search
Ogłoszenia

Budowa telekomunikacyjnej sieci światłowodowej na terenie Gminy Zielonki.

By 1 sierpnia 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 1 sierpnia 2014 przez admin

W chwili obecnej Firma GIGA rozpoczyna realizację projektu, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, polegającego na budowie w miejscowościach: Brzozówka, Owczary, Garliczka, Wola Zachariaszowska, Grębynice, telekomunikacyjnej, napowietrznej sieci światłowodowej z wykorzystaniem istniejących słupów energetycznych niskiego napięcia.

Głównym założeniem projektu i przyjętych rozwiązań jest doprowadzenie kabla światłowodowego bezpośrednio do gospodarstw domowych i budynków użyteczności publicznej, a co za tym idzie podniesienie jakości świadczonych  usług telekomunikacyjnych. Światłowód zostanie podwieszony na istniejących słupach  niskiego napięcia, a przyłącza do poszczególnych budynków będą zrealizowane podobnie jak przyłącza energii elektrycznej. Światłowodowy kabel przyłączeniowy ma średnicę zaledwie 4 mm.
 Tego typu rozwiązanie, określane jako Fiber To The Home – FTTH (Światłowód do domu) jest odpowiedzią na gwałtowny rozwój usług teleinformatycznych. W chwili obecnej światłowód to najnowocześniejsze technologicznie medium służące do przesyłu danych. Swoimi parametrami zdecydowanie przewyższa połączenia mobilne, satelitarne, radiowe i kablowe, w których materiałem przewodzącym jest miedź.
 Sieć zostanie wykonana w technologii GPON (Gigabit Passive Optical Network – Gigabitowa, Pasywna Sieć Optyczna), która między innymi charakteryzuje się tym, że zasilania elektrycznego wymagają jedynie jednostka centralna oraz urządzenia końcowe, instalowane bezpośrednio u klientów. Pozostałe elementy sieci takie jak np.: splittery optyczne służące do podziału mocy sygnału optycznego nie potrzebują energii elektrycznej. Ma to zasadniczy wpływ na ograniczenie przerw w dostępie do internetu, które mogłyby być spowodowane lokalnymi wyłączeniami prądu.
 Połączenie światłowodowe realizowane jest przy użyciu cienkiego jak włos, elastycznego włókna szklanego, które przewodzi impulsy świetlne.

 Oto kilka zalet płynących z posiadania łącza światłowodowego:

– szybki dostęp Internetu o prędkości do 100Mb/s;
– telewizja wysokiej rozdzielczości (HD TV), trójwymiarowa telewizja (3D TV),
– nowoczesna, tania telefonia stacjonarna zapewniająca bezpłatne połączenia telefoniczne między klientami naszej sieci, tanie połączenia do pozostałych operatorów oraz wideo-rozmowy z przyjaciółmi i rodziną;
– znaczne obniżenie rachunków wynikające z pakietyzacji usług;
– stuprocentowa odporność kabla światłowodowego na wyładowania atmosferyczne , a co za tym idzie zdecydowanie większe bezpieczeństwo i niezawodność.

Gmina Zielonki ze swojej strony na spotkaniu roboczym z przedstawicielami firmy zadeklarowała możliwość wykorzystania dla celów sieci światłowodowej słupów oświetlenia ulicznego stanowiących jej własność jak również pozytywnie (wstępnie) zaopiniowała jej przebieg po działkach gminnych.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod nt tel.: 12/ 442-60-08, 12/442-60-00
F.H. GIGA
(-) Arkadiusz Koćma

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content