Skip to main content
search
Aktualności

Egzaminy na kartę rowerową dobiegły końca

By 24 maja 2024No Comments

Ostatnia aktualizacja 24 maja 2024 przez Marek Skiba

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przeprowadzili cykl czterodniowych egzaminów praktycznych na kartę rowerową dla uczniów 12 szkół z powiatu krakowskiego. Spotkanie z dziećmi było także okazją do przeprowadzenia przez policjantów z Wydziału Prewencji prelekcji z zakresu „Bezpiecznych Wakacji”. Dodatkowo podczas wydarzenia na uczestników czekało wiele innych atrakcji. Wszyscy uczestnicy zdali egzamin i już wkrótce odbiorą swoje pierwsze uprawnienia.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie w okresie od 20 do 23 maja br. zorganizowali egzamin praktyczny na kartę rowerową dla uczniów szkół z powiatu krakowskiego. Dzięki uprzejmości dowódcy insp. Jarosława Nowaka, całe przedsięwzięcie odbyło się na terenie Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

Udział w egzaminie praktycznym wzięło łącznie blisko 260 uczniów ze szkół: SP w Widomej, ZSP w Modlnicy, SP nr 2 w Skale, ZSP w Wielmoży, NSP w Sułkowicach, ZS w Jerzmanowicach, SP w Rybnej, SP w Woli Zachariaszowskiej, SP w Nowej Górze, SP w Filipowicach, SP w Nawojowej Górze, SP w Kacicach.  Wcześniej czwartoklasiści zaliczyli egzamin teoretyczny w swoich szkołach, co było wymogiem przystąpienia do egzaminu praktycznego, organizowanego przez policjantów.

Uczniowie mieli do pokonania trasę na specjalnie przygotowanym miasteczku rowerowym, które na ten cel użyczył Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie. Podczas egzaminu policjanci oceniali umiejętności poruszania się rowerem po drodze oraz stosowania się do znaków drogowych, a także sygnalizacji świetlnej. Po egzaminie funkcjonariusze ruchu drogowego udzielali czwartoklasistom porad dotyczących bezpiecznego poruszania się rowerem i właściwego przygotowania się do jazdy.

Podczas całego przedsięwzięcia na dzieci czekało również wiele innych atrakcji przygotowanych przez mundurowych.

Kolejnym etapem przedsięwzięcia były prelekcje przeprowadzone przez policjantkę Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, która w ramach kampanii „Bezpieczne Wakacje” opowiadała o tym, jak należy bezpiecznie spędzać czas podczas wakacyjnego wypoczynku oraz omówiła kwestię bezpiecznych zachowań w sieci.

Dodatkową atrakcję dla dzieci było bliższe poznanie zawodu policjanta. Uczniowie obejrzeli film o służbie w Policji, a także  miały okazję porozmawiać z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, którzy opowiedzieli im o swojej codziennej służbie. W tym czasie na Oddziale Prewencji Policji w Krakowie kandydaci do służby przystępowali do egzaminu sprawności fizycznej, który uczniowie również mieli okazję poobserwować.

Kolejną z atrakcji był pokaz sprzętu służbowego. Dzieci z chęcią skorzystały z możliwości obejrzenia radiowozów od wewnątrz, usłyszały sygnały dźwiękowe oraz mogły usiąść za kierownicą motocykla. Jednego dnia uczniowie obejrzeli pokaz jazdy służbowym motocyklem, który zaprezentował im funkcjonariusz ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, co wywołało wiele pozytywnych emocji.

Egzaminom przyglądał się Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie nadkom. Mariusz Świda oraz Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie insp. Jarosław Nowak.

Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Katarzyna Dobrzańska z Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przekazując upominki dla najmłodszych.

Zaplecze medyczne podczas egzaminu zapewnili funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

Wszyscy uczestnicy zdali egzamin i już wkrótce odbiorą swoje pierwsze uprawnienia.

Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie. W poprzednich latach policjanci egzaminowali na terenach szkół, bądz szkoły we własnym zakresie. Dziękujemy dyrekcji szkół, które przyjęły zaproszenie do tegorocznej formy egzaminu na kartę rowerową. Zachęcamy w przyszłym roku do wzięcia udziału wszystkie pozostałe szkoły z naszego powiatu, bo tego typu przedsięwzięcie to najlepsza okazja do promowania wśród dzieci bezpieczeństwa na drodze, ale też wszelkich innych form bezpiecznego zachowania, a także poznania bliżej zawodu policjanta oraz możliwość zwiedzenia siedziby Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.

Już wpłynęły pierwsze podziękowania ze szkół biorących udział w przedsięwzięciu, w których wyrazili zadowolenie za profesjonalizm i warunki egzaminu.

Udostępniono od KPP w Krakowie.

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content