Ostatnia aktualizacja 6 listopada 2020 przez admin
Prawie 150 dzieci i młodzieży uczestniczyło w warsztatach, dzięki którym poznały one unikatowy zwyczaj Pucheroków. W Zielonkach, Korzkwi i Bibicach odbyło się 10 spotkań podczas, których powstawały kolorowe czapy – znak rozpoznawczy Pucheroków. Warsztaty są jednym z elementów projektu realizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.
Rok 2020, czyli 240. rocznica zakazania żakom występowania z oracjami przed krakowskimi kościołami, został ogłoszony przez Radę Gminy Zielonki Rokiem Pucheroka. Na działania związane z promocją tego zwyczaju Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” w wysokości 30 tys. zł. Jednym z założeń projektu była organizacja prelekcji dla dzieci i młodzieży z gminy Zielonki.
Pierwsze warsztaty odbyły się w lipcu w Zielonkach, a ostatnie w październiku w Szkole Podstawowej w Bibicach. Zajęcia odbyły się: w Zielonkach podczas wakacji z CKPiR, dla uczestników świetlicy Aktywna Korzkiew, dla uczestników wrześniowej imprezy Juromania w Korzkwi oraz dla bibickich uczniów klasy I i V. Uczestniczące w nim dzieci poznały najważniejsze informacje dotyczące tego unikatowego zwyczaju, historii, detali stroju, oracji. Później przyszedł czas na część plastyczno-warsztatową czyli tworzenie własnych, pucherokowych czapek. Po krótkim instruktażu każdy z uczestników przygotował swoją, barwną wersję tradycyjnej czapki. Na koniec wszystkie dzieci miały okazję przećwiczyć i wykonać orację pucherokową.
W ramach projektu 25 września odbyła się konferencja naukowa poświęcona trwającej od 1780 r. tradycji chodzenia po pucherach w podkrakowskich wsiach, zachowania tradycji, propagowania tej tradycji wśród mieszkańców napływowych oraz współczesnej roli kultury ludowej i tradycyjnej w integracji społeczności lokalnej, wraz z częścią artystyczną. O tym wydarzeniu można przeczytać w artykule.
Na terenie gminy Zielonki umiejscowiono takze 5 figurek Pucheroków w miejscach istotnych ze względu na przekaz historyczny, nawiązujących do tradycji chodzenia Pucheroków. Już wkrótce będzie można także wziąć udział w plenerowej grze rodzinnej opartej na figurach oraz miejscach związanych z tradycją w formie questu wraz z aplikacją mobilną.
KB