Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO
Gmina Zielonki znalazła się na ósmym miejscu w „złotej setce”, ogólnopolskim Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2012 oraz na piątym miejscu wśród najbardziej innowacyjnych gmin wiejskich. Podczas uroczystej gali 16 lipca w redakcji „Rzeczpospolitej” w Warszawie wójt Bogusław Król odebrał dyplom z rąk profesora Jerzego Buzka, przewodniczącego kapituły konkursu. – Kolejny raz otrzymaliśmy wyróżnienie w najbardziej prestiżowym i obiektywnym, opartym na twardych danych rankingu, jedynym w Polsce, w którym biorą udział wszystkie gminy. W naszej kategorii oznacza to wyróżnienie spośród ok. 1600 gmin wiejskich. Znaleźć się po raz piąty w pierwszej dziesiątce – to sukces gminy i jej mieszkańców – podkreśla wójt Bogusław Król. – Gratuluję gminie Zielonki, znaleźć się w pierwszej setce to już sukces, a co dopiero w pierwszej dziesiątce – komentuje Jerzy Buzek.
„Rzeczpospolita” co roku nagradza samorządy, które najbardziej dbają o rozwój miast i gmin, w tym o podniesienie jakości życia mieszkańców z zachowaniem reguły odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Najlepsze samorządy zatwierdza niezależna kapituła. Na jej czele zasiadł profesor Jerzy Buzek, poseł Parlamentu Europejskiego, w jej skład weszła redakcja, przedstawiciele organizacji samorządowych, resortu finansów i rozwoju regionalnego oraz profesor Michał Kulesza, współautor reformy samorządowej. Nagrody samorządowcom wręczał Jerzy Buzek w towarzystwie minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, oraz redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” Tomasza Wróblewskiego. – To wyróżnienie to także potwierdzenie trafnych decyzji podejmowanych przez radę gminy. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że wśród stu najlepszych gmin w Polsce dochody gminy Zielonki lokują nas na 95 miejscu, a mimo to udaje się tak wykorzystać nasze walory i możliwości, że jesteśmy klasyfikowani w pierwszej dziesiątce polskich gmin wiejskich. Duże znaczenie dla zajęcia wysokiej lokaty miały wysokie nakłady na komunikację, drogi, tereny do sportu i rekreacji, a także dobre wyniki na ogólnopolskich egzaminach klas VI i gimnazjów –uzasadnia wójt Bogusław Król, któremu podczas gali towarzyszył wiceprzewodniczący rady gminy Krzysztof Olawski.
Spośród gmin wiejskich pierwsze miejsce zajęła gmina Stepnica (woj. zachodniopomorskie), drugie – gmina Słupsk (woj. pomorskie), trzecie – gmina Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie). W złotej dziesiątce znalazła się oprócz Zielonek podkrakowska gmina – Zabierzów, z czwartą lokatą.
Spośród gmin miejsko-wiejskich i miejskich pierwsze miejsce zajął Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie), drugie Ełk (woj. warmińsko-mazurskie), trzecie – Dobczyce (woj. małopolskie). Spośród miast na prawach powiatu w 2012 roku najlepsze okazały się miasta Gdańsk – pierwsze miejsce, wieloletniemu liderowi miastu Poznań tym razem przypadło drugie miejsce, trzecią lokatę zajął Sopot.
Po raz pierwszy redakcja „Rzeczpospolitej” opublikowała ranking samorządów 7 lat temu, ujmując kompleksowo ich osiągnięcia. Wcześniej ocenie poddawano jedynie inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tak jednostronne ujęcie spotkało się z krytyką samorządowców, toteż w kolejnych latach rozszerzono weryfikację o kolejne dane. Obecnie podstawę oceny stanowią dane o finansach lokalnych budżetów przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Dalej konkurs składa się z dwóch etapów. W tegorocznym pierwszym etapie wybrano miasta i gminy, które najlepiej zarządzały finansami w latach 2008-2011 i najwięcej w tym czasie inwestowały, liczą się takie parametry jak: dynamika wzrostu wydatków majątkowych pomniejszonych o środki unijne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wartość środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, które w latach 2009-2011 wpłynęły na rachunek budżetu gminy, zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów 2008-2011, nadwyżka operacyjna w stosunku do dochodów w tym okresie, a także dynamika wzrostu dochodów własnych, relacja nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia, dynamikę wzrostu wydatków ogółem na jednego mieszkańca w takich działach jak transport i łączność, ochrona środowiska.
Na podstawie weryfikacji wyłania się po 250 najlepszych gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich. Złotą setkę wyłania kapituła analizując szczegółowe dane dotyczące m.in. rozwoju gmin, jakości zarządzania, poziomu edukacji.
Gmina Zielonki znalazła się ponadto na piątym miejscu w rankingu najbardziej innowacyjnych gmin, powstałego na podstawie ankiety dotyczącej m.in. zinformatyzowania gminy oraz nowoczesnych rozwiązań w komunikacji mieszkańców z urzędem.
Podczas gali 16 lipca w Warszawie dyskutowano także nad finansami gmin. W debacie „Czy państwo powinno zwiększyć dochody samorządów, czy zmniejszać ich obowiązki” wzięli udział Anna Cieślak-Wróblewska z „Rzeczpospolitej”, Hanna Majszczyk – podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, Ryszard Grobelny – prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich, Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska i prezes Unii Metropolii Polskich, Marceli Niezgoda – Wiceminister Rozwoju Regionalnego, Dariusz Daniluk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Mariusz Poznański – wójt gminy Czerwonak i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich.
Przedstawiciele samorządu podkreślali konieczności zmian w finansowaniu samorządów. – Przyszedł właściwy moment, by rząd razem z samorządem dokonał wspólnie przeglądu zadań, które wykonuje samorząd oraz środków na ich finansowanie i raz jeszcze przyjrzał się podziałowi majątku narodowego bo ostatecznie państwo to rząd plus jednostki samorządu terytorialnego – podsumowywał prezes Adamowicz.
– Pamiętajmy o tym, że jak przezwyciężymy trudności, to pierwszą sprawą jaką trzeba będzie zrobić jest dofinansowanie samorządów, którym brakuje środków – wypowiadał się na ten temat Jerzy Buzek, który zapewniał, że rozumie obecnie trudną sytuację zarządzających miastami i gminami: – Nie ma klimatu na samorządność – rozpoczął swoje przemówienie, podkreślając wagę działania samorządów w ostatnich latach: – Sukces ostatnich lat Polski, jednym z jego ważnych elementów, niektórzy mówią – kluczowych – był związany z polskimi samorządami i z ich efektywnością działania. Mamy jedną z najlepiej zorganizowanych struktur samorządowych w Europie.
Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Tomasz Wróblewski zwracał uwagę także na inny aspekt: – Bardzo cieszymy się z kontynuacji władzy w samorządach – jest to akumulacja wiedzy i doświadczenia.
Ranking “Rzeczpospolitej” cieszy się dużym zainteresowaniem mediów, polecamy reportaż “Samorząd potrafi: Małopolskie gminy w czołówce” wyemitowany 17 lipca o godzinie 18:30 w “Kronice” TVP Kraków (7m6s): www.tvp.pl/krakow/kronika
AM