Skip to main content
search
Aktualności

Gmina Zielonki okolędowała Kraków

By 11 grudnia 2018No Comments

Ostatnia aktualizacja 11 grudnia 2018 przez admin

rynek1Już od 21 lat gmina Zielonki prezentuje się na krakowskim Rynku Głównym podczas Targów Bożonarodzeniowych. Tak było i w tym roku. 9 grudnia na scenie wystąpili: Orkiestra Korzkiew, Chór Mezzoforte, dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach, grupa kolędnicza z Owczar, Grupa Przyjaciele, chór Psallite Deo z Bibic, Reprezentacyjna Orkiestra OSP “WOLA” z Woli Zachariaszowskiej, grupa Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic, Koło Przyjaciół Brzozówki, Orkiestra Dęta z Zielonek, Koło Regionalne z Trojanowic, Jurajska Kapela Folklorystyczna i Herody z Zielonek. Prezentacja gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym przygotowana przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach jest idealną okazją by przybliżyć mieszkańcom Krakowa i turystom kulturę i tradycję, szczególnie świąteczną, zieloneckiej gminy.

Tegoroczny Dzień Gminy Zielonki rozpoczął się muzycznie – od występu Orkiestry Korzkiew. Świąteczne utwory zagrała orkiestra pod batutą Michała Kwiatkowskiego. Korzkiewską orkiestrę w 1914 roku założył krakowski dyrygent i kompozytor Edward Maj. Świąteczne życzenia przekazał wójt gminy Zielonki Bogusław Król oraz przewodniczący Rady Gminy Zielonki Mirosław Golanko. Na krakowskim rynku wystąpił także chór Mezzoforte ze szkoły Podstawowej w Zielonkach, którym dyrygowała Ewa Adamczyk. Po uczniach, przyszedł czas na najmłodszych wykonawców. Ze świątecznym przedstawieniem wystąpiły dzieci z grupy „Smerfy” z Samorządowego Przedszkola z Zielonek. Przedszkolaki pięknie tańczyły i śpiewały, a dużego wsparcia udzielały Anny Demczuk-Piekarskiej i Bożeny Kowalskiej, dyrektor przedszkola Kinga Dziedzic oraz rodzice, dziadkowie i publiczność. Tuż po nich wystąpiła grupa kolędnicza z Owczar odgrywając sceny związane z wydarzeniami na dworze króla Heroda. Prócz monarchy, w rolę którego wcielił się wiceprzewodniczący Rady Gminy Zielonki Ryszard Krawczyk, wystąpili: Turek, Ułan, Hetman, Żyd oraz Śmierć i Diabeł. Nie zabrakło ważnego elementu występu owczarskiej grupy. Dwie, wybrane spośród publiczności osoby zostały okolędowane, co przyniesie im szczęście i pomyślność na nowy rok. Aniołki, diabełki, Święta Rodzina, trzej królowie, kolędnicy – to tylko niektóre z postaci, które zaprezentowały się podczas występu grupy Przyjaciele. Diabełki smoliły policzki, a najmłodsi mogli pogłaskać Kozę. W mikołajkowych czapeczkach śpiewali chórzyści z Psalitte Deo z Bibic pod batutą Maty Krawczyk. W październiku chór świętował 5-lecie istnienia, a na krakowskim Rynku Głównym usłyszeliśmy świąteczne utwory a capella. Swoją siłę i moc zaprezentowała Orkiestra Dęta Wola z Woli Zachariaszowskiej pod dyrekcją Lecha Wnuka. Działająca od 1994 roku prężenie się rozwija i zdobywa liczne wyróżnienia w konkursach i przeglądach. W przyszłym roku będzie obchodzić 25-lecie powstania. Z tej okazji 30 czerwca 2019 odbędzie się jubileuszowy koncert plenerowy. Krakowianie i turyści mogli posłuchać też patriotycznego występu Gawędziarzy i Śpiewaków z Grębynic, a także kolęd i pastorałek w wykonaniu pań z Koła Regionalnego Tradycja z Trojanowic oraz Koła Przyjaciół Brzozówki. Parafialno-Gminna Orkiestra z Zielonek zagrała pod batutą Wojciecha Karwata. Zielonecka orkiestra w ostatnich latach koncertowała w Niemczech, Węgrzech i Ukrainie, a w sierpniu tego roku wystąpili we francuskim Bagnères-de-Luchon. Po nich na scenie zagrała Jurajska Kapela Folklorystyczna, a na zakończenie wystąpiły Herody z Zielonek. Jest to grupa kolędnicza, która działa już od 1995 roku i była wielokrotnie nagradzana – m.in. sześcioma Złotymi Rozetami, zdobytymi na Ogólnopolskim Konkursie Grup Kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej.
Do stoiska promocyjnego zapraszało Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach gdzie można było otrzymać wydawnictwa o gminie Zielonki. Własnoręcznie wykonane świąteczne ozdoby prezentowały panie ze Stowarzyszenie Perła Pękowic, z radną Romą Toft na czele, a tuż obok swoje prace prezentowali: Koło przyjaciół Brzozówki, Kropka Design z Batowic, a obrazy Wiktoria Tłuszcz. Stoisko zdobiła szopka krakowska wykonana przez twórcę ludowego Janusza Macałę-Wrześniowskiego z Korzkwi.
KB
Więcej zdjęć: ALBUM

rynek2

rynek3

rynek4

rynek5

rynek6

rynek7

rynek8

rynek9

rynek10

rynek11

rynek12

rynek14

rynek15

rynek13

Close Menu
 
19 kwietnia 2024
Skip to content