Skip to main content
search
Rok Pucheroka

Być jak Pucherok

By 6 listopada 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 listopada 2020 przez admin

bycjakpucherok4

Prawie 150 dzieci i młodzieży uczestniczyło w warsztatach, dzięki którym poznały one unikatowy zwyczaj Pucheroków. W Zielonkach, Korzkwi i Bibicach odbyło się 10 spotkań podczas, których powstawały kolorowe czapy – znak rozpoznawczy Pucheroków. Warsztaty są jednym z elementów projektu realizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

Rok 2020, czyli 240. rocznica zakazania żakom występowania z oracjami przed krakowskimi kościołami, został ogłoszony przez Radę Gminy Zielonki Rokiem Pucheroka. Na działania związane z promocją tego zwyczaju Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach pozyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” w wysokości 30 tys. zł. Jednym z założeń projektu była organizacja prelekcji dla dzieci i młodzieży z gminy Zielonki.
Pierwsze warsztaty odbyły się w lipcu w Zielonkach, a ostatnie w październiku w Szkole Podstawowej w Bibicach. Zajęcia odbyły się: w Zielonkach podczas wakacji z CKPiR, dla uczestników świetlicy Aktywna Korzkiew, dla uczestników wrześniowej imprezy Juromania w Korzkwi oraz dla bibickich uczniów klasy I i V. Uczestniczące w nim dzieci poznały najważniejsze informacje dotyczące tego unikatowego zwyczaju, historii, detali stroju, oracji. Później przyszedł czas na część plastyczno-warsztatową czyli tworzenie własnych, pucherokowych czapek. Po krótkim instruktażu każdy z uczestników przygotował swoją, barwną wersję tradycyjnej czapki. Na koniec wszystkie dzieci miały okazję przećwiczyć i wykonać orację pucherokową.
W ramach projektu 25 września odbyła się konferencja naukowa poświęcona trwającej od 1780 r. tradycji chodzenia po pucherach w podkrakowskich wsiach, zachowania tradycji, propagowania tej tradycji wśród mieszkańców napływowych oraz współczesnej roli kultury ludowej i tradycyjnej w integracji społeczności lokalnej, wraz z częścią artystyczną. O tym wydarzeniu można przeczytać w artykule.
Na terenie gminy Zielonki umiejscowiono takze 5 figurek Pucheroków w miejscach istotnych ze względu na przekaz historyczny, nawiązujących do tradycji chodzenia Pucheroków. Już wkrótce będzie można także wziąć udział w plenerowej grze rodzinnej opartej na figurach oraz miejscach związanych z tradycją w formie questu wraz z aplikacją mobilną.
KB

bycjakpucherok3

bycjakpucherok5

bycjakpucherok6

 

Close Menu
 
23 stycznia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content