Skip to main content
search
Aktualności

Ekodoradcy pomogą mieszkańcom

By 21 października 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 21 października 2020 przez admin

ekodoradcaGmina Zielonki przystąpiła 24 kwietnia 2020 do projektu EKO TEAM, w ramach którego ma zostać poprawiona jakość życia mieszkańców obszaru metropolitarnego. Projekt realizowany jest od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. Projekt „EKO-TEAM” współfinansowany jest ze środków instrumentu ELENA w ramach Programu Horyzont 2020 ze środków Unii Europejskiej i jest wynikiem aktywności gmin Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego, realizowanej w ramach Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. W gminie Zielonki pracuje 2 ekodoradców, z pomocy których mogą korzystać mieszkańcy szukający finansowania dla wymiany nieekologicznego pieca, ocieplenia domu i innych proekologicznych inwestycji.

Podstawowym zadaniem projektu EKO-TEAM jest zorganizowanie sieci ekodoradców, działających na terenie Metropolii Krakowskiej, których głównym zadaniem będzie aktywne przyczynianie się do realizacji inwestycji, służących podniesieniu efektywności energetycznej budynków, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz poprawie jakości powietrza w Krakowskim Obszarze Funkcjonalnym. Cel projektu EKO-TEAM wpisuje się w długofalową politykę, której realizacji podjęły się gminy członkowskie stowarzyszenia, uznając poprawę jakości powietrza, jako dziedzinę współpracy metropolitalnej i deklarując tym samym prowadzenie skoordynowanych działań w tym zakresie. Realizacja projektu EKO-TEAM powinna przyczynić się ponadto do efektywnego wdrażania zapisów Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego.
Nasza gmina w ramach projektu zatrudniła 2 ekodoradców. Są to: Grzegorz Pikul – Główny Ekodoradca, mail: grzegorz.pikul@zielonki.pl, tel. 12 285 08 50 w.315 oraz Adrian Baran – Ekodoradca, mail: adrian.baran@zielonki.pl, tel. 12 285 08 50 w. 310.
Ekodoradcy z ECO TEAM pracują w Urzędzie Gminy Zielonki, ul. Krakowskie Przedmieście 116, (budynek III wejście od strony parkingu) i są do dyspozycji mieszkańców w godzinach: poniedziałek od 9.30 do 16.30, wtorek/środa/piątek od 8.30 do 15.00. Ze względu na mobilny charakter pracy Ekodoradcy oraz sytuację epidemiczną prosimy o wcześniejsze umówienie spotkania/przybycia pod numerem telefonu 12 285 08 50 wew. 315 lub 310.
Ekodoradcy w ramach swojej aktywności pomagają zainteresowanym mieszkańcom w pozyskaniu dotacji na: wymianę kotłów i pieców na paliwo stałe, instalację odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację budynku lub jego części.
Ekodoradcy oferują też doradztwo w zakresie: Programu priorytetowego “Czyste powietrze” realizowanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowującego działania związane z wymianą nieefektywnych źródeł ogrzewania, termomodernizacją budynków oraz montażem instalacji fotowoltaicznej oraz Programu „Ograniczanie niskiej emisji w gminie Zielonki” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, zakładającego wymianę palenisk opalanych paliwem stałym na gazowe (max kwota dotacji 5 000 zł na zakup pieca i 2 000 zł na instalację).
Przypominamy, że w Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa, obowiązuje więc całkowity zakaz ogrzewania domów mułami, flotami węglowymi i węglem, który zawiera powyżej 15 proc. drobnego ziarna, jak też drewnem sezonowanym krócej niż dwa lata. Do końca 2022 roku wszystkie bezklasowe piece na węgiel oraz pierwszej i drugiej klasy muszą zostać wymienione.

Close Menu
 
20 lipca 2024
Skip to content