Skip to main content
search
Aktualności

Doświadczenie samorządności – goście z Ukrainy w gminie Zielonki

By 5 października 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 5 października 2016 przez admin

DSC06494

Od 21 do 23 września gościliśmy w naszej gminie przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych z Ukrainy. Przybyli do Małopolski z wizytą studyjną 13-osobową grupą z obwodów zaporoskiego, chersońskiego i mikołajewskiego w ramach projektu “Nasz samorząd – wspólna sprawa. Dialog obywatelski w południowo-wschodniej Ukrainie”, współfinansowanego z Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji i realizowanego przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa.

Celem projektu było zaprezentowanie ukraińskim partnerom doświadczeń polskich w zakresie rozwoju samorządności oraz dialogu obywatelskiego.
Staż w gminie Zielonki odbyli: koordynatorka projektu ze strony ukraińskiej Wiktoria Agentajewa z Zaporoża oraz dwójka uczestników projektu: Iryna Zavneusova z Czernihivki w obwodzie zaporoskim i Vitalii Hei z miasta Hoła Prystań w obwodzie chersońskim. W ramach stażu nasi goście mogli zapoznać się z funkcjonowaniem gminy Zielonki i Urzędu Gminy, co ich szczególnie interesowało, bowiem Ukraina jest w trakcie wprowadzania reformy samorządowej. Spotkania tematyczne prowadzone przez wójta gminy Bogusława Króla oraz urzędników dotyczyły: samorządu w Polsce – jego zadań, funkcjonowania; konstruowania budżetu gminy i budżetów sołeckich, prowadzenia gminnych inwestycji – ich zakresu i źródeł finansowania, jak również prowadzenia oświaty, gospodarki odpadami, współpracy gminy z NGO – czyli udziału mieszkańców we współrządzeniu gminą, roli rad seniorów oraz działań partycypacyjnych prowadzonych w naszej gminie. Jeden dzień wizyty poświęcono na prezentację uroków i inwestycji gminnych, goście zobaczyli: halę sportową, przedszkole i Zespół Szkół w Zielonkach, plac zabaw na os. Łokietka, Centrum Integracji Społecznej oraz Park Wiejski w Zielonkach, Zespół Szkół w Bibicach, Centrum Medyczne w Batowicach, TS Węgrzce i teren rekreacyjny w Brzozówce, jak również zamek i kościół w Korzkwi.
MKF

DSC06476

DSC06480

DSC06500

DSC06493

DSC06503

Close Menu
 
26 maja 2024
Skip to content