Skip to main content
search
Aktualności

Finał konkursu „Małopolska Wieś 2022” – Bibice uznane za najpiękniejszą wieś Małopolski

By 30 sierpnia 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 30 sierpnia 2022 przez MKF

26 sierpnia w Nowym Sączu odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Małopolska Wieś 2022”, w którym sołectwa walczyły o tytuły najpiękniejszej, najbardziej nowatorskiej i najbardziej aktywnej w sieci wsi. Nagrodę za zajęcie I miejsca w kategorii Najpiękniejsza Małopolska Wieś dla sołectwa Bibice – czek w wysokości 50 tys. zł – odebrał osobiście sołtys Bibic Tadeusz Łysek.

W wydarzeniu wzięli udział: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, senator Wiktor Durlak, poseł na Sejm RP Patryk Wicher, radni województwa: Marta Mordarska i Stanisław Pasoń.

Jak już wcześniej informowaliśmy, 4 lipca Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę rozstrzygającą konkurs „Małopolska Wieś 2022”, w którym 24 sołectwa walczyły o tytuły w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Nowatorska Małopolska Wieś i Małopolska Wieś w Sieci. Za najpiękniejsza małopolską wieś uznano wówczas sołectwo Bibice w gminie Zielonki, za którym uplasowały się Rudawa w gminie Zabierzów i Przysietnica w gminie Stary Sącz.

Przedmiotem oceny w ramach konkursu, w kategoriach Najpiękniejsza i Nowatorska Małopolska Wieś były inicjatywy lokalne, zrealizowane w sołectwach na terenie województwa małopolskiego od 2017 do 2022 roku. Komisja konkursowa oceniała zmiany, jakie zaszły w tym czasie w Bibicach, m.in. w zakresie poprawy stanu obiektów publicznych kubaturowych i terenów otwartych, oraz działania związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i zaangażowanie lokalnej społeczności.

– Szanując przeszłość, wspólnie z mieszkańcami, patrząc w przyszłość, zmieniamy Bibice. Zgodnie z tym mottem integrujemy się lokalnie, pielęgnujemy tradycje i tworzymy nowe rozwiązania w obrębie przestrzeni publicznej, aby w Bibicach dobrze nam się żyło i mieszkało – mówi Tadeusz Łysek, sołtys Bibic i radny gminy Zielonki, i dodaje: – Komisja konkursowa Sejmiku Województwa Małopolskiego oceniając wszystkie zgłoszone przez sołtysów do konkursu wsie z Małopolski najwyżej oceniła Bibice, uznając, że zmiany dokonane w ostatnich 5 latach w obrębie przestrzeni publicznej, pielęgnowaniu tradycji i działań integrujących lokalną społeczność zasługują na tytuł Najpiękniejszej Wsi Małopolski w 2022 r. Cieszy, że otrzymaliśmy nagrodę 50 tysięcy zł na rzecz wsi.

26 sierpnia nagrodzone i wyróżnione w 2022 r. małopolskie sołectwa otrzymały czeki na łączną kwotę 485 tys. złotych.

Warto wspomnieć, że jako gmina Zielonki mamy już komplet nagród w konkursie „Małopolska Wieś”. W 2019 r. Węgrzce wyróżniono w kategorii Małopolska Wieś w Sieci (4 tys. zł nagrody), a w 2021 r. Pękowicom przyznano I miejsce w kategorii Nowatorska Małopolska Wieś (60 tys. zł nagrody).

MKF

Opisujemy: zdjęcia przedstawiają wręczenie nagrody w konkursie (fot. S.Smoleń), oraz Dom Ludowy w Bibicach z zewnątrz i od wewnątrz, tereny KS Bibiczanka, zwyczaj Pucheroków.

Close Menu
 
25 lipca 2024
Skip to content