Skip to main content
search
Rok Pucheroka

Figurki Pucheroków, quest i aplikacja mobilna promują unikatowy zwyczaj

By 6 listopada 2020No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 6 listopada 2020 przez admin

pucherok1

5 figurek Pucheroków pojawiło się w Bibicach i Zielonkach. Figurki mają popularyzować unikatowy zwyczaj, będą też atrakcją dla osób biorących udział w queście „Wyprawa “na puchery” po gminie Zielonki”. Pomniczki są jednym z elementów projektu realizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Figurki Pucheroków autorstwa Piotra Bubaka znaleźć można w 5 ważnych miejscach gminy Zielonki związanych ze zwyczajem Pucheroków: trzy w Bibicach i dwie w Zielonkach.

Co roku, na bibickim rynku w Niedzielę Palmową można spotkać pucheroki chodzące od domu do domu, później chłopcy i dziewczęta, w charakterystycznych strojach i kolorowych czapkach prezentują swoje oracje na Gminnym Przeglądzie Pucheroków na bibickim Rynku, stąd jedna figurka znajduje się tuż obok rynku, przy Izbie Regionalnej w Bibicach – to jedno z pierwszych muzeów wiejskich w kraju, stworzone przez Henryka Banasia, badacza i dokumentalisty dziejów i kultury Bibic. Druga figurka, umiejscowiona przy ulicy Spacerowej w Bibicach, znajduje się w okolicy domu rodzinnego Henryka Banasia. Jest to forma podziękowania za jego wkład w kultywowanie tradycji chodzenia po pucherach. Kolejna figurka zlokalizowana jest pod Szkołą Podstawową w Bibicach. Wielu uczniów i absolwentów tej szkoły było Pucherokami i brało udział w przeglądzie Pucheroków.
Kolejne dwie figurki Pucheroków znajdziemy w Zielonkach, miejscowości w której znajduje się kościół parafialny, niegdyś filia akademickiego kościoła św. Anny z Krakowa – co ważne zwyczaj przetrwał nieprzerwanie tylko w niegdysiejszych miejscowościach tej parafii. Pierwszy z tych pomniczków jest ozdobą Parku Wiejskiego w Zielonkach, a kolejnego znajdziemy w okolicy kościoła w Zielonakch – przy hali sportowej w Zielonkach, gdzie swoją siedzibę ma Centrum Kultury i Promocji dbające o unikatowy zwyczaj, promujące go i będące organizatorem corocznego Gminnego Przeglądu Pucheroków. Tu także zobaczymy Pucheroka na hali sportowej – na muralu autorstwa Mikołaja Rejsa. W siedzibie Centrum Kultury można także zakupić grę planszową „Pucheroki” przygotowaną przez CKPiR w Zielonkach wspólnie z firmą Polskie Gry Planszowe – do czego zachęcamy.
5 figurek Pucheroków na terenie gminy Zielonki to część spójnego projektu mającego na celu promowanie zwyczaju Pucherków, powstała także terenowa rowerowa gra rodzinna oparta na ww. figurach oraz miejscach związanych z tradycją w formie questu wraz z aplikacją mobilną.
Wcześniej CKPiR zorganizowało warsztaty dla 150 dzieci ze szkół i przedszkoli, świetlic środowiskowych, półkolonii CKPiR mające na celu przybliżenie zwyczaju Pucheroków, a 25 września wspólnie z Muzeum Krakowa i Muzeum Etnograficznym – konferencję naukową poświęconą trwającej od 1780 r. tradycji chodzenia po pucherach w podkrakowskich wsiach.
Na ten cały projekt Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach otrzymało wsparcie w wysokości 30 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie zadania „Rok Pucheroka w gminie Zielonki” w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.
KB

pucherok2

pucherok3

pucherok5

puchrok4

pucherok6

logo mk i ck

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Zdjęcia przedstawiają figurki Pucheroków umieszczone na tle: Szkoły Podstawowej w Bibicach, Rynku w Bibicach, Parku Wiejskiego w Zielonkach oraz siedziby Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Ostatnie zdjęcie przedstawia figurkę Pucheroka.

Close Menu
 
29 marca 2024
Skip to content