Skip to main content
search
Relacje

Dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej – Wieczornica Patriotyczna w Woli Zachariaszowskiej

By 14 listopada 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 14 listopada 2014 przez admin

wieczornica1

 

Uroczystym polonezem rozpoczęto Wieczornicę Patriotyczną w Woli Zachariaszowskiej, która odbyła się 11 listopada w Zespole Szkół im. Piłsudskiego. Pojawili się tancerze – młodzieńcy w szlacheckich kontuszach, panny w pięknych sukniach i futrzanych kołpaczkach. Taniec, który na dworach polskich władców był elementem ceremoniału dworskiego jako parada szlachty przed królem, tym razem zaprezentowali z gracją uczniowie gimnazjum w Woli Zachariaszowskiej.

 

– Jakże cudną i zdolną mamy młodzież! – dumę ze swoich uczniów wyraziła dyrektor szkoły Romana Chadysz-Michalska, a publiczność zgromadzona podczas wieczornicy nagrodziła młodych ludzi burzą oklasków. Uroczystość przygotowali uczniowie, nauczyciele i rodzice Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej dla uczczenia 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na wieczornicę przybyło wielu gości, wśród nich komendant naczelny Związku Legionistów Polskich Krystian Waksmundzki, zasłużeni członkowie tej organizacji, wójt gminy Zielonki Bogusław Król, radny powiatu krakowskiego Wojciech Bosak, proboszcz parafii w Woli Zachariaszowskiej ks. Michał Kowalski, przyjaciele szkoły ks. prof. Józef Krzywda i dr nauk humanistycznych Marian Dziwisz, sołtysi pobliskich miejscowości oraz – bardzo licznie – mieszkańcy okolicy.
“Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci” – te słowa Normana Daviesa wybrano jako motto wieczornicy i to właśnie było dla organizatorów najistotniejsze: przybliżyć zebranym przeszłość narodu, tragiczną i chwalebną, za pomocą muzyki, pieśni, choreografii, poezji i multimediów.
Orkiestra Dęta OSP Wola dała koncert melodii bliskich sercu każdego Polaka, a grupa muzyczna “Przyjaciele” zachwyciła pięknie dobranym repertuarem. Publiczność ze wzruszeniem słuchała utworów “Przyszedł nam rozkaz ruszać do boju”, “Rozkwitały pąki białych róż” , “Serce w plecaku” czy “Marsz strzelców”. – Dla nas, Polaków, to jest czas radości, ale i zadumy nad losem tych, którzy walczyli do ostatniej kropli krwi – podkreślali “Przyjaciele”.
Pięknie zaprezentował się zespół Fermata z CKPiR w Zielonkach, przygotowany przez Annę Roj. Młodzi wykonawcy zaśpiewali dla zebranych “O mój rozmarynie”, “Piechota” i “Piękna nasza Polska cała”.
Swój patriotyzm wyrażali tego dnia również najmłodsi – uczniowie szkoły podstawowej w Woli Zachariaszowskiej. Dzieci zaprezentowały spektakl muzyczno-poetycki pt. “Pociągiem do wolności” – w klimacie podróży dziewiętnastowieczną koleją recytowano wiersze patriotyczne, śpiewano “Rotę”, “Pierwszą Brygadę” i inne utwory. Wiele wzruszeń wzbudziła pieśń “Ja to mam szczęście” w wykonaniu utalentowanej uczennicy gimnazjum Oliwii Łyczko. Uczniowie gimnazjum natomiast przygotowali dla zebranych krótką lekcję historii polskich walk o niepodległość w formie prezentacji multimedialnej.
Dyrektor Zespołu Szkół Romana Chadysz – Michalska serdecznie dziękowała społeczności szkolnej i lokalnej za udział w przygotowaniu uroczystości. Podkreśliła zaangażowanie uczniów i kreatywność nauczycieli, pomoc ze strony Rady Rodziców, dziękowała za profesjonalną iluminację Wojciechowi Kokoszce i Ewie Pyrcz za zorganizowanie pięknych strojów szlacheckich. – Patriotyzm to nie tylko szabla i walka w obronie granic, patriotyzm okazujemy także poprzez codzienne wykonywanie swojej pracy i zgodne życie z uśmiechem obok siebie – mówiła, podkreślając chęć współdziałania i inicjatywę mieszkańców okolicy.
Społeczność lokalna po raz kolejny dowiodła, że w organizację uroczystości o patriotycznym duchu potrafi włączyć się z sercem. – Gratuluję mieszkańcom okolicy tak dużego zaangażowania w ich małej ojczyźnie, gratuluję młodzieży szkolnej, wraz z rodzicami i starszymi – mówił wójt Bogusław Król – Chciałbym życzyć tym najmłodszym, uczniom, żeby w przyszłości byli wspaniałymi obywatelami swojej małej ojczyzny i Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
Marta Głuszek

wieczornica2

wieczornica3

wieczornica4

wieczornica5

wieczornica6

wieczornica7

wieczornica8

Close Menu
 
23 maja 2024
Skip to content