Ostatnia aktualizacja 18 stycznia 2023 przez TN
Wyjątkowe dni wymagają wyjątkowej oprawy. Mogliśmy tego doświadczyć 16 stycznia w Święto Patrona Szkoły Podstawowej w Bibicach, który obchodzony był przez naszą społeczność szkolną już 53 raz.
Uroczysta gala rozpoczęła się od wystąpienia dyrektor Anny Górki, która przywitała specjalnych gości: Zofię Kot, radną gminy Zielonki, która pełni jednocześnie rolę przewodniczącej Koła Seniora z Węgrzc, oraz radnych gminy Zielonki Magdalenę Listoś i Tadeusza Łyska. W uroczystości wzięła udział także przedstawicielka rady rodziców, Izabela Kowalczyk-Sakwa.
Pani dyrektor przypomniała, jak ważną i inspirującą postacią jest dla całej szkoły Stanisław Wyspiański. Widać to na zewnątrz szkoły (popiersie, stojące od strony ul. Kościuszki), jak również w środku, liczne portrety artysty, uczniowskie reprodukcje jego dzieł, sala patrona. Wszystko to sprawia, że obecność poety odczuwalna jest każdego dnia. Jak stwierdziła dyrektor, “duch Wyspiańskiego jest między nami stale obecny”.
Następnie głos oddano zaproszonym gościom. Zofia Kot wyrecytowała wiersz “czwartego wieszcza” “Niech nikt nad grobem mi nie płacze”, Magdalena Litoś zaprosiła całą społeczność szkolną do odwiedzania w Wegrzcach miejsca, gdzie stał dom Wyspiańskich, a obecnie znajduje się pamiątkowy obelisk. Tadeusz Łysiak wspominał świętowanie Dnia Patrona w czasach, gdy on sam był uczniem bibickiej szkoły, a jego polonistką była Danuta Pardiak.
Głównym punktem obchodów Dnia Patrona był program teatralno-edukacyjny przygotowany przez uczniów klas: 4a, 4c, 6c i 6d pod opieką nauczycielek Magdaleny Badury, Agaty Cieśli i Józefy Nocoń.
Reżyserki zastosowały w przedstawieniu ciekawy zabieg inscenizacyjny, konfrontację świata współczesnego z czasami sprzed ponad 100 lat. Gdy grupa dzieci wchodzi do sali muzeum, postacie z obrazów Stanisława Wyspiańskiego ożywają. Jest wśród nich także sam artysta, który zaczyna opowiadać młodym ludziom o swoim życiu i inspiracjach. W kolejnych odsłonach przedstawienia pojawiają się ważne osoby z życia pisarza, np. jego nauczyciel malarstwa Jan Matejko oraz fragmenty jego najsłynniejszych dramatów np. “Wesela”.
Oniryczne i symboliczne przedstawienie wzbogaciła piękna muzyka, układ baletowy, śpiew i taniec szkolnych aktorów i wizyta chochoła.
Stanisław Wyspiański żegnając się ze współczesnym światem, zapytał o stan polskiej poezji. Dzieci oznajmiły, że poezja w naszym kraju stoi na wysokim poziomie, Kraków nadal jest miastem poetów i artystów, a rok 2023 jest rokiem poetki – noblistki Wisławy Szymborskiej.
Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę Sanah “Nic dwa razy się nie zdarza”, z tekstem autorstwa patronki roku. Atmosfera była tak niesamowita, że wszyscy poczuli wzruszenie, piękno i wyjątkowość tej chwili.
Aktorzy wystąpili w krakowskich strojach, Panna Młoda z “Wesela” miała na głowie ręcznie wykonany czepiec wypożyczony z Izby Regionalnej w Bibicach. Była to kolejna okazja do budowania wśród uczniów szacunku do podkrakowskiej tradycji oraz kultywowania rodzimego folkloru.
Całość wydarzenia nie byłaby możliwa bez zaangażowania wielu nauczycieli, którzy przygotowali część artystyczną, transmisję internetową, nagłośnienie, poprowadzili spotkanie, zadbali o stroje krakowskie i stworzyli dekoracje. Dyrektor Anna Górka złożyła podziękowania na ręce: Magdaleny Badury, Agaty Cieśli, Józefy Nocoń, Tomasza Nalepki, Moniki Sikoń, Piotra Olejarczyka, Roberta Smołki, Anny Żurek, Adama Babika, Lidii Janikowskiej, Olgi Motłoch, Joanny Otak i Anna Węgrzynowicz- Szastak.
Na szczególne słowa uznania zasłużyli nasi wspaniali, zdolni uczniowie, którzy w inscenizację włożyli mnóstwo pracy, serca i talentu.
W tym roku, dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu “Laboratoria Przyszłości”, przedstawienie było transmitowane na żywo, dzięki czemu mogli w nim uczestniczyć nie tylko widzowie zgromadzeni w sali teatralnej, ale niemal wszyscy chętni uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Dni takie jak ten sprawiają, że na nowo odkrywamy w sobie chęć poznawania historii artysty i zgłębiania wartości ukrytych w dziełach Stanisława Wyspiańskiego, czujemy wdzięczność za tak wyjątkowego patrona.
Ilona Bańcerowska, Piotr Figura
red. KB
Na zdjęciach uczestnicy wydarzenia w Bibicach