Skip to main content
search
Relacje

Dzień Babci i Dziadka w Batowicach

By 27 stycznia 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 stycznia 2015 przez admin

DSCN5721

Jak co roku w Batowicach pamięta się o mieszkańcach, którzy doczekali się już wnuków – mieszkańcy wspólnie świętują Dzień Babci i Dzień Dziadka na spotkaniu zorganizowanym przez sołtysa i Koło Gospodyń Wiejskich. 24 stycznia było śmiesznie i groźnie dzięki kolędnikom, ale i wzruszająco dzięki występom utalentowanych najmłodszych.

Babcie i dziadków na wspólnym spotkaniu powitał Krzysztof Król, sołtys Batowic, który nakreślił program spotkania – a był on wyjątkowo bogaty. Wystąpiły tym razem Herody z Trojanowic działające przy Kole Regionalnym Tradycja. Na akordeonie i heligonce akompaniuje Herodom, jako Muzyk, Artur Nogieć, sołtys Garlicy Duchownej. Herody przedstawiły inscenizację wydarzeń na króla Heroda oraz obrzęd z Kozą. Grupa również okolędowała wójta gminy Zielonki Bogusława Króla. Życzył on mieszkańcom dużo grosiwa, które się przy wnukach bardzo przyda. Kolędnicy zapewnili pomyślność okolędując i kolejnych uczestników, w tym pana sołtysa i jego małżonkę Ewę; Zofię Raźny, przewodniczącą Koła Gospodyń; Stanisławę Król i Danutę Zbroję oraz Jana Bochenka.
Z kolei dla gości wystąpili podopieczni świetlicy w Batowicach, którą prowadzi pani Elżbieta Gołąb. Młodzież recytowała, śpiewała piosenki i kolędy. W grupie były dwie młode skrzypaczki, inni instrumentaliści grali solo na keyboardzie. Młodzi artyści, którzy mieszkają w Batowicach i Dziekanowicach, zakończyli występ odśpiewaniem „Sto lat”.
Na występ kolędników przyszły i babcie i dziadkowie oraz wnukowie – jak Marcel i Wiktorek; Marcel przytulony do babci Stanisławy Gajoch dzielnie zniósł wybryki Diabła, Żyda i widok Śmierci z Kosą.
Wójt Bogusław Król dziękował szczególnie organizatorom za utrzymywanie zwyczaju corocznego spotkania, na którym nie brakuje radosnych, ale i wzniosłych chwil. Utrzymaniu tradycji sprzyja kultywowanie starych zwyczajów jak otwarcie drzwi kolędnikom, czy śpiewanie zapomnianych pastorałek z okolic Batowic, co starano się uczynić w tym w roku. Prym w tym wiedli panowie, którzy mają za sobą doświadczenie w chodzeniu po kolędzie.
IO

 

Więcej zdjęć: tutaj

 

DSCN5664
DSCN5642
DSCN5639
Close Menu
 
22 czerwca 2024
Skip to content