Skip to main content
search
Aktualności

Gmina Zielonki z kolędą na krakowskim Rynku Głównym

By 10 grudnia 2019No Comments
Print Friendly, PDF & Email

Ostatnia aktualizacja 10 grudnia 2019 przez admin

rynek1Dzień Gminy Zielonki na krakowskim Rynku Głównym to już tradycja od ponad dwudziestu lat. Tym razem, 10 grudnia zaprezentowano szerokiej publiczności swoje dziedzictwo kulturalne, dorobek artystyczny i walory turystyczne. Wystąpiły: Orkiestra Korzkiew, chór Mezzoforte, Samorządowe Przedszkole w Zielonkach, chór Fermata, Zespół Regionalny Tradycja z Trojanowic, Chór Psallite Deo z Bibic, Gawędziarze i Śpiewacy z Grębynic, zespół ludowy Folklove, Jurajska Kapela Folklorystyczna, Orkiestra Dęta z Zielonek oraz Herody z Zielonek.

Witamy Państwa z Zielonek, to całkiem niedaleko od Krakowa. Dzieje się u was bardzo wiele.. Chcielibyśmy Państwu pokazać choć kropelkę tego co artystycznie dzieje się w naszej gminie i Państwa zachęcić do jej odwiedzenia – podczas wspaniałych imprez, koncertów i konkursów organizowanych nie tylko dla zieleńczan, ale także dla Państwa – turystów i mieszkańców Krakowa – mówiła wiceprzewodnicząca rady gminy Zielonki Marzena Gadzik-Wójcik. Życzenia przekazał prezes firmy „Artim”, organizator targów bożonarodzeniowych Dariusz Michalak, a w prezencie otrzymał świąteczny stroik przygotowany przez panie z Koła Przyjaciół Brzozówki.
rynek2Muzycznie, i w świątecznym repertuarze zagrała Orkiestra Korzkiew. Jej historia sięga 1914 r., a założona była przez wybitnego krakowskiego dyrygenta i kompozytora Edwarda Maja. Zespołem obecnie liczącym 26 osób dyryguje Michał Kwiatkowski. Utytułowana już wcześniej orkiestra w tym roku zdobyła II miejsce w Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Więcławicach.
rynek3W czerwonych, mikołajkowych czapkach zaśpiewali uczniowie z chóru Mezzoforte. Chórzyści ze Szkoły Podstawowej w Zielonkach pod batutą Ewy Adamczyk w listopadzie wystąpili podczas Gminnego Przeglądu Chórów w Zielonkach. Najmłodszymi artystami były dzieci z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach. Do występu przygotowywała ich Anna Warnecka, a dzieci i zaśpiewały i zatańczyły za co nagrodzono je gromkimi brawami.
Młodsza i średnia grupa Fermaty kierowana przez Annę Roj wystąpiła w repertuarze z „Oratorium do Betlejem”. Zespół Fermata – chór i soliści – już od 3 lat występują w muzycznym widowisku przygotowanym przez Filharmonię Futura. Koncerty odbywały się w krakowskim Kinie Kijów, a także w innych miastach, takich  jak Rzeszów czy Warszawa. Autorem muzyki, dyrygentem i scenarzystą jest Mikołaj Blajda, a producentem oratorium Sylwia Lorens. rynek5
Na scenie wystąpił także Zespół Regionalny Tradycja, a Bożena Mędrek przekazała wyjątkowe życzenia: – Niech zrodzona miłość przemieni smutek w radość, milczenie w rozmowę, słuchanie w słyszenie, patrzenie w widzenie, spokój w Pokój.
Na scenie nie zabrakło chóru Psallite Deo z Bibic, który w zeszłym roku obchodził 5-lecie swojej działalności, a swój wokal artyści ćwiczą pod okiem dyrygentki Marty Przybyło. Gawędziarze i Śpiewacy zaprezentowali rozrywkowy repertuar, rozbawiając publiczność własną wersją hitu „Przez twe oczy zielone”.
Zespół ludowy Folklove na krakowskim rynku nie tylko zatańczył poloneza i krakowiaka, ale i zaśpiewał pastorałkę. Ten 20-osobowy do występu przygotowała Magdalena Żbik, a wokalnie Anna Roj i Wojciech Karwat.
W tradycyjnych strojach krakowskich zagrała Jurajska Kapela Folklorystyczna Gminy Zielonki. Powstała w kwietniu 2013 roku, jako tradycyjna kapela krakowska. Nie od początku funkcjonowała pod tą nazwą, bowiem przyjęła patronat gminy Zielonki od roku 2017odkąd działa pod auspicjami gminnego Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji. Jej kierownikiem jest Jan Regulski, który gra także na akordeonie.
rynek11Ze świątecznymi utworami wystąpiła Parafialno-Gminna Orkiestra Dęta z Zielonek pod batutą Wojciecha Karwata wyposażona w nowy instrument. Dzięki dofinansowaniu z urzędu marszałkowskiego zakupiono strój krakowski oraz saksofon barytonowy. Herody z Zielonek przestawiły inscenizację związaną z wydarzeniami na dworze króla Heroda, gdy w Betlejem narodził się Syn Boży. Dużo radości wzbudziło okolędowanie wybranych z publiczni śmiałków, a na zakończenie okolędowano wszystkich „co by im się darzyło w Nowym Roku”.
Talenty artystyczne zaprezentowano nie tylko na scenie. Nasi utalentowani mieszkańcy tworzą również wyjątkowe rękodzieła np. lawendowe aniołki, które można było podziwiać na stoisku Stowarzyszenia Perła Pękowic, czy też ceramiczne anioły od Koła Przyjaciół Brzozówki. O tym, że gmina Zielonki to miejsce wyjątkowe, warte zobaczenia można było się przekonać dzięki publikacjom takim jak monografia gminy Zielonki, album fotograficzny ze zdjęciami Adama Golca czy mapy turystycznej z najciekawszymi miejscami. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.
KB

Galeria zdjęć: cz.I, cz.II

rynek8

rynek4

rynek10

rynek6

rynek7

rynek9

rynek12

 

Close Menu
 
28 marca 2024
Skip to content