Skip to main content
search
Rok Wyspiańskiego

Dożynki z Wyspiańskim

By 6 września 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 6 września 2017 przez admin

na kolaż4W 1907 roku Stanisław Wyspiański wraz z żoną Teofilą wydali huczne dożynki u siebie w Węgrzcach, na które zaprosili mieszkańców Węgrzc i gości z Krakowa. Po 110 latach historia zatoczyła koło i znów mieszkańcy Węgrzc, całej gminy Zielonki oraz goście z Krakowa bawili się z okazji Święta Plonów podczas dwudniowych dożynek gminy Zielonki, które odbyły się 26 i 27 sierpnia 2017 r. w Węgrzcach.

Pierwszego dnia małopolskiego artystę uczczono poprzez nadanie nowemu rondu w Węgrzcach imienia Stanisława Wyspiańskiego. Samorządowcy złożyli także kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym miejsce nieistniejącego już domu Stanisława Wyspiańskiego, w którym artysta wraz z rodziną spędził ostatnie miesiące życia. Tegoroczne dożynki odbyły się na boisku Towarzystwa Sportowego Węgrzce, a prowadzącej dwudniowe wydarzenie Katarzynie Żak z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach towarzyszył nie kto inny jak… Stanisław Wyspiański (w tej roli Michał Pawlik) opowiadając anegdoty z okresu Młodej Polski. 

Jako pierwsze na scenie pojawiły się dzieci z węgrzeckiego przedszkola „Kubisiowy Ogród” gorąco oklaskiwane przez zgromadzoną publiczność. Na folkowo i wesoło zaprezentowały się zespoły z gminy Zielonki: Folkowelove, zespół artystyczny z Bibic pod kierownictwem pana Józefa Plewniaka, Koło Przyjaciół Brzozówki oraz Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic. A dzieci z przedszkola samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach w krakowskich strojach śpiewały i tańczyły rozbawiając publiczność. 
– Wesele czas zacząć! – tak głośno i z przytupem rozpoczął się spektakl nawiązujący do sławnego dramatu napisanego przez młodopolskiego artystę. Zespół sceniczny działający przy parafii św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach przygotował przedstawienie plenerowe pt. „Wyspiański w pięciu smakach czyli lekkostrawny spektakl o naturze Polaków” w reżyserii Krystiana Guta, który jest też autorem scenariusza, a i zaprezentował swoje umiejętności aktorskie wcielając się w jedną z postaci w przedstawieniu. Pomysłodawcą zespołu działającego prężnie od 5 lat jest Jan Chodziński, który napisał scenariusze do przedstawień granych dotychczas przez zespół w ubiegłych latach. Aktorami w zespole są amatorzy, mieszkańcy Węgrzc, a gościnnie wystąpił aktor Łukasz Leśniewicz oraz wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH Krakus. 
Zwieńczeniem pierwszego dnia dożynek była zabawa taneczna z zespołem Barwa.
W drugim dniu dożynek na teren TS Węgrzce zjechało 11 korowodów z wieńcami z sołectw gminy Zielonki. Mszę świętą celebrował ksiądz proboszcz z Węgrzc Wojciech Warzecha, który poświęcił wieńce dożynkowe. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod kierunkiem Wojciecha Karwata.  Przedstawiono starostów dożynek: Janinę Franczak i Edwarda Witka, którzy gospodarzowi – wójtowi gminy – wręczyli szarfę i chleb dożynkowy.
Wszystkie korowody wystąpiły na scenie z przyśpiewkami. Sołectwo Węgrzce przekazało wieniec i chleb wójtowi gminy Bogusławowi Królowi. Sołectwo Bibice zaśpiewało dla swojego księdza proboszcza Jana Przybockiego. Ksiądz Jan jest koordynatorem krakowskiej pielgrzymki na Jasną Górę i przekazał na ręce wójta podziękowania od księdza metropolity arcybiskupa Marka Jędraszewskiego dla mieszkańców gminy za gościnność. Sołectwo Owczary wystąpiło z Lajkonikiem, był to ukłon dla projektanta stroju Lajkonika Stanisława Wyspiańskiego. Swoim występem z Jurajską Kapelą Folklorystyczną Gminy Zielonki podziękowali przewodniczącemu Rady Gminy Zielonki, a zarazem sołtysowi Owczar, Ryszardowi Krawczykowi. Trojanowice przekazały wieniec państwu Emilii i Janowi Pazdurom, swoim mieszkańcom. Wójt Bogusław Król drugi wieniec dostał od swojego rodzinnego sołectwa – Batowic. Brzozówka uhonorowała Marię Pahl, byłą przewodniczącą Koła Przyjaciół Brzozówki. Sołectwo Dziekanowice podziękowało panom Sławomirowi Rośkowi i Stanisławowi Rośkowi. Januszowice zaśpiewały dla swojej sołtys – Marty Sadzik, sołectwo Grębynice – dla pana Leonarda Krztonia. Wola Zachariaszowka przekazała wieniec radnemu gminy Zielonki ze swojej miejscowości Piotrowi Calikowi, a sołectwo Zielonki – dyrektorowi Biblioteki Publicznej Mariuszowi Zielińskiemu. Zapowiedziano, że właśnie w Zielonkach w przyszłym roku odbędą się dożynki gminne. Wszystkie korowody otrzymały dyplomy i równorzędne nagrody pieniężne, ufundowane przez Radę Gminy Zielonki i wójta gminy. Po występach znów zatańczył zespół Folkowelove.
W ciągu dwóch dni można było wziąć udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych, podczas których powstawały prace inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Chętni mogli malować i tworzyć piękne kwiaty z bibuły oraz wypełnić kolorem kontury dużego obrazu. A jako że jesień coraz bliżej, a gmina walczy ze smogiem, to dla zainteresowanych w pierwszym dniu przygotowano punkt informacji dotyczący wymiany pieców wraz z prezentacją urządzeń spełniających ekologiczne wymagania. Dodatkową atrakcją była możliwość podziwiania okolicy z balonu. 
Chlebami dożynkowymi częstowano wszystkich przybyłych. Cukinie, ziemniaki, dynie – to tylko niektóre z warzyw prezentowanych na stoisku przygotowanym przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Węgrzcach. Kilka sołectw zapewniło stoiska rękodzielnicze. Na stoisku CKPiR można było otrzymać mapę turystyczną, przewodnik rowerowy po gminie Zielonki oraz ulotki i gadżety związane z naszą gminą. Rozdawano także ulotki zachęcające do wzięcia udziału w rajdzie szlakami Stanisława Wyspiańskiego, który odbędzie się już 23 września. Czekały atrakcje dla dzieci, które zapewniał m.in. harcerski Szczep Zielony, OSP Węgrzce szkoliło z pierwszej pomocy, zaprezentowano tresurę psów. Na koniec wystąpił Krzysztof Kasowski z zespołem K.A.S.A. 
Dożynki zorganizowały Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach i sołectwo Węgrzce z partnerami. Zaangażowały się węgrzeckie Koło Gospodyń Wiejskich, Koło Seniora,  OSP, Kółko Rolnicze i wielu innych. Podziękowania organizatorzy przekazują również dla Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Zielonkach oraz harcerzy ze Szczepu Zielonego. 
KB, IO

Więcej zdjęć: tutaj tutaj

na kolaz 2

Close Menu
 
17 września 2024
Skip to content