Skip to main content
search
Poradnik dla mieszkańca

Co warto wiedzieć o dzikach

By 18 kwietnia 2023No Comments

Ostatnia aktualizacja 18 kwietnia 2023 przez AO

Dzik euroazjatycki to dzik, z którym możemy się spotkać coraz częściej w naszej okolicy. Sprzyja temu dostępność pożywienia, które dostarcza mu człowiek np. na polach kukurydzy. Dziki preferują niewielkie i rozproszone obszary leśne.[1] Dziki są zwierzętami wszystkożernymi, jednak w ich diecie przeważa pokarm roślinny — stanowiący 90% diety w tym rośliny uprawne –  około 30%. Do roślin uprawnych, które spożywają, zaliczyć można w szczególności: kukurydzę, zboża, ziemniaki, buraki, marchew. Innymi źródłami pokarmu są również nasiona dębu oraz buka.[2] Dziki żywią się również mięsem m.in. owadami, ślimakami, gryzoniami, jajami oraz małym ptactwem, żabami czy padliną.[2]

Wobec powyższego, tereny naszej gminy są niezwykle przyjazne dla zwierząt, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieszkodliwe. Mogą one być niezwykle niebezpieczne dla ludzi, jak również stanowią zagrożenie dla upraw. Współcześnie, poprzez zatarcie się granic pomiędzy środowiskiem naturalnym dzików a ludzkim coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do ich oswojenia oraz, co gorsza, próby wchodzenia w interakcje z tymi zwierzętami. Wciąż jednak przypominać należy, że są to zwierzęta dzikie, które głównie dzięki swojej masie stanowią zagrożenie dla ludzi, a ich niespodziewana wizyta na drodze może spowodować znaczące szkody.

Dziki są bardzo mądrymi zwierzętami, toteż szybko się uczą – zapamiętują, gdzie pozostawiono resztki jedzenia i chętnie w to miejsce wracają. Stwarza to sytuację niebezpieczną, ponieważ nie sposób później odróżnić pozornie oswojonego dzika, od nowego lokatora naszych obszarów, który może być w stosunku do nas agresywny lub, który może się stać agresywny, gdy ma pod opieką młode. Warto jednak zauważyć, że wspomniany już pozornie oswojony dzik też jest dla człowieka niebezpieczny i tu zawsze należy zachować szczególną ostrożność – nie dokarmiać i nie próbować głaskać.

W ciągu doby dziki są naturalnie aktywne podczas dnia, jednak w związku z działalnością człowieka zmieniają one okres aktywności, przenosząc ją na noc – szczyt przypada zwykle na okolice północy. Co jednak zrobić, gdy spotkamy dzika? Najważniejszy jest spokój. Nie należy gwałtownie uciekać, lecz spokojnie się oddalić. Zapuszczając się w tereny leśne lub niewykoszone należy zachować szczególną ostrożność – bacznie obserwując okolice oraz nasłuchując czy nie ma w pobliżu odgłosów dzików.

Jak sobie radzić z dzikami? Niektórzy eksperci mówią, że najlepszym rozwiązaniem jest odstrzał albo łapanie a następnie ich uśmiercanie. Warto tu dodać, że roczny wskaźnik reprodukcji dzików sięgać może nawet 300%.[3] Toteż zaprzestanie odstrzału dzików umożliwia odtworzenie się ich liczebności do stanu wcześniejszego nawet w ciągu trzech lat.[2] Tym samym nie powinniśmy się zamartwiać tym, że dziki wyginą lub, że zmniejszenie populacji zaszkodzi w jakiś sposób ekosystemowi. Zmniejszenie populacji dzików pozwala również na zmniejszenie ilości wirusa ASF (African Swine Fever – Afrykański pomór świń), z którego epidemią obecnie się w Polsce borykamy. Redukcja liczby osobników powoduje zatem spowolnienie rozprzestrzeniania się tego wirusa.[3]

Niestety w związku z ASF, niemożliwym jest odławianie dzików, a następnie transport ich na inne obszary. Zresztą bardzo często jest tak, że przetransportowane w ten sposób dziki szybko wracają na tereny, z których zostały zabrane.

My również jako zwykli mieszkańcy możemy przyczynić się do ograniczenia populacji dzików w naszej okolicy. Wystarczy zadbać o to, aby nie dokarmiać zwierząt oraz edukować innych ludzi w tym zakresie. Dodatkowo pomocne będzie:

  •  nie pozostawianie odpadów spożywczych i resztek jedzenia w miejscu ogólnodostępnym dla dzikiej zwierzyny;
  • zabezpieczenie koszy na śmieci i przydomowych kompostowników w sposób uniemożliwiający swobodną penetrację ich przez dziki;
  • zamykanie bram i furt do ogrodzonych części przydomowych posiadłości;
  • w przypadku ogródków działkowych i terenów wolnych – wykoszenie traw, która pomaga się schować dzikom.

Takie działania pozwalają ograniczenie radykalnych środków stosowanych przeciwko dzikom.

MS

[1] Wyzwania Ochrony Środowiska; Dariusz Tarnawski; Wrocław 2021 ISBN: 978-83-957020-0-6

[2] Baza pokarmowa przedstawicieli rodziny świniowate; Anna Rekiel, Marcin Sońta; Przegląd hodowlany nr 1/2019

[3] Etyczne i ekonomiczne aspekty depopulacji dzików w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF); Zygmunt Pejsak, Grzegorz Woźniakowski; Życie Weterynaryjne 2021 96(10)

 

Close Menu
 
10 września 2024
Skip to content