Skip to main content
search
Rok Wyspiańskiego

Dożynki z Wyspiańskim

By 6 września 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 września 2017 przez admin

na kolaż4W 1907 roku Stanisław Wyspiański wraz z żoną Teofilą wydali huczne dożynki u siebie w Węgrzcach, na które zaprosili mieszkańców Węgrzc i gości z Krakowa. Po 110 latach historia zatoczyła koło i znów mieszkańcy Węgrzc, całej gminy Zielonki oraz goście z Krakowa bawili się z okazji Święta Plonów podczas dwudniowych dożynek gminy Zielonki, które odbyły się 26 i 27 sierpnia 2017 r. w Węgrzcach.

Pierwszego dnia małopolskiego artystę uczczono poprzez nadanie nowemu rondu w Węgrzcach imienia Stanisława Wyspiańskiego. Samorządowcy złożyli także kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym miejsce nieistniejącego już domu Stanisława Wyspiańskiego, w którym artysta wraz z rodziną spędził ostatnie miesiące życia. Tegoroczne dożynki odbyły się na boisku Towarzystwa Sportowego Węgrzce, a prowadzącej dwudniowe wydarzenie Katarzynie Żak z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach towarzyszył nie kto inny jak… Stanisław Wyspiański (w tej roli Michał Pawlik) opowiadając anegdoty z okresu Młodej Polski. 

Jako pierwsze na scenie pojawiły się dzieci z węgrzeckiego przedszkola „Kubisiowy Ogród” gorąco oklaskiwane przez zgromadzoną publiczność. Na folkowo i wesoło zaprezentowały się zespoły z gminy Zielonki: Folkowelove, zespół artystyczny z Bibic pod kierownictwem pana Józefa Plewniaka, Koło Przyjaciół Brzozówki oraz Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic. A dzieci z przedszkola samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach w krakowskich strojach śpiewały i tańczyły rozbawiając publiczność. 
– Wesele czas zacząć! – tak głośno i z przytupem rozpoczął się spektakl nawiązujący do sławnego dramatu napisanego przez młodopolskiego artystę. Zespół sceniczny działający przy parafii św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach przygotował przedstawienie plenerowe pt. „Wyspiański w pięciu smakach czyli lekkostrawny spektakl o naturze Polaków” w reżyserii Krystiana Guta, który jest też autorem scenariusza, a i zaprezentował swoje umiejętności aktorskie wcielając się w jedną z postaci w przedstawieniu. Pomysłodawcą zespołu działającego prężnie od 5 lat jest Jan Chodziński, który napisał scenariusze do przedstawień granych dotychczas przez zespół w ubiegłych latach. Aktorami w zespole są amatorzy, mieszkańcy Węgrzc, a gościnnie wystąpił aktor Łukasz Leśniewicz oraz wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH Krakus. 
Zwieńczeniem pierwszego dnia dożynek była zabawa taneczna z zespołem Barwa.
W drugim dniu dożynek na teren TS Węgrzce zjechało 11 korowodów z wieńcami z sołectw gminy Zielonki. Mszę świętą celebrował ksiądz proboszcz z Węgrzc Wojciech Warzecha, który poświęcił wieńce dożynkowe. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod kierunkiem Wojciecha Karwata.  Przedstawiono starostów dożynek: Janinę Franczak i Edwarda Witka, którzy gospodarzowi – wójtowi gminy – wręczyli szarfę i chleb dożynkowy.
Wszystkie korowody wystąpiły na scenie z przyśpiewkami. Sołectwo Węgrzce przekazało wieniec i chleb wójtowi gminy Bogusławowi Królowi. Sołectwo Bibice zaśpiewało dla swojego księdza proboszcza Jana Przybockiego. Ksiądz Jan jest koordynatorem krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę i przekazał na ręce wójta podziękowania od księdza metropolity arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dla mieszkańców gminy za gościnność. Sołectwo Owczary wystąpiło z Lajkonikiem, był to ukłon dla projektanta stroju Lajkonika Stanisława Wyspiańskiego. Swoim występem z Jurajską Kapelą Folklorystyczną Gminy Zielonki podziękowali przewodniczącemu Rady Gminy Zielonki, a zarazem sołtysowi Owczar, Ryszardowi Krawczykowi. Trojanowice przekazały wieniec państwu Emilii i Janowi Pazdurom, swoim mieszkańcom. Wójt Bogusław Król drugi wieniec dostał od swojego rodzinnego sołectwa – Batowic. Brzozówka uhonorowała Marię Pahl, byłą przewodniczącą Koła Przyjaciół Brzozówki. Sołectwo Dziekanowice podziękowało panom Sławomirowi Rośkowi i Stanisławowi Rośkowi. Januszowice zaśpiewały dla swojej sołtys – Marty Sadzik, sołectwo Grębynice – dla pana Leonarda Krztonia. Wola Zachariaszowka przekazała wieniec radnemu gminy Zielonki ze swojej miejscowości Piotrowi Calikowi, a sołectwo Zielonki – dyrektorowi Biblioteki Publicznej Mariuszowi Zielińskiemu. Zapowiedziano, że właśnie w Zielonkach w przyszłym roku odbędą się dożynki gminne. Wszystkie korowody otrzymały dyplomy i równorzędne nagrody pieniężne, ufundowane przez Radę Gminy Zielonki i wójta gminy. Po występach znów zatańczył zespół Folkowelove.
W ciągu dwóch dni można było wziąć udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych, podczas których powstawały prace inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Chętni mogli malować i tworzyć piękne kwiaty z bibuły oraz wypełnić kolorem kontury dużego obrazu. A jako że jesień coraz bliżej, a gmina walczy ze smogiem, to dla zainteresowanych w pierwszym dniu przygotowano punkt informacji dotyczący wymiany pieców wraz z prezentacją urządzeń spełniających ekologiczne wymagania. Dodatkową atrakcją była możliwość podziwiania okolicy z balonu. 
Chlebami dożynkowymi częstowano wszystkich przybyłych. Cukinie, ziemniaki, dynie – to tylko niektóre z warzyw prezentowanych na stoisku przygotowanym przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Węgrzcach. Kilka sołectw zapewniło stoiska rękodzielnicze. Na stoisku CKPiR można było otrzymać mapę turystyczną, przewodnik rowerowy po gminie Zielonki oraz ulotki i gadżety związane z naszą gminą. Rozdawano także ulotki zachęcające do wzięcia udziału w rajdzie szlakami Stanisława Wyspiańskiego, który odbędzie się już 23 września. Czekały atrakcje dla dzieci, które zapewniał m.in. harcerski Szczep Zielony, OSP Węgrzce szkoliło z pierwszej pomocy, zaprezentowano tresurę psów. Na koniec wystąpił Krzysztof Kasowski z zespołem K.A.S.A. 
Dożynki zorganizowały Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach i sołectwo Węgrzce z partnerami. Zaangażowały się węgrzeckie Koło Gospodyń Wiejskich, Koło Seniora,  OSP, Kółko Rolnicze i wielu innych. Podziękowania organizatorzy przekazują również dla Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach oraz harcerzy ze Szczepu Zielonego. 
KB, IO

Więcej zdjęć: tutaj tutaj

na kolaz 2

Close Menu
 
23 stycznia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content