Skip to main content
search
Aktualności

Debata z policją

By 21 kwietnia 2017No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 21 kwietnia 2017 przez admin

DSC03418mos20 kwietnia w sali konferencyjnej UG Zielonki rozmawiano o bezpieczeństwie. Takie debaty, jaką w Zielonkach zorganizowała Komenda Powiatowa Policji, mają zacieśniać współpracę z mieszkańcami. Z policjantami komisariatu w Zielonkach i przedstawicielami komendy powiatowej spotkali się samorządowcy z gminy z wójtem Bogusławem Królem i reprezentanci gminnych instytucji.

Komisariat policji w Zielonkach reprezentowali m.in. komendant podinsp. Włodzimierz Gamrat i podkom. Michał Godyń, jego zastępca. Z komendy powiatowej przybyli: I z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie mł. insp. Piotr Wojtak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Krakowie podinsp. Grzegorz Chanek oraz rzecznik komendy asp. Barbara Szczerba.
Na początek policjanci zachęcali do zainstalowania na swoich telefonach bezpłatnej aplikacji „Moja komenda” ułatwiającej kontakt z dzielnicowym właściwym dla swojego miejsca pobytu. Wyjaśnili, że nie chodzi o interwencję tu i teraz – do tego służą telefony alarmowe 112 i 997 – lecz o kontakt wynikający z przemyśleń, policjanci zapoznają się z każdą wiadomością. Aplikacja również ułatwi odnalezienie najbliższej komendy i dzielnicowego odpowiedzialnego za dany teren. Wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aplikacja „Moja komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. W trybie online wystarczy jedno kliknięcie, by aplikacja wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Więcej tutaj: link.
Drugim tematem spotkania była Krajowa Mapa Zagrożeń (link) gromadząca informacje na temat zdarzeń ujętych w zamkniętym katalogu od zaśmiecania czy spożywania alkoholu w miejscach publicznych po znęcanie się nad zwierzętami czy żebractwo, katalog został ustalony po konsultacjach m.in. na zebraniach wiejskich. Internauci stawiają znaczek anonimowo, a policjanci zapoznają się z każdym zgłoszeniem, choć należy pamiętać, że nadal ze zgłoszeniem o zdarzeniu tu i teraz trzeba dzwonić pod numery alarmowe. W 2016 roku na terenie gminy Zielonki zgłoszono do mapy 61 zdarzeń z wyłączeniem ruchu drogowego, a 88 w ruchu drogowym. Z-ca KPP w Krakowie Piotr Wojtak zachęcał mieszkańców do korzystania z mapy.
Po raz kolejny poruszono temat bezpieczeństwa osób starszych. Pomimo wielu kampanii społecznych nadal zdarzają się przypadki wyłudzeń od osób starszych na „wnuczka” czy „policjanta”. Oszuści podają się za pracowników pomocy społecznej, handlowców, pracowników firm telekomunikacyjnych, próbują też wzbudzać litość udając np. zasłabnięcie. Apele by dbać o bezpieczeństwo osób starszych, szczególnie po 70 r. ż. nie ustają. Ostrzegano również przed oszustwami w internecie.
Komendant komisariatu policji w Zielonkach Włodzimierz Gamrat podsumował rok 2016 w gminie Zielonki pod względem bezpieczeństwa. Odnotowano 147 przestępstw, o 22 mniej niż w 2015 roku. Ponad połowę stanowią przestępstwa przeciwko mieniu, będące głównym problemem na tym terenie. Jeśli chodzi o wykroczenia to znaczna liczba dotyczy ruchu drogowego, razem liczba wykroczeń w 2016 wyniosła 679, a w 2015 roku było ich 662. Wypadków i kolizji przybyło, a w 2016 roku na terenie gminy zdarzył się jeden wypadek śmiertelny. Podsumował też współpracę z gminą, która w 2016 roku na płatne patrole przeznaczyła 40 tys. zł ze swojego budżetu.
Obecni na spotkaniu wymienili wiele newralgicznych miejsc w gminie, które wymagają uwagi policjantów jak parkowanie samochodów na chodnikach na os. Łokietka, na ul. ks. A. Zięby w Zielonkach czy ulicach A1 i A10 w Węgrzcach oraz w rejonie mostu na Dłubni w Batowicach, a także przekraczania prędkości przy ul. Galicyjskiej. Policjanci obiecali się nimi bacznie zająć.
red. IO

DSC03416
DSC03417
banner 800x400
Close Menu
 
28 lutego 2024
Skip to content