Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Gmina Zielonki – jedna z najlepszych gmin w Polsce

By 7 sierpnia 201327 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

Gmina Zielonki już po raz siódmy znalazła się w czołówce najlepszych gmin w kraju, czyli Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej. Ranking nazywany też „Złotą Setką Samorządów” uważany jest za najbardziej prestiżowy i wiarygodny wyznacznik osiągnięć samorządów. W tym roku przypadła nam pozycja szósta pośród wszystkich gmin wiejskich w kraju.

 

 

Wręczenie dyplomów odbyło się 17 lipca w Warszawie. W czołówce najlepszych gmin wiejskich znalazły się też inne gminy z terenu powiatu krakowskiego: Zabierzów – na miejscu siódmym, Mogilany – na szesnastym, a Wielka Wieś – na 54. Liderem klasyfikacji w 2008 r. została gmina Kobylanka (woj. zachodniopomorskie).
Jak podkreślają organizatorzy, Ranking Samorządów Rzeczpospolitej ma na celu wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Nagradza te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, zgodnie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Punkty przyznawane są też za pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej, ale także za współpracę z lokalnymi organizacjami samorządowymi. W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej gminy oceniane są z podziałem trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, miasta i gminy wiejskie oraz gminy wiejskie.

zl_set_1
 zl_setka_2

Gmina wiejska Zielonki w Rankingu Samorządów pierwszy raz znalazła się w 2000 r. na pozycji 70, później w roku 2001 na miejscu 71, w 2002 na 86 miejscu, (w 2003 r. Zielonki uplasowały się zaraz za pierwszą setką w tzw. „Srebrnej Setce Samorządów”), a w 2005 r. na 93 miejscu.

 zl_set_4
 zl_set_3


Już w 2006 r. Nastąpił wyraźny skok – gmina Zielonki znalazła się na 26 miejscu w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej. W 2007 r. Zielonki objęły pozycję lidera.
MKF

 

 

 

Close Menu
 
19 czerwca 2024
Skip to content