Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Gmina Zielonki zwycięża w rankingu “Rzeczpospolitej”

By 14 lipca 201527 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

DSCN2422

Film z uroczystości: tutaj.

Gmina Zielonki uplasowała się na pierwszym miejscu wśród 1566 gmin wiejskich w Polsce według tegorocznego rankingu dziennika „Rzeczpospolita”. Mamy więcej powodów do dumy – gmina jest trzecia pod względem innowacyjności w swojej kategorii. Statuetkę dla najlepszego samorządu z rąk przewodniczącego kapituły rankingu prof. Jerzego Buzka odebrał wójt gminy Bogusław Król podczas uroczystego ogłoszenia wyników 13 lipca w siedzibie redakcji „Rzeczpospolitej”.

Gminę Zielonki, jak napisała „Rzeczpospolita”, doceniono za przyciąganie przedsiębiorstw, inwestorów m.in. poprzez ulgi, ale też spore inwestycje w poprawę jakości życia mieszkańców.
Ranking ma na celu pomóc Państwu, liderom samorządowym, żebyście mogli dokonać pewnej samooceny w oparciu o możliwie obiektywne kryteria, żebyście mogli porównać się z innymi gminami, które mają mniej więcej podobne szanse rozwoju w trzech kategoriach – – mówił prof. Jerzy Buzek do samorządowców.
Ranking Samorządów jest prestiżowym, ogólnopolskim plebiscytem, którego celem jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Nagradzane są te samorządy, które najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, zgodnie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. W pierwszym etapie wybrano samorządy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2011-2014 i najwięcej w tym czasie inwestowały, dane pochodziły z Ministerstwa Finansów. Oceniano dynamikę wzrostu wydatków majątkowych pomniejszonych o środki unijne w przeliczeniu na jednego mieszkańca; wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2012-2014 wpłynęły na rachunek budżetu gminy; indywidualny wskaźnik zadłużenia, który zaczął obowiązywać od 2014 r.; nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów, a także dynamikę wzrostu dochodów własnych, relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w takich działach jak transport i łączność, ochrona środowiska. W drugim etapie oceniano samorządy na podstawie wypełnianej przez nich ankiety.
Gminy mogły również zaproponować ciekawe i unikalne rozwiązania świadczące o innowacyjności. Projekt „E-urząd” realizowany przez gminę Zielonki wraz z innymi samorządami spodobał się na tyle, że m.in. dzięki niemu wraz ze Słupskiem i Iławą gmina zajęła trzecie miejsce wśród najbardziej innowacyjnych gmin wiejskich a wyprzedziły ją jedynie Kłodawa i Wieprz (ex equo na pierwszej pozycji).
Gmina Zielonki od lat plasuje się w czołówce rankingu samorządów. Zaszczytne pierwsze miejsce w nim gmina zajmowała już w 2007 roku. W roku 2005 i 2006 gmina plasowała się w setce najlepszych samorządów (93. i 26. miejsce). Po zwycięstwie w 2007 roku gmina siedem razy znalazła się w pierwszej dziesiątce: była szósta w 2008 roku, druga w 2009 r.; dziewiąta w 2010 roku, ósma w 2012 roku, piąta w 2013 roku i znowu pierwsza w 2015 roku. Po drodze w 2014 roku w rankingu Najlepszy Samorząd X-lecia przyznano gminie trzecie miejsce.
Klasyfikacja dokonywana jest w podziale na trzy kategorie: gminy wiejskie, miejskie i miejsko-wiejskie oraz miast na prawach powiatu. Tuż za gminą Zielonki wśród najlepszych gmin wiejskich uplasowały się: Słupsk i Ustka. Kolejne z powiatu krakowskiego były Michałowice, na 13.pozycji. Najlepszym miastem na prawach powiatu okazał się Gdańsk, ale tuż za nim uplasował się Kraków. Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich zwyciężył Kołobrzeg. Nagrodzono również samorządy najlepiej wykorzystujące fundusze unijne: Ożarowice, Dziwnów i Gliwice.
W skład kapituły rankingu wchodzą: prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Kapituły, były premier RP, poseł Parlamentu Europejskiego i jego przewodniczący w latach 2009-2012; Anna Cieślak-Wróblewska – dziennikarka działu ekonomicznego Rzeczpospolitej, specjalizująca się w tematyce samorządowej; Piotr Galas – dyrektor Departamentu Klienta Sektora Publicznego PKO Bank Polski; Adam Kowalewski – prezes rady nadzorczej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej; Hanna Majszczyk – wiceminister finansów; Marceli Niezgoda – wiceminister infrastruktury i rozwoju; Andrzej Porawski – dyrektor Biura Związku Miast Polskich; Jerzy Stępień – prawnik, senator, przewodniczył Komisji Samorządu Terytorialnego Senatu, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Paweł Tomczak – dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP i Marek Wójcik – wiceminister administracji i cyfryzacji.

Dziękuję mieszkańcom, radnym tej i poprzedniej kadencji, sołtysom tej i poprzedniej kadencji, przesiębiorcom, stowarzyszeniom i grupom, dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wpłynęli na wynik osiągnięty przez samorząd gminy Zielonki – dodaje wójt gminy Bogusław Król.
Ogłoszenie rankingu poprzedzono debatą „Czy potrzebujemy rewolucji w finansach samorządów?”, podczas której omówiono m.in. prace ministerstwa finansów nad propozycjami zmian: reformą tzw. janosikowego, wprowadzenia udziału samorządów w VAT. Dyskutowano również o koncepcji PIT komunalnego, czyli uznania, że podatek PIT jest dochodem samorządów. Samorządowcy zwrócili uwagę, że część problemów nie jest rozwiązywana – jak np. ustalane centralnie, a wypłacane z kas lokalnych wynagrodzenia nauczycieli, czy ulgi i zwolnienia w podatku od nieruchomości.
IO

Więcej zdjęć: tutaj

DSCN2427
DSCN2468
DSCN2519
dyplom rzepa I miejsce 2
dyplom rzepa III miejsce 2
Close Menu
 
25 kwietnia 2025
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility.
Skip to content