Skip to main content
search
Aktualności

Ekodzień Mieszkańca

By 26 kwietnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 26 kwietnia 2018 przez admin

eko122 kwietnia, w Dzień Ziemi, mieszkańcy z sołectw: Zielonki, Bibice, Węgrzce, Wola Zachariaszowska, Korzkiew, Garlica Duchowna wraz z Ośrodkiem Wypoczynkowym Korzkiew, Fundacją Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji, Grupą GO+EAuto, przedszkolem „Kubisiowy Ogród” zorganizowali pierwszy Ekodzień Mieszkańca. Z tej okazji w hali sportowej w Zielonkach odbyły się ekowarsztaty, podczas których na chętnych czekał szeroki wachlarz możliwości warsztatowych od juniora do seniora.

Pomysł narodził się w Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Ekodzień  to pomysł kilku mieszkanek gminy Zielonki, które chciały zrobić coś wyjątkowego razem, bez względu na to w jakiej części gminy mieszkają: Natalii Dragosz, Renaty Kosno, Anny Sieńko, Marty Snoch i Bernadety Walczak. Został napisany projekt, a Fundacja Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji w Korzkwi złożyła wniosek o dofinansowanie z budżetu gminy w ramach środków na edukację ekologiczną, dzięki któremu uzyskano środki na materiały potrzebne do warsztatów ekologicznych. Imprezę dofinansowały też sołectwa: Zielonki, Bibice, Węgrzce, Wola Zachariaszowska, Korzkiew i Garlica Duchowna. Celem tego dnia była integracja mieszkańców oraz przedsiębiorców gminy Zielonki.
Wisienką na torcie było zaproszenie do współpracy konferansjera Marcina Kruka, który wydarzenie rozpoczął oraz prowadził. Z wielkim uśmiechem zapraszał on na scenę kolejnych wykonawców oraz prowadził rozmowy z przedstawicielami poszczególnych stanowisk – podczas imprezy zaprezentowały się lokalne firmy, fundacje oraz zespoły działające na terenie gminy Zielonki.
Na scenie wiele zespołów pokazało swoje umiejętności: do bajkowej krainy przeniosły wszystkich dziewczęta z grupy tanecznej z Ekolandu. Zauroczyły występy grup przedszkolnych z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach oraz Samorządowego Przedszkola z Węgrzc z siedzibą w Bibicach – pierwsza z grup zaprezentowała przybyłym tańce na nutkę ludową. Druga z grup zatańczyła poloneza oraz koziorajkę.
Na ludowo zaprezentował się także zespół Folklove działający w CKPiR – młodzi artyści nie tylko zachwycili oko przepięknymi tańcami, ale i… ucieszyli ucho śpiewem – wykonali m.in. utwór „Lipka”. Śpiewem zachwyciły także solistki Zespołu Fermata z CKPiR – Aleksandra Majka wykonała „Ja dla Pana czasu nie mam”, a Maja Sum – „Where we were young”.
W świat sztuk walki przeniosły nas dwie grupy – członkowie Szkoły Karate z Zielonek w świat japońskiej sztuki walki, a członkowie Ekolandu na drugi koniec świata, bo do Brazylii i zaprezentowali capoeirę. Przeniesienie było jeszcze jedno, ale nie geograficzne, tylko… w czasie! Dorota Markowska-Bochenek wraz z trzema modelkami zaprezentowały suknie XIX-wieczne. Wszyscy poczuli się w świecie rodem z powieści Jane Austen. Paniom na wybieg pomogli wyjść strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonkach, którzy przy swoim stanowisku prezentowali jak udzielać pierwszej pomocy.
Na koniec prowadzący z Akademii Sprawności, Tańca i Zdrowia w Bibicach zachęcili wszystkich do wspólnego zatańczenia zumby. Z uśmiechami na ustach tańczyli i juniorzy, i seniorzy, i kobiety, i mężczyźni.
Między występami trwało losowanie nagród, w którym pomagali m.in. poseł Jerzy Meysztowicz, przewodniczący Rady Gminy Zielonki i zarazem sołtys Owczar Ryszard Krawczyk, sołtys Zielonek i radny gminy Władysław Orzechowski oraz Magdalena Listoś – sołtys Węgrzc. Był to wielki test, w którym pytano dzieci np. o imię koleżanki Bolka i Lolka, a potem w rytmach „Miłości w Zakopanem” dzieci tańczyły i otrzymywały nagrody. Firma Tuban ufundowała wiele atrakcyjnych nagród dla dzieci.
Ostatnim punktem programu była nauka salsy z Milli Morena (ufundowana przez „Kubisiowy Ogród”) – próbowano sił w nauce tego tańca. Następnie Milli wraz z zespołem Fortet przeniosła zebranych w klimat muzyki latino, dając pełen energii koncert.
Warsztaty prowadziły: Marta Soch, Bernadeta Walczak, Anna Uthke, Jolanta Mielnicka, Monika Malinowska, Lucyna Marchewka i Bogusława Musiał. Podczas imprezy można było: zbudować karmnik, posadzić zioła, malować na szkle czy wykonać pieczątki z ziemniaków. Najmłodsi mogli spędzić czas z członkami Fundacji Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji w ogrodzie Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, gdzie prowadzone były zabawy z chustą animacyjną i gry ruchowe. Dla najmłodszych przygotowano też atrakcje przy stoisku przedszkola „Kubisiowy Ogród”. Do bazy Fundacji DKMS zapisało się prawie 30 potencjalnych dawców szpiku.
Wiele lokalnych podmiotów zaprezentowało się podczas wydarzenia w hali sportowej w Zielonkach. Każdy z przybyłych znalazł coś dla siebie – można było zakupić wiele pięknych przedmiotów, zadbać o wygląd czy porozmawiać z ciekawymi osobami. Partnerami Ekodnia Mieszkańca byli: Gmina Zielonki, Ochotnicza Straż Pożarna w Zielonkach, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Zielonki Sp. z o.o., Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Samorządowe Przedszkole w Zielonkach, WW Sound&Light, Rodzina plus.
Sponsorami Ekodnia Mieszkańca byli: Szmizetka.pl, Ogród Niemczewskich, Oriflame, Forever, Pracownia Fryzjerka Artre, Tuban, wLepszejFormie.pl, Marle, Natura Day Spa, Łąka, Ekologiczne Studio Fryzjerskie Małgorzata Możdżeń-Pachota, Salon Pielęgnacji Zwierząt „Happy Dog”, Madame Mniam Mniam, Strzyżenie i pielęgnacja zwierząt w Węgrzcach, Paleta Monika Malinowska, Mix Coffee, Mary Kay Aneta Sum, Sqadnica Harcerska, Lawendowy Kuferek.
Katarzyna Kućmierczyk

Więcej zdjęć: album.

eko2

eco3

eko4

eko5

Close Menu
 
18 września 2024
Skip to content