Skip to main content
search
Relacje

Dzień Babci i Dziadka w Węgrzcach

By 3 lutego 2015No Comments

Ostatnia aktualizacja 3 lutego 2015 przez admin

wegrzce1

Jak co roku seniorzy z Węgrzc świętowali Dzień Babci i Dziadka. 31 stycznia, w sobotnie popołudnie, przy słodkim poczęstunku, nie zabrakło życzeń i podziękowań oraz wspólnego kolędowania.


Wśród zaproszonych gości znaleźli się: sołtys Węgrzc Augustyn Jach wraz z żoną Kazimierą, prezes Oddziału ZNP w Zielonkach Janina Franczak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Węgrzcach Maria Masłowska, węgrzecka poetka Zofia Daszkiewicz, dyrektor biblioteki w Zielonkach Mariusz Zieliński. Gościem specjalnym była prof. dr hab. Halina Bursztyńska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która przybliżyła historię kolędowania. Z wykładu można było dowiedzieć się jak różnorodne i bogate tradycje wiążą się z polskimi kolędami. „Kolęda warszawska”, „Kolęda katyńska” „Kolęda powstańcza” – o tych i innych nieznanych kolędach i pastorałkach opowiedziała prof. Bursztyńska. Kilka utworów wyrecytowała Zofia Daszkiewicz, a później wspólnie zaśpiewano kolędy. Ciekawy wykład został nagrodzony oklaskami, a profesor na pamiątkę otrzymała monografię gminy Zielonki „W tej pięknej ziemi” i zaproszenie na kolejne spotkanie z węgrzeckimi seniorami.
Spotkanie było okazją do złożenia życzeń i podziękowań z okazji Dnia Babci i Dziadka, a Zofia Kot wraz z Krystyną Ulrik zadeklamowały specjalnie przygotowane wiersze.
Podziękowano także za zaangażowanie i pracę w organizacje Małopolskich Jasełek, które już po raz trzeci przygotowali członkowie amatorskiego zespołu teatralnego działającego przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Węgrzcach. Wśród wyróżnionych osób doceniono m.in. sołtysa Augustyna Jacha, Koło Emerytów i Rencistów z Węgrzc oraz Rolanda Ziębę, autora ręcznie robionej kolczugi, którą można było podziwiać podczas jasełek.
KB

Więcej zdjęć: TU.

wegrzce2

wegrzce3

wegrzce4

wegrzce5

Close Menu
 
21 lipca 2024
Skip to content