Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Gmina Zielonki ósma w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2018

By 11 października 201827 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

plakat RzPGmina Zielonki zajęła VIII miejsce w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej, najbardziej prestiżowym z plebiscytów, bo uwzględniającym wszystkie jednostki samorządu w Polsce. Dyplomy wręczono 8 października w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Z rąk prof. Jerzego Buzka, przewodniczącego kapituły i Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita” wyróżnienie odebrał wójt gminy Zielonki Bogusław Król.

Już po raz 14. dziennik „Rzeczpospolita” jako przykłady do naśladowania nagrodził w Rankingu samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój. Gmina Zielonki od początku plasuje się w ścisłej czołówce. Jak powiedział przewodniczący kapituły Jerzy Buzek, co roku kryteria oceny ulegają lekkim modyfikacjom. W tym roku sprawdzono efektywność działań samorządów na rzecz trwałego rozwoju wspólnoty w podstawowych obszarach: trwałości ekonomicznej, trwałości  środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.  – Odpowiedzialne zarządzenia zasobami w tych obszarach zwiększa potencjał  rozwojowy samorządów i pozwala osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju – podkreślają organizatorzy.
Rozwój powinien być zrównoważony, a więc uwzględnienie trójkąta trzech czynników: społecznego, gospodarczego i środowiskowego, jest oczywiste. Uzupełniliśmy ten trójkąt o jakość zarządzania – dodaje Jerzy Buzek.
Najlepsze spośród gmin wiejskich Wisznice z woj. lubelskiego zgromadziły łącznie 30,59 pkt., gmina Zielonki – 24,51. Z gmin powiatu krakowskiego w pierwszej dziesiątce znalazły się: Zabierzów na 5. miejscu (26,6 pkt) i Wielka Wieś na 6. miejscu (26,16 pkt). Najlepsze wśród miast na prawach powiatu okazała się Zielona Góra, a wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Boguchwała z woj. podkarpackiego. Wyniki dostępne są tutaj: link.
Rozdanie nagród i wyróżnień poprzedziła debata pt. „W jaki sposób konflikt polityczny wpływa na ideę samorządu terytorialnego” z udziałem Jerzego Buzka, b. prezesa Trybunału Konstytucyjnego Jerzego Stępnia i prof. Kazimierza Kika. Jerzy Stępień wraz z synem uświetnili galę jako muzycy wykonując standardy jazzowe.
Podczas gali przekazano nagrody i wyróżnienia im. Jerzego Regulskiego. Z inicjatywy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Towarzystwa Urbanistów Polskich nagroda  jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz za wzmacnianie samorządności terytorialnej w czterech kategoriach: idei, realizacji dzieła, wiedzy i upowszechniania oraz aktywności obywatelskiej Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek został laureatem nagrody im. Michała Kuleszy „Fundament Rzeczpospolitej”. Wybranym samorządom przekazano również Europejski Znak Jakości Zarządzania w Samorządzie Terytorialnym.
Przypomnijmy jeszcze miejsca gminy Zielonki w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej w ostatniej dekadzie:
2017 r. – II miejsce i tytuł Najbardziej Innowacyjny Samorząd spośród gmin wiejskich
2016 r. – I miejsce
2015 r. – I miejsce
2014 r. – III miejsce w Rankingu na Samorząd X-lecia Rzeczpospolitej
2013 r. – V miejsce
2012 r. – VIII miejsce
2010 r. – IX miejsce
2009 r. – II miejsce
2008 r. – VI miejsce
2007 r. – I miejsce
Red. IO

DSC02788
DSC02770
DSC02760
DSC02756
DSC02716
DSC02680
Close Menu
 
14 lipca 2024
Skip to content