Skip to main content
search
Relacje

Galicjana 2016

By 26 października 2016No Comments

Ostatnia aktualizacja 26 października 2016 przez admin

13 października odbyła się trzecia edycja gry terenowej „Galicjana”. Tegoroczna edycja została poprowadzona przez Jana Bulaka – studenta wydziału historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przy współpracy Biblioteki Publicznej w Zielonkach. W grze udział wzięli gimnazjaliści ze szkół w: Korzkwi, Bibicach, Woli Zachariaszowskiej i Zielonkach.


W grze wzięło udział sześć 4-osobowych zespołów, złożonych z 3 uczniów oraz nauczyciela. Po wysłuchaniu instrukcji gry, zespoły wyruszyły na wylosowane wcześniej trasy. Gra była dla uczniów niezapomnianą okazją do zapoznania się z wydarzeniami historycznymi w przedziale od XVII aż po początek XX wieku. Zadania dotyczyły między innymi: III rozbioru Polski, włączenia Krakowa i jego okolic do Księstwa Warszawskiego, nowego ładu europejskiego (zakończenie Kongresu Wiedeńskiego), Rabacji Galicyjskiej, Powstania Styczniowego oraz I Wojny Światowej – drogi do niepodległości Polski. Grupy odkrywały nieznane sobie miejsca na terenie naszej gminy. Przede wszystkim miały możliwość obcowania z pamiątkami historii, jakimi są wiekowe forty oraz przydrożne kapliczki.
Po około czterech godzinach, drużyny zaczęły powracać do Sztabu, gdzie Jan Bulak – koordynator tegorocznej gry – sprawdzał rozwiązane przez nich zadania, związane z historią dzisiejszej gminy Zielonki oraz podliczał zdobyte punkty.
W trzeciej edycji gry terenowej „Galicjana 2016” najlepszym zespołem okazała się grupa z Zespołu Szkół w Bibicach w składzie: opiekun Aleksandra Silezin i uczniowie: Justyna Gwóźdź, Agnieszka Płatek oraz Bartosz Kościelniak. Drugie miejsce zajęli uczniowie Julia Zbroja, Natalia Irlik oraz Bartosz Filipek z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zielonkach pod opieką Anny Szlachty. Trzecie miejsce przypadło uczniom Zespołu Szkół w Woli Zachariaszowskiej w składzie: Filip Warmusz, Damian Machnik i Eryk Obtułowicz pod opieką Aleksandry Kerth.
Biblioteka Publiczna w Zielonkach

gra1

gra2

gra3

gra4

Close Menu
 
23 lipca 2024
Skip to content