Skip to main content
search
Aktualności

Figurki Pucheroków, quest i aplikacja mobilna promują unikatowy zwyczaj

By 29 października 2020No Comments

Ostatnia aktualizacja 29 października 2020 przez admin

pucherok1

 

5 figurek Pucheroków pojawiło się w Bibicach i Zielonkach. Figurki mają popularyzować unikatowy zwyczaj, będą też atrakcją dla osób biorących udział w queście „Wyprawa “na puchery” po gminie Zielonki”. Pomniczki są jednym z elementów projektu realizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Figurki Pucheroków autorstwa Piotra Bubaka znaleźć można w 5 ważnych miejscach gminy Zielonki związanych ze zwyczajem Pucheroków: trzy w Bibicach i dwie w Zielonkach.

Co roku, na bibickim rynku w Niedzielę Palmową można spotkać pucheroki chodzące od domu do domu, później chłopcy i dziewczęta, w charakterystycznych strojach i kolorowych czapkach prezentują swoje oracje na Gminnym Przeglądzie Pucheroków na bibickim Rynku, stąd jedna figurka znajduje się tuż obok rynku, przy Izbie Regionalnej w Bibicach – to jedno z pierwszych muzeów wiejskich w kraju, stworzone przez Henryka Banasia, badacza i dokumentalisty dziejów i kultury Bibic. Druga figurka, umiejscowiona przy ulicy Spacerowej w Bibicach, znajduje się w okolicy domu rodzinnego Henryka Banasia. Jest to forma podziękowania za jego wkład w kultywowanie tradycji chodzenia po pucherach. Kolejna figurka zlokalizowana jest pod Szkołą Podstawową w Bibicach. Wielu uczniów i absolwentów tej szkoły było Pucherokami i brało udział w przeglądzie Pucheroków.
Kolejne dwie figurki Pucheroków znajdziemy w Zielonkach, miejscowości w której znajduje się kościół parafialny, niegdyś filia akademickiego kościoła św. Anny z Krakowa – co ważne zwyczaj przetrwał nieprzerwanie tylko w niegdysiejszych miejscowościach tej parafii. Pierwszy z tych pomniczków jest ozdobą Parku Wiejskiego w Zielonkach, a kolejnego znajdziemy w okolicy kościoła w Zielonakch – przy hali sportowej w Zielonkach, gdzie swoją siedzibę ma Centrum Kultury i Promocji dbające o unikatowy zwyczaj, promujące go i będące organizatorem corocznego Gminnego Przeglądu Pucheroków. Tu także zobaczymy Pucheroka na hali sportowej – na muralu autorstwa Mikołaja Rejsa. W siedzibie Centrum Kultury można także zakupić grę planszową „Pucheroki” przygotowaną przez CKPiR w Zielonkach wspólnie z firmą Polskie Gry Planszowe – do czego zachęcamy.
5 figurek Pucheroków na terenie gminy Zielonki to część spójnego projektu mającego na celu promowanie zwyczaju Pucherków, powstała także terenowa rowerowa gra rodzinna oparta na ww. figurach oraz miejscach związanych z tradycją w formie questu wraz z aplikacją mobilną.
Wcześniej CKPiR zorganizowało warsztaty dla 150 dzieci ze szkół i przedszkoli, świetlic środowiskowych, półkolonii CKPiR mające na celu przybliżenie zwyczaju Pucheroków, a 25 września wspólnie z Muzeum Krakowa i Muzeum Etnograficznym – konferencję naukową poświęconą trwającej od 1780 r. tradycji chodzenia po pucherach w podkrakowskich wsiach.
Na ten cały projekt Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach otrzymało wsparcie w wysokości 30 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dofinansowanie zadania „Rok Pucheroka w gminie Zielonki” w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.
KB

pucherok2

pucherok3

pucherok5

puchrok4

pucherok6

logo mk i ck

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Zdjęcia przedstawiają figurki Pucheroków umieszczone na tle: Szkoły Podstawowej w Bibicach, Rynku w Bibicach, Parku Wiejskiego w Zielonkach oraz siedziby Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach. Ostatnie zdjęcie przedstawia figurkę Pucheroka.

Close Menu
 
25 stycznia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content