Skip to main content
search
Relacje

By talenty rozkwitały

By 14 kwietnia 2014No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 14 kwietnia 2014 przez admin

chórzmn

 

W Zespole Szkół w Woli Zachariaszowskiej z sukcesem wdrożono w bieżącym  roku szkolnym innowację pedagogiczną – klasy muzyczno – artystyczne. Jest to jedyna szkoła gminy Zielonki, w której uczniowie, realizując program szkolny w obowiązkowym wymiarze godzin, mają jeszcze szanse rozwijać swe zdolności podczas dodatkowych lekcji muzyki, gry na instrumentach i zajęć artystycznych. Pomysł będzie kontynuowany w następnych latach, powstaną kolejne klasy z dodatkowymi zajęciami.

Autorkami innowacji są nauczycielki Agnieszka Białek i Agnieszka Jurkiewicz. Przygotowany przez nie program spotkał się z dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci. Skąd pomysł na tego rodzaju urozmaicenie zwykłego planu lekcji? – Od dłuższego czasu obserwowałyśmy duży potencjał naszej młodzieży – mówi Agnieszka Białek. – Tradycje muzyczne w tej okolicy są bardzo żywe i widoczne, warto je wspierać już wśród najmłodszych. Jest też spore zainteresowanie tworzeniem rękodzieła, wiele osób ma zamiłowania artystyczne.
W ramach eksperymentu utworzono początkowo dwie klasy muzyczno– artystyczne – czwartą szkoły podstawowej i pierwszą gimnazjum. Okazało się szybko, że młodzież bardzo chętnie uczęszcza na zajęcia, wręcz ich wyczekuje. Dają one sposobność nie tylko rozwijania zainteresowań i zdolności, ale także relaksu, odpoczynku i poznania się wzajemnie dużo lepiej. – Podczas zajęć uczymy się współpracy, cieszymy się rodzinną atmosferą – opowiada Agnieszka Białek, która uczy dzieci rękodzieła. – Uczniowie lubią odkrywać na nowo zapomniane umiejętności, wymieniać kreatywne pomysły, wyrażać siebie poprzez swoją pracę.
Podczas zajęć artystycznych młodzi ludzie zajmują się np. malowaniem obrazów na drewnie, tworzeniem pięknych kompozycji z guzików, uczą się szydełkowania (okazuje się, że doskonale radzą sobie z tym także chłopcy!). Dzieci wykonują własnoręcznie gustowną biżuterię – kolczyki z kaboszonów, bransoletki, naszyjniki. Bardzo podobają się wszystkim obrazy malowane na szkle – np. te przedstawiające anioły. Mieszkańcy okolicy doceniają chęci i osiągnięcia młodych artystów i często sami wspomagają uczniów, dostarczając im materiały do prac. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, otrzymując taką pomoc – podkreśla pani Agnieszka. – Materiały, które podarował nam pan Robert Włodarczyk posłużyły do ręcznego uszycia przytulanek, drewniane deseczki przygotował dla nas pan Czesław Kruczek, a włóczki do wykonania szydełkowych mitenek otrzymaliśmy od pasmanterii internetowej Haftix.
Autorką koncepcji zajęć muzycznych w ramach innowacji jest Agnieszka Jurkiewicz. Jak zauważa, wśród uczniów Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej jest wielu wyjątkowo utalentowanych muzycznie – dzieci potrafią pięknie śpiewać, grać na instrumentach, często pochodzą z rodzin muzykujących z pokolenia na pokolenie. W szkole mogą teraz uczęszczać na dodatkowe zajęcia muzyczne, podczas których doskonalą swoje umiejętności i zdobywają nowe. Opanowały naukę czytania nut,  grają na różnorodnych instrumentach muzycznych, śpiewają w chórze. – Nowe instrumenty muzyczne zostały zakupione z pieniędzy uzyskanych przez Radę Rodziców podczas ubiegłorocznego Bajkowego Festynu w Woli Zachariaszowskiej – mówi  Agnieszka Jurkiewicz, nauczycielka muzyki. – Teraz dzieci uczą się gry na flecie poprzecznym, klarnecie, pianinie cyfrowym. Saksofon i bęben marszowy podarowała nam Orkiestra Dęta OSP Wola.
Jak podkreśla pani Agnieszka, Orkiestra Dęta OSP Wola wspiera bardzo klasy muzyczno – artystyczne w ZS w Woli Zachariaszowskiej. Członkowie Orkiestry przeprowadzili dla uczniów warsztaty, podczas których młodzi ludzie poznali techniki gry na instrumentach dętych. Być może kiedyś – w przyszłości – zasilą szeregi instrumentalistów Orkiestry z Woli?
Uczniowie klas artystyczno-muzycznych prezentowali wykonane przez siebie prace oraz zdobyte umiejętności muzyczne podczas Wieczornicy Patriotycznej, zorganizowanej z okazji Święta Niepodległości, w czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego oraz Wielkanocnego, niedawno zaś podczas „Wieczoru z Janem Pawłem II”. Przed nimi jeszcze wiele koncertów i wystaw.
Po kilku miesiącach realizacji innowacji pedagogicznej w naszej szkole potwierdza się w całej pełni jej wstępne założenie – dzieci mają wiele talentów artystycznych  i z wielkim zaangażowaniem odpowiadają na szansę ich rozwijania. Pomysł pań Agnieszki Białek i Agnieszki Jurkiewicz będzie kontynuowany w następnych latach, powstaną kolejne klasy z dodatkowymi zajęciami.
Marta Głuszek

muzykzmn

Close Menu
 
29 marca 2024
Skip to content