Skip to main content
search
Relacje

Coraz bliżej święta – seniorzy z Węgrzc podzielili się opłatkiem

By 14 grudnia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 grudnia 2015 przez admin

DSCN0383

Koło Seniora z Węgrzc zainaugurowało tegoroczne opłatkowe wieczory w gminie Zielonki spotykając się już przedświątecznie 12 grudnia. Na spotkaniu dzielono się opłatkiem, wspólnie kolędowano, ale i wyłoniono autorkę najpiękniejszej bombki choinkowej.

Spotkanie rozpoczęła Zofia Kot, przewodnicząca Koła, poetycznie opisując istotę świąt Bożego Narodzenia: – Przy wigilijnym stole, łamiąc opłatek święty, pomnijcie, że dzień ten radosny w miłości jest poczęty; że, jako mówi wam wszystkim dawne, odwieczne orędzie, z pierwszą na niebie gwiazdą Bóg w waszym domu zasiędzie. Sercem go przyjąć gorącym, na oścież otworzyć wrota, oto co czynić nam każe miłość, największa cnota – mówiła Zofia Kot wierszem Jana Kasprowicza. Przewodnicząca poprosiła o modlitwę księdza proboszcza parafii pw. św. Andrzeja Boboli Wojciecha Warzechę, któremu towarzyszył wikariusz Dariusz Chromy. Fragment Ewangelii dotyczący Narodzenia Dzieciątka Jezus odczytał Marian Jeleń. 22 seniorów, bo nie wszystkim zdrowie pozwoliło przybyć, i ich goście podzielili się opłatkiem i zaśpiewali kolędę. Wspomniano też członków Koła, którzy odeszli, wśród nich Annę Płanetę, pierwszą jego przewodniczącą.
Uroczyście przekazano legitymację członkowską pani Mieczysławie Worobel z Węgrzc, ostatnio zapisanej członkini Koła. Pani Mieczysława, mieszkanka Węgrzc od 15 lat, na zaangażowanie się w koło pozwoliło zakończenie pracy zawodowej. Już na kolejne spotkanie obiecała upiec ciasto.
Seniorzy są ogromnie zaangażowani w amatorską grupę teatralną działającą przy parafii – przygotowują się do kolejnej odsłony Małopolskich Jasełek (tym razem w jednym z krakowskich kościołów) oraz do nowego przedsięwzięcia – spektaklu z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Korzystają też z oferty zajęć w filii gminnej Biblioteki Publicznej w Węgrzcach – przed świętami uczestniczyli w warsztatach plastycznych, na których wykonali własnoręcznie bombki na choinkę, które brały udział w konkursie na opłatkowym spotkaniu. Dyrektor biblioteki Mariusz Zieliński oraz Janina Franczak, reprezentująca Związek Nauczycielstwa Polskiego, wyłonili trzy pierwsze miejsca, nagrodzone upominkami: Teodozja Waśko zdobyła I miejsce, Barbara Matejska – II miejsce, a Zofia Zygmuntowicz – III miejsce.
Od pani Janiny seniorzy otrzymali własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami i wierszem wigilijnym o. Franciszka Czarnowskiego. Pani Janina zadbała też o świąteczny wystrój sali mieszczącej się w tzw. Starej Kuźni w Węgrzcach. Członkinie Koła sporządziły prócz m.in. ciast i ryby w galarecie, pyszne pierogi z wędzoną śliwką kalifornijską, które polecamy każdemu na wigilijny stół. Na koniec seniorzy wyśpiewali, przy pomocy dyrektora M. Zielińskiego, prawie cały śpiewnik z kolędami.  
IO

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN0359
DSCN0362
DSCN0365
DSCN0367
DSCN0394
DSCN0422

 

 

 

Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content