Skip to main content
search
Relacje

Gmina Zielonki w czołówce rankingu „Perły Samorządu 2014”

By 25 czerwca 2014No Comments

Ostatnia aktualizacja 25 czerwca 2014 przez admin

perły samorządu LOGORedakcja dziennika Gazeta Prawna po raz drugi rozstrzygnęła Ogólnopolski Ranking „Perły Samorządu”. Gmina Zielonki zajęła VI pozycję w kraju pośród gmin wiejskich i znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu „Perły Samorządu”, jako jedyna z powiatu krakowskiego i jedna z dwóch gmin wiejskich z województwa małopolskiego. W rankingu wybierano miasta i gminy wyróżniające się działalnością w zakresie inwestycji, ochrony środowiska oraz turystyki, sportu i rekreacji.

Gazeta Prawna przygotowała i rozesłała do wszystkich samorządów własną ankietę, zawierającą kilkadziesiąt pytań, nie korzystała z danych statystycznych, w oparciu o które powstają inne samorządowe rankingi. Ideą rankingu było wybranie najlepszego samorządu i włodarza. Samorządy podzielono na cztery kategorie: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, miasta do 100 tys. mieszkańców, gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie.
Wszystkie pytania ankiety rankingu Gazety Prawnej „Perły Samorządu 2014” dotyczyły lat 2011-2013. W pierwszej grupie pytań znalazły się te dotyczące nakładów na infrastrukturę: pytano o wartość inwestycji w przeliczeniu na 1 mieszkańca; proszono o podanie ilości środków zewnętrznych, o które starała się gmina i o ilość środków, które udało się gminie skutecznie pozyskać, a także podanie źródeł – z jakich funduszy one pochodziły.
Następna grupa pytań miała na celu ustalenie, które samorządy przodują w zakresie ochrony środowiska. Gazeta Prawna zapytała samorządy o to, jaki procent budżetu w latach 2011-2013 został na ten cel przeznaczony i wydany; a także m.in.: o gospodarkę odpadami komunalnymi – jak często odbierane są odpady komunalne od mieszkańców i jaka jest stawka za ich odbiór, czy nieodpłatnie odbierane są odpady segregowane, wielkogabarytowe, sprzęt AGD i RTV, baterie.
W grupie pytań dotyczących turystyki, sportu i rekreacji trzeba było odpowiedzieć, jaki procent budżetu w ciągu trzech ostatnich lat został przeznaczony i wydany na każde z tych działań; pytano też o liczbę ogólnodostępnych placów zabaw i obiektów rekreacyjnych, liczbę kilometrów ścieżek i rowerowych tras turystycznych; o to czy gmina wspiera kluby sportowe i jakie miały one osiągnięcia. Proszono też o podanie liczby gmin partnerskich, z którymi samorząd ma podpisaną umowę, liczby imprez z zakresu turystyki, sportu i rekreacji, których inicjatorem była gmina, jak również liczby i rodzaju wydarzeń społeczno-kulturalnych o zasięgu ponadlokalnym.
Gazeta Prawna wybrała i opublikowała listę 10 najlepszych w każdej z kategorii. Na uroczystą galę, która odbyła się 24 czerwca zaproszono laureatów trzech pierwszych miejsc. W kategorii gmin wiejskich pierwsze trzy miejsca zajęły gminy: Iława, Zgorzelec, Stepnica. Gmina Zielonki znalazła się na szóstej pozycji, a w pierwszej dziesiątce rankingu „Perły Samorządu”, jako jedyna z powiatu krakowskiego i jedna z dwóch z województwa małopolskiego (na czwartej pozycji uplasowała się gmina Wierzchosławice).

Tabela z wynikami:

PerłyNowa

Ranking: http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=485421

MKF

Close Menu
 
20 lipca 2024
Skip to content