Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Gmina Zielonki w pierwszej dziesiątce Rankingu Gmin Małopolski 2013

By 19 września 201327 lutego, 2022No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

rankingW czwartej edycji Rankingu Gmin Małopolski, który jest organizowany przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, gmina Zielonki zajęła dziesiąte miejsce. Ranking, objęty patronatem wojewody małopolskiego, ocenia samorządy kierując się danymi z Urzędu Statystycznego w Krakowie. Spośród 11 wskaźników, aż dwa plasują nas na pierwszej pozycji w Małopolsce. Są to wyniki uczniów ze sprawdzianu szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalnego oraz saldo migracji mieszkańców. Szczegóły rankingu w Dzienniku Polskim: tutaj. Gmina Zielonki jest jedyną gminą powiatu krakowskiego, która znalazła się zarówno w pierwszej dziesiątce rankingu “Rzeczpospolitej” jak i pierwszej dziesiątce rankingu MISTiA.

W rankingu wyłoniono 20 najlepszych spośród wszystkich 179 małopolskich gmin, z wyłączeniem jedynie miast na prawach powiatu czyli Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Ideą Rankingu Gmin Małopolski jest wybranie i promowanie gmin wyróżniających się pod wzglądem rozwoju społeczno-gospodarczego.
Ranking przeprowadzony – w oparciu o te same kryteria – pozwala nie tylko na diagnozę stanu, lecz także na obserwację trendów. Ma to niebagatelne znaczenie w kreowaniu polityki rozwojowej i wsparciu zarządzania strategicznego – mówi Janusz Olesiński, dyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie.
Poziom rozwoju gminy oceniony jest na podstawie 11 kryteriów, które informują nas o potencjale, aktywności i wynikach osiąganych w sferze gospodarczej i społecznej. Pod uwagę brane są m.in. dochody własne w przeliczeniu na 1. mieszkańca, wydatki majątkowe i inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska czy też środki europejskie. Gmina Zielonki utrzymała zeszłoroczne, pierwsze miejsca jeśli chodzi o saldo migracji oraz najlepsze w województwie wyniki uczniów biorących udział w sprawdzianach szóstoklasistów i testów gimnazjalnych. O jedno miejsce wyżej, na pozycję czwartą gmina uplasowała się pod względem liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Z roku na rok, poprawia się także liczba czytelników bibliotek publicznych przypadających na 1 tys. mieszkańców (ze 112. na 89. pozycję).  
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Krynica Zdrój. Wśród miast, które wyprzedziły gminę Zielonki znalazły się także Myślenice, Muszyna, Zakopane, Dobczyce, Niepołomice i Skawina. Ze wszystkich gmin wiejskich w Małopolsce w pierwszej dziesiątce znalazły się także Siepraw (na 3. pozycji) oraz Wielka Wieś (na 9. Pozycji), która wyprzedziła naszą gminę o  0,09 pkt.

Ranking Gmin Małopolski 2013

1.    Krynica Zdrój
2.    Myślenice
3.    Siepraw
4.    Muszyna
5.    Zakopane
6.    Dobczyce
7.    Niepołomice
8.    Skawina
9.    Wielka Wieś
10.   Zielonki

Lista wskaźników rankingowych obejmuje:

1.    Dochody własne na jednego mieszkańca
2.    Wydatki majątkowe inwestycyjne na 1. mieszkańca
3.    Wydatki na administrację publiczną na 1. mieszkańca
4.    Wydatki majątkowe inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1. mieszkańca
5.    Środki europejskie pozyskane przez gminę na 1. mieszkańca
6.    Ilość podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON na 1 tys. mieszkańców
7.    Wyniki sprawdzianów w szóstej klasie szkoły podstawowej oraz egzaminów gimnazjalnych
8.    Udział ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem
9.    Saldo migracji na 1 tys. mieszkańców
10.    Liczba czytelników bibliotek publicznych na 1 tys. mieszkańców
11.    Ilość udzielonych noclegów na 1 tys. mieszkańców

Szczegółowa tabela zawierająca wyniki osiągnięte przez 20 najlepszych samorządów jest dostępna na stronie internetowej www.mistia.org.pl

Close Menu
 
28 lutego 2024
Skip to content