Skip to main content
search
Aktualności

Proekologiczne przedszkolaki w gminie Zielonki

By 12 marca 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 12 marca 2018 przez admin

DSC03756mos11 marca w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach zwieńczono projekt „Parada SmoGoSmoków – dziecięce zaangażowanie na rzecz czystego powietrza” dofinansowany z unijnego programu LIFE. W projekcie realizowanym przez Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej z Krakowa wzięły udział cztery przedszkola z terenu gminy Zielonki (dwa samorządowe i dwa niepubliczne) oraz jedno przedszkole z Balic w gminie Zabierzów. W trakcie warsztatów powstały recyklingowe SmoGoSmoki, które przedszkolaki i ich rodzice zaprezentowali w paradzie po Parku Wiejskim w Zielonkach. Wyrazili w ten sposób swoje emocje, głośno artykułując, że chcą czystego powietrza.

W projekcie wzięły udział: Przedszkole Samorządowe w Zielonkach, Przedszkole Samorządowe w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach, niepubliczne przedszkola „Kubisiowy Ogród” i „Chata skrzata” z Węgrzc oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Balicach.  
Od 18 stycznia do 31 lutego przeprowadzono 12 warsztatowych spotkań w przedszkolach. Dzięki bajce „Sen Mani i Igora”, której bohaterowie znaleźli się w straszliwym królestwie SmoGoSmoka, dzieci dowiedziały się, jak powstaje smog i jak można mu zapobiegać. Od emocji bohaterów można było przejść do emocji dzieci. – Wspólnie zastanawialiśmy się jak radzić sobie z niemiłymi odczuciami. Co zrobić, kiedy dopada nas smutek i złość, szczególnie w sytuacjach, gdy zewnątrz smog i nie można wyjść pojeździć na sankach – relacjonują organizatorzy.
Na warsztatach przedszkolaki m.in. tworzyły recyklingowe bałwanki. W drugiej części zajęć, już z rodzicami, poznały sposoby walki ze smogiem, np. wykonały recyklingowe doniczki, w których zasadziły rośliny antysmogowe. Każda z grup stworzyła bajkowego SmoGoSmoka z recyklingu, symboliczne wyobrażenie smogu.
Przedstawiciele przedszkoli pojawili się w niedzielę 11 marca w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach podczas finału projektu, gdzie mieli okazję do prezentacji. Wszyscy uczestnicy uczyli się zaproponowanych przez dzieci haseł, wysłuchali piosenek, a nawet scenki teatralnej, do czego zachęcała prowadząca wydarzenie Anna Łachowska, prezes fundacji Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej, każdej grupie wręczając edukacyjne upominki. Przykładowo przedszkole w Zielonek skandowało: „Lepszy smok niż smog”, przedszkole z Bibic: „SmoGoSmoka przegonimy, o pomoc wszystkich prosimy”, a Kubisiowy Ogród ogłaszał, że ich smok to super gość i niestraszny mu nawet smog. Ze SmoGoSmokami przedszkolaki wraz z rodzicami paradowały po Parku Wiejskim w Zielonkach, w którym nie brakowało spacerowiczów w ten niezwykle ciepły jak na przedwiośnie dzień.
Działanie zostało dofinansowane ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej, w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
Red. IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSC03623
DSC03665
DSC03716
DSC03680
DSC03683
DSC 0197
DSC 0933

 

 

 

Close Menu
 
22 czerwca 2024
Skip to content