Skip to main content
search
Aktualności

Elektromobilne Zielonki, czyli pierwsza stacja ładowania samochodów elektrycznych uruchomiona

By 22 lutego 2019No Comments

Ostatnia aktualizacja 22 lutego 2019 przez admin

DSC0586122 lutego w Zielonkach, przy Urzędzie Gminy (ul. Krakowskie Przedmieście 116), został uruchomiony pierwszy ogólnodostępny punkt ładowania samochodów elektrycznych w gminie. Został on wykonany przez firmę GO+EAuto i stanowi dopiero początek proekologicznych inwestycji firmy w Małopolsce.

Pierwsza stacja uruchomiona w Zielonkach umożliwia ładowanie prądem stałym o mocy 20kW. Firma GO+EAuto podjęła już działania, mające na celu uruchomienie kolejnej szybkiej stacji ładowania w Zielonkach, o mocy 50 kW, z której równocześnie będą mogły korzystać dwa pojazdy. Ma ona powstać na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku i być zlokalizowana obok Parku Wiejskiego w Zielonkach, przy ulicy Świętej Barbary.  

Samochód o napędzie elektrycznym na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać od 100 do ok. 180 km, przy czym jedno ładowanie trwa od pół godziny do dwóch godzin – w zależności od rodzaju stacji i baterii samochodu. Koszt pełnego ładowania to ok. 12 zł. 

Firma GO+EAuto ma aktualnie 3 stacje w Krakowie i jedną w Modlnicy, wkrótce planuje uruchomienie kolejnych – m.in. w okolicy Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna, przy stadionie Wisły i Cracovii. – W tym roku chcielibyśmy uruchomić 25 stacji w Krakowie i okolicach. Z Krakowem podpisaliśmy umowę wskazując lokalizacje 75 punktów w których chcielibyśmy ustawić takie stacje. Część z nich chcielibyśmy ulokować w ścisłym centrum, dlatego potrzebne są jeszcze uzgodnienia z plastykiem miejskim i konserwatorem zabytków – mówi Piotr Żabiński z GO+EAuto. 

GO+EAuto przewidziało specjalną promocję związaną z otwarciem nowego punktu ładowania w Zielonkach. Do końca lutego dla posiadaczy kart lojalnościowych GO+EAuto koszt ładowania na tej stacji za 1kW wyniesie zaledwie 10 groszy. Potem kosztować będzie 1,30 zł. 

Jakie są zalety aut elektrycznych? – Oprócz tego, że są przyjazne dla środowiska, mogą korzystać z buspasów, można nimi wjechać do ścisłego centrum miasta i parkować za darmo – wymienia Jakub Spirydoniuk, menager floty aut w GO+EAuto.

Auto elektryczne kosztuje od 160 do 350 tys. zł. W Krakowie i okolicach aktualnie zarejestrowanych jest ok. 200 takich aut.  – W Europie największymi fanami aut elektrycznych są Norwedzy. Z danych wynika, że 54 % poruszających się po tamtejszych drogach pojazdów stanowią auta elektryczne – mówi Piotr Żabiński z GO+EAuto.

Gmina Zielonki popiera nowoczesne rozwiązania proekologiczne – m.in. w 2016 r. wcieliła  w życie pilotażowy projekt monitoringu jakości powietrza wraz z Airly, jako pierwszy samorząd w Polsce. 

DSC05884
DSC05874
DSC05858

 

Close Menu
 
21 lipca 2024
Skip to content