Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO
Film z uroczystości: tutaj.
Gmina Zielonki uplasowała się na pierwszym miejscu wśród 1566 gmin wiejskich w Polsce według tegorocznego rankingu dziennika „Rzeczpospolita”. Mamy więcej powodów do dumy – gmina jest trzecia pod względem innowacyjności w swojej kategorii. Statuetkę dla najlepszego samorządu z rąk przewodniczącego kapituły rankingu prof. Jerzego Buzka odebrał wójt gminy Bogusław Król podczas uroczystego ogłoszenia wyników 13 lipca w siedzibie redakcji „Rzeczpospolitej”.
Gminę Zielonki, jak napisała „Rzeczpospolita”, doceniono za przyciąganie przedsiębiorstw, inwestorów m.in. poprzez ulgi, ale też spore inwestycje w poprawę jakości życia mieszkańców.
– Ranking ma na celu pomóc Państwu, liderom samorządowym, żebyście mogli dokonać pewnej samooceny w oparciu o możliwie obiektywne kryteria, żebyście mogli porównać się z innymi gminami, które mają mniej więcej podobne szanse rozwoju w trzech kategoriach – – mówił prof. Jerzy Buzek do samorządowców.
Ranking Samorządów jest prestiżowym, ogólnopolskim plebiscytem, którego celem jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Nagradzane są te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, zgodnie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. W pierwszym etapie wybrano samorządy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2011-2014 i najwięcej w tym czasie inwestowały, dane pochodziły z Ministerstwa Finansów. Oceniano dynamikę wzrostu wydatków majątkowych pomniejszonych o środki unijne w przeliczeniu na jednego mieszkańca; wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2012-2014 wpłynęły na rachunek budżetu gminy; indywidualny wskaźnik zadłużenia, który zaczął obowiązywać od 2014 r.; nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów, a także dynamikę wzrostu dochodów własnych, relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w takich działach jak transport i łączność, ochrona środowiska. W drugim etapie oceniano samorządy na podstawie wypełnianej przez nich ankiety.
Gminy mogły również zaproponować ciekawe i unikalne rozwiązania świadczące o innowacyjności. Projekt „E-urząd” realizowany przez gminę Zielonki wraz z innymi samorządami spodobał się na tyle, że m.in. dzięki niemu wraz ze Słupskiem i Iławą gmina zajęła trzecie miejsce wśród najbardziej innowacyjnych gmin wiejskich a wyprzedziły ją jedynie Kłodawa i Wieprz (ex equo na pierwszej pozycji).
Gmina Zielonki od lat plasuje się w czołówce rankingu samorządów. Zaszczytne pierwsze miejsce w nim gmina zajmowała już w 2007 roku. W roku 2005 i 2006 gmina plasowała się w setce najlepszych samorządów (93. i 26. miejsce). Po zwycięstwie w 2007 roku gmina siedem razy znalazła się w pierwszej dziesiątce: była szósta w 2008 roku, druga w 2009 r.; dziewiąta w 2010 roku, ósma w 2012 roku, piąta w 2013 roku i znowu pierwsza w 2015 roku. Po drodze w 2014 roku w rankingu Najlepszy Samorząd X-lecia przyznano gminie trzecie miejsce.
Klasyfikacja dokonywana jest w podziale na trzy kategorie: gminy wiejskie, miejskie i miejsko-wiejskie oraz miast na prawach powiatu. Tuż za gminą Zielonki wśród najlepszych gmin wiejskich uplasowały się: Słupsk i Ustka. Kolejne z powiatu krakowskiego były Michałowice, na 13.pozycji. Najlepszym miastem na prawach powiatu okazał się Gdańsk, ale tuż za nim uplasował się Kraków. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich zwyciężył Kołobrzeg. Nagrodzono również samorządy najlepiej wykorzystujące fundusze unijne: Ożarowice, Dziwnów i Gliwice.
W skład kapituły rankingu wchodzą: prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Kapituły, były premier RP, poseł Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczący w latach 2009-2012; Anna Cieślak-Wróblewska – dziennikarka działu ekonomicznego Rzeczpospolitej, specjalizująca się w tematyce samorządowej; Piotr Galas – dyrektor Departamentu Klienta Sektora Publicznego PKO Bank Polski; Adam Kowalewski – prezes rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej; Hanna Majszczyk – wiceminister finansów; Marceli Niezgoda – wiceminister infrastruktury i rozwoju; Andrzej Porawski – dyrektor Biura Związku Miast Polskich; Jerzy Stępień – prawnik, senator, przewodniczył Komisji Samorządu Terytorialnego Senatu, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Paweł Tomczak – dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP i Marek Wójcik – wiceminister administracji i cyfryzacji.
– Dziękuję mieszkańcom, radnym tej i poprzedniej kadencji, sołtysom tej i poprzedniej kadencji, przesiębiorcom, stowarzyszeniom i grupom, dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wpłynęli na wynik osiągnięty przez samorząd gminy Zielonki – dodaje wójt gminy Bogusław Król.
Ogłoszenie rankingu poprzedzono debatą „Czy potrzebujemy rewolucji w finansach samorządów?”, podczas której omówiono m.in. prace ministerstwa finansów nad propozycjami zmian: reformą tzw. janosikowego, wprowadzenia udziału samorządów w VAT. Dyskutowano również o koncepcji PIT komunalnego, czyli uznania, że podatek PIT jest dochodem samorządów. Samorządowcy zwrócili uwagę, że część problemów nie jest rozwiązywana – jak np. ustalane centralnie, a wypłacane z kas lokalnych wynagrodzenia nauczycieli, czy ulgi i zwolnienia w podatku od nieruchomości.
IO
Więcej zdjęć: tutaj