Skip to main content
search
Aktualności

Czujniki czadu na straży

By 11 stycznia 2021No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 stycznia 2021 przez admin

czujnik 3Strażacy przypominają o zagrożeniu, jakie czyha na ludzi w domach, czyli o tlenku węgla. Tlenek węgla zwany czadem jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka, nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy, nie dusi w gardle, ale jest silnie trujący. Na początku roku strażacy-ochotnicy z OSP Bibice zamontowali czujniki czadu w 15 domach mieszkańców gminy Zielonki w ramach projektu „Czadowe‘’ czujki czadu – zadbaj o swój bezpieczny dom w Powiecie Krakowskim”. To część akcji, którą, pod patronatem Starosty Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałki, koordynował radny powiatu Jarosław Raźny w porozumieniu ze strażakami z trzech gmin, prócz gminy Zielonki również z gminy Michałowice i Wielka Wieś.

Wsparcie finansowe w kwocie 6 000 złotych zapewnili: Powiat Krakowski, gmina Michałowice, gmina Wielka Wieś, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Łącznie udało się zakupić 42 czujki tlenku węgla i dymu.
Mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej, którym należało pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa w ich domach, w gminie Zielonki wytypowali pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonkach m.in. w Bibicach i Pękowicach. Jak relacjonuje Marek Małek, naczelnik OSP Bibice druhowie również zrobili pomiary na obecność tlenku węgla, nieprawidłowości nie stwierdzono. Pouczali również jak zachować się w przypadku zainicjowania alarmu przez urządzenie.
Źródło: OSP Bibice, red. IO

czujnik 4

czujnik 1

Zdjęcia przedstawiają czujniki czadu oraz ich montaż.

Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content