Skip to main content
search
Nagrody i wyróżnienia

Gmina Zielonki w pierwszej dziesiątce Rankingu Gmin Małopolski 2013

By 19 września 201327 lutego, 2022No Comments

Ostatnia aktualizacja 27 lutego 2022 przez AO

rankingW czwartej edycji Rankingu Gmin Małopolski, który jest organizowany przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, gmina Zielonki zajęła dziesiąte miejsce. Ranking, objęty patronatem wojewody małopolskiego, ocenia samorządy kierując się danymi z Urzędu Statystycznego w Krakowie. Spośród 11 wskaźników, aż dwa plasują nas na pierwszej pozycji w Małopolsce. Są to wyniki uczniów ze sprawdzianu szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalnego oraz saldo migracji mieszkańców. Szczegóły rankingu w Dzienniku Polskim: tutaj. Gmina Zielonki jest jedyną gminą powiatu krakowskiego, która znalazła się zarówno w pierwszej dziesiątce rankingu “Rzeczpospolitej” jak i pierwszej dziesiątce rankingu MISTiA.

W rankingu wyłoniono 20 najlepszych spośród wszystkich 179 małopolskich gmin, z wyłączeniem jedynie miast na prawach powiatu czyli Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Ideą Rankingu Gmin Małopolski jest wybranie i promowanie gmin wyróżniających się pod wzglądem rozwoju społeczno-gospodarczego.
Ranking przeprowadzony – w oparciu o te same kryteria – pozwala nie tylko na diagnozę stanu, lecz także na obserwację trendów. Ma to niebagatelne znaczenie w kreowaniu polityki rozwojowej i wsparciu zarządzania strategicznego – mówi Janusz Olesiński, dyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji w Krakowie.
Poziom rozwoju gminy oceniony jest na podstawie 11 kryteriów, które informują nas o potencjale, aktywności i wynikach osiąganych w sferze gospodarczej i społecznej. Pod uwagę brane są m.in. dochody własne w przeliczeniu na 1. mieszkańca, wydatki majątkowe i inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska czy też środki europejskie. Gmina Zielonki utrzymała zeszłoroczne, pierwsze miejsca jeśli chodzi o saldo migracji oraz najlepsze w województwie wyniki uczniów biorących udział w sprawdzianach szóstoklasistów i testów gimnazjalnych. O jedno miejsce wyżej, na pozycję czwartą gmina uplasowała się pod względem liczby zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Z roku na rok, poprawia się także liczba czytelników bibliotek publicznych przypadających na 1 tys. mieszkańców (ze 112. na 89. pozycję).  
Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Krynica Zdrój. Wśród miast, które wyprzedziły gminę Zielonki znalazły się także Myślenice, Muszyna, Zakopane, Dobczyce, Niepołomice i Skawina. Ze wszystkich gmin wiejskich w Małopolsce w pierwszej dziesiątce znalazły się także Siepraw (na 3. pozycji) oraz Wielka Wieś (na 9. Pozycji), która wyprzedziła naszą gminę o  0,09 pkt.

Ranking Gmin Małopolski 2013

1.    Krynica Zdrój
2.    Myślenice
3.    Siepraw
4.    Muszyna
5.    Zakopane
6.    Dobczyce
7.    Niepołomice
8.    Skawina
9.    Wielka Wieś
10.   Zielonki

Lista wskaźników rankingowych obejmuje:

1.    Dochody własne na jednego mieszkańca
2.    Wydatki majątkowe inwestycyjne na 1. mieszkańca
3.    Wydatki na administrację publiczną na 1. mieszkańca
4.    Wydatki majątkowe inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1. mieszkańca
5.    Środki europejskie pozyskane przez gminę na 1. mieszkańca
6.    Ilość podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON na 1 tys. mieszkańców
7.    Wyniki sprawdzianów w szóstej klasie szkoły podstawowej oraz egzaminów gimnazjalnych
8.    Udział ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem
9.    Saldo migracji na 1 tys. mieszkańców
10.    Liczba czytelników bibliotek publicznych na 1 tys. mieszkańców
11.    Ilość udzielonych noclegów na 1 tys. mieszkańców

Szczegółowa tabela zawierająca wyniki osiągnięte przez 20 najlepszych samorządów jest dostępna na stronie internetowej www.mistia.org.pl

Close Menu
 
18 czerwca 2024
Skip to content