Skip to main content
search
Aktualności

Dofinansowanie dla starej plebanii

By 8 lipca 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 8 lipca 2024 przez Marek Skiba

8 lipca 2024 roku została podpisana umowa pomiędzy gminą Zielonki a Parafią Rzymsko-Katolicką w Zielonkach na udzielenie dotacji na remont i konserwacje budynku starej plebanii.

Budynek powstał w II połowie XIX w., a jego wiek szacuje się na ok. 120-150 lat. Należy on, podobnie jak Kościół parafialny p.w. Narodzenia NPM, wraz z otoczeniem, do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej.

Środki na wykonanie inwestycji w wysokości 1,29 mln gmina pozyskała z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dodatkowo, ze środków budżetu gminy na realizacje tej inwestycji przeznaczono 26 tys. zł.

Prace w pierwszej kolejności będą polegały na zabezpieczeniu i wzmocnieniu konstrukcji w tym m.in. odsłonięcie budynku i wykonanie izolacji oraz drenażu odwadniającego; odprowadzenie wód opadowych i gruntowych; osuszenie i odgrzybienie budynku; wykonanie nowej więźby dachowej wraz z pokryciem dachówką ceramiczną na wzór zabytkowej, wraz z poszyciem dachu oraz zabezpieczenie otworów okiennych.

Po wykonaniu prac zakłada się, że budynek odzyska pierwotne lub zbliżone do pierwotnych właściwości techniczne i estetyczne. Pozwoli to na podkreślenie wartości artystycznej budynku w lokalnym krajobrazie oraz jego wartości historycznej.

Planowany termin zakończenia prac budowlanych jest wyznaczony na 28 marca 2025 roku.

MS

Close Menu
 
18 lipca 2024
Skip to content