Skip to main content
search
Aktualności

Ekodzień Mieszkańca

By 26 kwietnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 26 kwietnia 2018 przez admin

eko122 kwietnia, w Dzień Ziemi, mieszkańcy z sołectw: Zielonki, Bibice, Węgrzce, Wola Zachariaszowska, Korzkiew, Garlica Duchowna wraz z Ośrodkiem Wypoczynkowym Korzkiew, Fundacją Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji, Grupą GO+EAuto, przedszkolem „Kubisiowy Ogród” zorganizowali pierwszy Ekodzień Mieszkańca. Z tej okazji w hali sportowej w Zielonkach odbyły się ekowarsztaty, podczas których na chętnych czekał szeroki wachlarz możliwości warsztatowych od juniora do seniora.

Pomysł narodził się w Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Ekodzień  to pomysł kilku mieszkanek gminy Zielonki, które chciały zrobić coś wyjątkowego razem, bez względu na to w jakiej części gminy mieszkają: Natalii Dragosz, Renaty Kosno, Anny Sieńko, Marty Snoch i Bernadety Walczak. Został napisany projekt, a Fundacja Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji w Korzkwi złożyła wniosek o dofinansowanie z budżetu gminy w ramach środków na edukację ekologiczną, dzięki któremu uzyskano środki na materiały potrzebne do warsztatów ekologicznych. Imprezę dofinansowały też sołectwa: Zielonki, Bibice, Węgrzce, Wola Zachariaszowska, Korzkiew i Garlica Duchowna. Celem tego dnia była integracja mieszkańców oraz przedsiębiorców gminy Zielonki.
Wisienką na torcie było zaproszenie do współpracy konferansjera Marcina Kruka, który wydarzenie rozpoczął oraz prowadził. Z wielkim uśmiechem zapraszał on na scenę kolejnych wykonawców oraz prowadził rozmowy z przedstawicielami poszczególnych stanowisk – podczas imprezy zaprezentowały się lokalne firmy, fundacje oraz zespoły działające na terenie gminy Zielonki.
Na scenie wiele zespołów pokazało swoje umiejętności: do bajkowej krainy przeniosły wszystkich dziewczęta z grupy tanecznej z Ekolandu. Zauroczyły występy grup przedszkolnych z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach oraz Samorządowego Przedszkola z Węgrzc z siedzibą w Bibicach – pierwsza z grup zaprezentowała przybyłym tańce na nutkę ludową. Druga z grup zatańczyła poloneza oraz koziorajkę.
Na ludowo zaprezentował się także zespół Folklove działający w CKPiR – młodzi artyści nie tylko zachwycili oko przepięknymi tańcami, ale i… ucieszyli ucho śpiewem – wykonali m.in. utwór „Lipka”. Śpiewem zachwyciły także solistki Zespołu Fermata z CKPiR – Aleksandra Majka wykonała „Ja dla Pana czasu nie mam”, a Maja Sum – „Where we were young”.
W świat sztuk walki przeniosły nas dwie grupy – członkowie Szkoły Karate z Zielonek w świat japońskiej sztuki walki, a członkowie Ekolandu na drugi koniec świata, bo do Brazylii i zaprezentowali capoeirę. Przeniesienie było jeszcze jedno, ale nie geograficzne, tylko… w czasie! Dorota Markowska-Bochenek wraz z trzema modelkami zaprezentowały suknie XIX-wieczne. Wszyscy poczuli się w świecie rodem z powieści Jane Austen. Paniom na wybieg pomogli wyjść strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonkach, którzy przy swoim stanowisku prezentowali jak udzielać pierwszej pomocy.
Na koniec prowadzący z Akademii Sprawności, Tańca i Zdrowia w Bibicach zachęcili wszystkich do wspólnego zatańczenia zumby. Z uśmiechami na ustach tańczyli i juniorzy, i seniorzy, i kobiety, i mężczyźni.
Między występami trwało losowanie nagród, w którym pomagali m.in. poseł Jerzy Meysztowicz, przewodniczący Rady Gminy Zielonki i zarazem sołtys Owczar Ryszard Krawczyk, sołtys Zielonek i radny gminy Władysław Orzechowski oraz Magdalena Listoś – sołtys Węgrzc. Był to wielki test, w którym pytano dzieci np. o imię koleżanki Bolka i Lolka, a potem w rytmach „Miłości w Zakopanem” dzieci tańczyły i otrzymywały nagrody. Firma Tuban ufundowała wiele atrakcyjnych nagród dla dzieci.
Ostatnim punktem programu była nauka salsy z Milli Morena (ufundowana przez „Kubisiowy Ogród”) – próbowano sił w nauce tego tańca. Następnie Milli wraz z zespołem Fortet przeniosła zebranych w klimat muzyki latino, dając pełen energii koncert.
Warsztaty prowadziły: Marta Soch, Bernadeta Walczak, Anna Uthke, Jolanta Mielnicka, Monika Malinowska, Lucyna Marchewka i Bogusława Musiał. Podczas imprezy można było: zbudować karmnik, posadzić zioła, malować na szkle czy wykonać pieczątki z ziemniaków. Najmłodsi mogli spędzić czas z członkami Fundacji Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji w ogrodzie Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, gdzie prowadzone były zabawy z chustą animacyjną i gry ruchowe. Dla najmłodszych przygotowano też atrakcje przy stoisku przedszkola „Kubisiowy Ogród”. Do bazy Fundacji DKMS zapisało się prawie 30 potencjalnych dawców szpiku.
Wiele lokalnych podmiotów zaprezentowało się podczas wydarzenia w hali sportowej w Zielonkach. Każdy z przybyłych znalazł coś dla siebie – można było zakupić wiele pięknych przedmiotów, zadbać o wygląd czy porozmawiać z ciekawymi osobami. Partnerami Ekodnia Mieszkańca byli: Gmina Zielonki, Ochotnicza Straż Pożarna w Zielonkach, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Zielonki Sp. z o.o., Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Samorządowe Przedszkole w Zielonkach, WW Sound&Light, Rodzina plus.
Sponsorami Ekodnia Mieszkańca byli: Szmizetka.pl, Ogród Niemczewskich, Oriflame, Forever, Pracownia Fryzjerka Artre, Tuban, wLepszejFormie.pl, Marle, Natura Day Spa, Łąka, Ekologiczne Studio Fryzjerskie Małgorzata Możdżeń-Pachota, Salon Pielęgnacji Zwierząt „Happy Dog”, Madame Mniam Mniam, Strzyżenie i pielęgnacja zwierząt w Węgrzcach, Paleta Monika Malinowska, Mix Coffee, Mary Kay Aneta Sum, Sqadnica Harcerska, Lawendowy Kuferek.
Katarzyna Kućmierczyk

Więcej zdjęć: album.

eko2

eco3

eko4

eko5

Close Menu
 
26 kwietnia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content