Skip to main content
search
Aktualności

Dzień Dziecka ze strażakami

By 5 czerwca 2017No Comments

Ostatnia aktualizacja 5 czerwca 2017 przez admin

mosstrazacy1 czerwca 2017 r. na terenie gmin Zielonki i Iwanowice odbyły się VII Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP województwa małopolskiego. Rywalizowało 20 drużyn z całej Małopolski, a  konkurencje rozgrywane były w Garliczce, Węgrzcach i Damicach. Na koniec w Zielonkach przed szkołą uhonorowano zwycięzców. Strażacy nie zapomnieli, że ich rywalizacja przypadła w Dzień Dziecka – w każdej gminnej szkole spotkali się uczniami i przeprowadzili próbną ewakuację. Wiele atrakcji czekało też na dzieci w centrum wydarzeń, czyli przy szkole w Zielonkach.


Próbne ewakuacje i zajęcia z ochrony przeciwpożarowej i pierwszej pomocy miały miejsce we wszystkich gminnych szkołach – zespołach szkół w: Zielonkach, Bibicach, Woli Zachariaszowskiej, Korzkwi oraz szkole podstawowej w Owczarach. Przykładowo w Zielonkach, w ramach ćwiczeń, tuż przed godziną 15-tą pracownik zauważył pożar w szatni, nastąpiła ewakuacja uczniów, a jednostki z OSP Zielonki, OSP Trojanowice i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 5 w Krakowie ugasiły pożar, sprawdziły, czy w szkole nie został nikt poszkodowany i przewietrzyły pomieszczenia.
Przez cały dzień przy szkole w Zielonkach odbywała się impreza promująca wśród dzieci zasady udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego gaszenia pożaru powstałego na skutek zapalenia się oleju. Strażacy z PSP i OSP przygotowali dla dzieci również konkurencje sprawnościowe – ściankę wspinaczkową (OSP Pcim) i układanie wieży ze skrzynek (JRG 5 w Krakowie) – rekordzista utrzymał się na wieży z 23 skrzynek.
W kilku miejscach strażacy rywalizowali w konkurencjach, do których przystąpiły 5-osobowe załogi reprezentujące wszystkie 19 powiatowych Komend Państwowej Straży Pożarnej z naszego województwa i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Dla zawodników przygotowano trzy zadania z wykorzystaniem rekwizytów i naturalnych warunków. Na pierwszym stanowisku na działce gminnej w Garliczce wykorzystano znajdujące się tam skałki i ćwiczono ratowanie z wypadku amatora wspinaczki skałkowej – trzeba było dostać się do wiszącego poszkodowanego, bezpiecznie go ewakuować, a następnie udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy. W ocenie zadania głównie zwracano uwagę na bezpieczne stosowanie technik wysokościowych przez strażaków ratowników. W Damicach symulowano pożar wewnątrz budynku, gdzie znajdowały się osoby. Oceniano wykorzystanie kamer termowizyjnych w trakcie poruszania się w zadymionym pomieszczeniu oraz technikę ewakuacji i udzielenia pomocy strażakowi, który pracując w aparacie powietrznym stracił przytomność i doszło do utraty łączności z nim. Z kolei w Węgrzcach strażacy realizowali zadania z zakresu ratownictwa technicznego – zainscenizowano wypadek dwóch pojazdów osobowych z poszkodowanymi znajdującymi się wewnątrz. Jeden z samochodów zapalił się, drugi przywalony został latarnią pod napięciem. Liczyło się właściwe ustalenie priorytetów w działaniach ratowniczych i prawidłowe dowodzenie.
W mistrzostwach zwyciężyła drużyna z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie (277 pkt na 300 możliwych), a tuż za nią uplasowały się JRG Komendy Powiatowej PSP z Wadowic i Proszowic. Uroczyste zakończenie odbyło się w Zielonkach. Przybyłych powitał komendant miejski PSP – mł. bryg. Artur Nosek. Następnie wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom pogratulował wiedzy, umiejętności i zaangażowania małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – nadbrygadier Stanisław Nowak. – Sport ma to do siebie, że są określone ramy i wygrywają zawsze najlepsi, natomiast warto podkreślić fakt samodoskonalenia i podnoszenia sobie jeszcze tych wymagań, po to aby jadąc do akcji mieć potencjał umiejętności ratowniczych coraz wyższy – mówił nadbryg. Stanisław Nowak. Wszystkie drużyny uczestniczące w zawodach otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast trzem najlepszym zespołom nadbrygadier S. Nowak wręczył puchary. Zwycięzcom gratulował również wójt gminy Zielonki Bogusław Król. Gmina Zielonki wspierała organizację zawodów, w przygotowaniu i zabezpieczeniu mistrzostw uczestniczyły jednostki OSP z terenu gminy Zielonki.
Red. IO

kolaż 1
kolaż 2
Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content