Skip to main content
search
Aktualności

Tam na Ziemi mają raj czyli II Edycja Eko Dnia Mieszkańca w gminie Zielonki

By 14 maja 2019No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 14 maja 2019 przez admin

DSC0727512 maja w Korzkwi na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Korzkiew i na łące pod zamkiem w Korzkwi miał miejsce piknik ekologiczny czyli druga edycja Eko Dnia Mieszkańca gminy Zielonki. Przygotowało go Stowarzyszenie Koalicja dla Gminy Zielonki wraz z partnerami. Impreza była dofinansowana z budżetu gminy Zielonki. Impreza służyła integracji sąsiedzkiej, ale i edukacji ekologicznej w wielu odsłonach, a wszystko zwieńczył pokaz filmowy. Mieszkańcy uczestniczyli w pikniku całymi rodzinami. Do organizacji pikniku włączyło się wiele lokalnych firm i instytucji. Dali dowód, że najważniejsze to działać zespołowo, a wtedy można pokonać nawet deszczową aurę.

Mieszkańców powitali prezes Stowarzyszenia Koalicja dla Gminy Zielonki Anna Sieńko i prezes Fundacji Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji, prowadzącej ośrodek w Korzkwi, Paweł Grabka, wraz z radną gminy Zielonki Renatą Kosno i Joanną Kubik, prezes przedszkola „Kubisiowy Ogród” z Węgrzc, współorganizatora pikniku. Imprezę z energią prowadził Marcin Kruk.
Piknikowi patronowali: wicemarszałek województwa małopolskiego, starosta powiatu krakowskiego i wójt gminy Zielonki. Wójt  Bogusław Król również był gościem pikniku, Przybyło wielu radnych i sołtysów z gminy Zielonki, wśród nich przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko. Wśród zaangażowanych w organizację pikniku znalazły się sołectwa Węgrzce, Bosutów-Boleń, Zielonki, Bibice i Korzkiew oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zielonkach.  
Na scenie wystąpili wokaliści Fermaty z Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach Andrzej Jusięga, Maja Sum i Gabrysia Bożek. Pokaz przebrań z użyciem materiałów z recyclingu zapewnili najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Korzkwi. Pojawili się rycerze i księżniczki w zbrojach i sukniach z odzysku, równocześnie śpiewający i tańczący. Na scenie występowały 6-latki z grupy VI z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach pod opieka Joanny Pasek oraz z grupy Smerfy z Przedszkola Samorządowego w Zielonkach pod opieką Marzeny Makarskiej. Tematem występów również była ekologia. Tańczono również z Dziecięcym Klubem Sportowym Hulahopsy z Dziekanowic, a jak prezentowały dzieci na transparentach od smogu lepszy smok, stąd tańczył i pozował do zdjęć z dzieciakami Kamil z ośrodka harcerskiego w przebraniu smoka.
Na scenie rozdano wiele nagród, wylosowanych w loterii i będących nagrodami za odpowiedzi na pytania, w tym o gminę Zielonki – małą ojczyznę.
Z powodu deszczu pokaz Klubu Mistrzostwa Karate Kyokushinkai trzeba było przenieść pod namiot, tam też wystąpili adepci capoeiry z Ekolandu w Węgrzcach oraz cheerleaderki z Akademii Tańca ATIGA.
W konkursie „Eko-przedmiot użytku codziennego” przedszkola Kubisiowy Ogród uczestnicy pikniku wybrali w głosowaniu te, które najbardziej się podobały: wygrała rakieta przedszkola Chata Skrzata z Węgrzc, na drugim miejscu laptop, a na trzecim organizer na biurko – oba wykonane przez przedszkolaki z Kubisiowego Ogrodu. Konkurs recytatorski organizowany przez niepubliczne przedszkole „Eko Dzieciaki witają Wiosnę” podsumowano nagrodami i występem laureatów.
LKS Zieleńczanka rozprowadzało cegiełki w postaci atrakcyjnych gadżetów sportowych. Stawiano na propagowanie zdrowego stylu życia również pod względem profilaktyki z zachętą do badań, jak i dbania o urodę – można było zapoznać się ofertami salonów spa i kosmetykami, jak i salonu optycznego. Można się było poczuć bezpiecznie dzięki Ochotniczej Straży Pożarnej z Owczar i ratownikom medycznym, którzy zapewnili pokaz użycia defibrylatora.
Dla najmłodszych zapewniono wielkie i małe bańki mydlane, warsztaty plastyczne i sensoryczne, malowanie na folii.
Jak ekologicznie ogrzać dom można było się dowiedzieć w specjalnym laboratorium ekologicznej energii. Grupa Zdrowego Oddychania zapewniała pokaz palenia w piecu sposobami od góry i dołu i różnicy miedzy nimi, można się było zaopatrzyć w ulotkę również z myślą o przekazaniu swojemu sąsiadowi. Wiesław Zabawa z Krajowej Izby Kominiarzy ostrzegał przed czadem i opowiedział legendę o tym, skąd pochodzi zwyczaj łapania się za guzik na widok kominiarza. Na stoisku Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Zielonki można było zdobyć informację na temat dofinansowania do wymiany starego pieca, jak również zobaczyć jak wyglądają różne rodzaje paliw stałych; przedstawiciele referatu radzili również jak można prostym sposobem zmniejszyć ilość wyrzucanego plastiku – worek niezgniecionych plastikowych opakowań może ważyć niecałe 2 kilo, a już zgniecionych niemal dwa razy więcej, a objętościowo są takie same.
Posmakować zdrowych przysmaków ze sprawdzonego źródła można było u Lokalnego Rolnika, kuchnia polowa korzkiewskiego ośrodka serwowała zupę również dla wegetarian w naczyniach biodegradowalnych, było stoisko z pstrągiem z niedalekiego Ojcowa,  a dla tradycjonalistów kiełbaski na ognisku. Kusiły wypieki od Koła Gospodyń Wiejskich w Korzkwi.
Był też raj dla miłośników roślin  – można było wrócić do domu z całym zielonym ogródkiem z ziołami, zaopatrzyć się w rośliny doniczkowe, w tym oczyszczające powietrze, przygotować dla roślin ekodoniczki m.in. z butelek PET. Tworzono ikebany z darów lasu. Można było zasięgnąć fachowej porady co do kompostowania i rozwiać wątpliwości na temat segregowania odpadów na papier, tworzywa sztuczne, odpady bio i zmieszane.
Drugie życie rzeczy zapewniano m.in. na warsztatach z szycia z używanego jeansu. Biblioteka Publiczna w Węgrzcach organizowała wymianę książek. Fundacja Ekomini zbierała niepotrzebną odzież. Budowanie karmników angażowało całe rodziny.
Zadbano o zwierzaki – był salon piękności i akcesoria dla pupila. Na miejscu można było zaczipować psa z dofinansowaniem z budżetu gminy Zielonki, skorzystało 9 właścicieli. Na każdym kroku na przybyłe z właścicielami psiaki czekały poidła.
Na koniec w sali gimnastycznej SP Korzkiew najwytrwalsi uczestnicy pikniku, nie tylko wielbiciele czworonogów, w letnim kinie na leżakach zobaczyli film „Był sobie pies”. Dla widzów filmu przekazano pamiątkowe gadżety i jabłka.
W ramach ekopikniku odbywała się charytatywna zbiórka fundacji Kawałek Nieba na potrzeby leczenia onkologicznego dla Dawida.
Każdy coś może – wykorzystać zamiast wyrzucić, przekazać przeczytaną książkę innym, odpowiedzialnie pozbywać się nienoszonych ubrań, otaczać się roślinami, uświadamiać jak walczyć ze smogiem, dbać o ptaki zimą, przykłady można mnożyć. Na pikniku udowodniono, że to jest słuszne, możliwe, a w dodatku integruje i gwarantuje świetną wspólną zabawę.
IO

Więcej zdjęć: tutaj
 

DSC07190
 DSC07224
 DSC07273
 DSC07388
 DSC07448DSC07558
 DSC07661
 DSC07259
Close Menu
 
19 marca 2024
Skip to content