Skip to main content
search
Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w Kole Seniora w Węgrzcach

By 31 stycznia 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 31 stycznia 2017 przez admin

FOTAAE328 stycznia Koło Seniora w Węgrzcach świętowało w swoim gronie niedawny dzień Babci i Dziadka. Spotkanie było też dla koła inauguracją Roku Stanisława Wyspiańskiego w gminie Zielonki.

Nie mogło być inaczej, seniorzy z Węgrzc pierwsze w 2017 roku spotkanie musieli poświęcić artyście, który ostatni rok życia mieszkał w Węgrzcach aż do 1907 czyli dokładnie 110 lat temu i któremu poświęcono w gminie Zielonki rok 2017. Co więcej członkami Koła są państwo Władysława i Stanisław Walaszkowie, którzy mieszkają dokładnie w miejscu, w którym stał dom artysty, zburzony dla odsłonięcia pola ostrzału węgrzeckiego fortu, a nieruchomość nabyli od wnuczki Stanisława Wyspiańskiego. Ciekawie, m.in. o dzieciach artysty, opowiadała Zofia Kańczura, rocznik 1928, również członkini Koła, której dom rodzinny sąsiadował z domem Wyspiańskich i która pamięta Stasia Wyspiańskiego, syna artysty. Prześledzono życiorys S. Wyspiańskiego, dużo ciekawostek przekazała Klara Dzioba, emerytowana polonistka ze szkoły w Bibicach, która kandyduje do członkostwa w Kole. Seniorom ofiarowała w tym dniu dwa torty własnej roboty.
Zofia Kot, przewodnicząca Koła, przygotowała na spotkanie wybór poezji S. Wyspiańskiego, utworów powstałych w trakcie leczenia w sanatorium w Rymanowie, w których zawarł swoje pożegnanie ze światem.
Nie zapomniano jednak o święcie babć i dziadków. Tematem, który szczególnie wzruszył seniorów było wspomnienie chwili, gdy dowiedzieli się, że zostaną babciami i dziadkami. Rozmawiano o tym, co wnuczęta zmieniły w ich życiu. Niemal 90-letnia pani Irena Sandacz na przykład może pochwalić się już 16 prawnuczętami i świetną pamięcią co do ich imion i roczników.
Mimo panującej grypy udało się zgromadzić 25 seniorów na spotkaniu i korzystając, że jeszcze okres kolędowania wyśpiewać cały śpiewnik. Na kolejne spotkanie przed niedzielą palmową przewodnicząca Koła zapowiedziała konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną.
IO

 

FOT8A19
FOTAAE3
FOTB42D
logo 2017 rok wyspianskiego
Close Menu
 
18 kwietnia 2024
Skip to content